Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W piątek odbędzie się pogrzeb Antoniny Grzegorzewskiej, byłej prezydent Zielonej Góry i dyrektor generalnej urzędu wojewódzkiego

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Antonina Grzegorzewska (1941 - 2024) - była prezydent Zielonej Góry i dyrektor generalna Urzędu Wojewódzkiego w Zielonej Górze
Antonina Grzegorzewska (1941 - 2024) - była prezydent Zielonej Góry i dyrektor generalna Urzędu Wojewódzkiego w Zielonej Górze Mariusz Kapała
W piątek na starym cmentarzu w Zielonej Górze o godz. 10.30 odbędzie się pogrzeb Antoniny Grzegorzewskiej, byłej prezydent Zielonej Góry (w latach 1983-1988) i dyrektor generalnej Urzędu Wojewódzkiego w Zielonej Górze. Miała 83 lata.

Pogrzeb Antoniny Grzegorzewskiej odbędzie się w piątek, 2 lutego br., o godz. 10.30 na starym cmentarzu komunalnym przy ul. Wrocławskiej w Zielonej Górze. Rozpoczęcie ceremonii pogrzebowej o godz. 10.20.

Była moim Aniołem Stróżem

Antonina Grzegorzewska (urodziła się 17 stycznia 1941 roku) nawet na emeryturze interesowała się sprawami związanymi z Zieloną Górą. Bywała na ważnych wydarzeniach, na których wspominano osoby, które zasłużyły się dla rozwoju miasta i regionu.
Wiele razy podkreślała, że nie wolno zapominać o ludziach, którzy swoje życie poświęcali miastu, dokładali cegiełki, by wszystkim nam żyło się lepiej, wygodniej, bezpieczniej.
Wiele osób wspominało ją jako uczynną, życzliwą osobę.
Barbara Dzięcielewska z Antoniną Grzegorzewską chodziła do szkoły. Nazywała ją swoim Aniołem Stróżem, bo zawsze mogła liczyć na jej pomoc i wsparcie.
- Ja mała, ona - wysoka. Opiekowała się mną. A ja czułam się przy niej bezpiecznie – podkreśla B. Dzięcielewska.
To dzięki niej zawdzięczamy np. istnienie w mieście Szkoły Tańca Gracja. Bo jak wspominała jej twórczyni Alicja Górska, to właśnie Antonina Grzegorzewska zaprosiła ją do Zielonej Góry. A nie była to taka prosta sprawa. Trzeba było pokonać wiele przeszkód urzędniczych, uzyskać wiele zezwoleń. Alicja Górska dostała wtedy mieszkanie w ramach tzw. puli dla specjalistów. Została nauczycielką w Domu Harcerza i była pierwszą osobą, która w mieście założyła szkołę tańca.

Antonina Grzegorzewska mówiła: Pamiętajmy o ludziach!

Zdzisław Piotrowski „Szambelan” podkreślał, że to właśnie dzięki życzliwości Antoniny Grzegorzewskiej wzbijały się na górne szczeble aktywności autentyczne obywatelskie stowarzyszenia jak: Klub Kolekcjonerów „Gustatores”, Lubuskie Towarzystwo Fotograficzne czy Towarzystwo Miłośników Tradycji.
Antoninę Grzegorzewska mogliśmy spotkać m.in. podczas wieczoru wspomnieniowego poświęconego redaktorowi „Gazety Lubuskiej” Antoniemu Łusiakowi, podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej prof. Marianowi Eckertowi czy Zbigniewowi Majewskiemu „Szeryfowi” z Drzonkowa.
Antonina Grzegorzewska podczas dyskusji o obchodach podwójnego jubileuszu miasta, zwróciła uwagę, by podczas tych wydarzeń podkreślić rolę pionierów w rozwoju miasta i wyróżnić tę grupę zielonogórzan.
Dla jej współpracowników była osobą empatyczną, życzliwą i skromną, po prostu „Antośką”. Dla męża wspaniałą żoną, dla dzieci (córki i syna) – cudowną mamą, dla wnuków – fantastyczną babcią.

Przeczytaj także:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska