Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolanin w pruskiej armii. Wojenne wspomnienia Tomasza Sobkowiaka z lat 1915-1917

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Tomasza Sobkowiak został uhonorowany pamiątkową tablicą, znajdującą się na ścianie zachodniej zielonogórskiego ratusza.
Tomasza Sobkowiak został uhonorowany pamiątkową tablicą, znajdującą się na ścianie zachodniej zielonogórskiego ratusza. wikipedia commons
Pięknie wydana przez Archiwum Państwowe w Zielonej Górze, 184. stronicowa książka z charakterystyczną bordową okładką, zachwyca przede wszystkim ogromną szczegółowością opisów, bogactwem zdjęć, ilustracji oraz przypisów. Co więcej można ją otrzymać za darmo lub pobrać sobie jako plik pdf np. na komórkę czy laptop.

Wojenne wspomnienia nie zawsze miłe

Autorzy książki -Maciej Mamet (związany przez wiele lat z Archiwum Państwowym w Zielonej Górze) oraz Błażej Mościpan (główny inwentaryzator zbiorów w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Zielonej Górze z/s w Drzonowie) włożyli mnóstwo pracy i wysiłku w tak dobry produkt finalny, który nie tylko przybliża osobę Tomasza Sobkowiaka - pierwszego powojennego burmistrza Zielonej Góry, ale także okres I wojny światowej widzianej oczami Polaka, Wielkopolanina wcielonego w czasach zaborów do pruskiej armii. Tytuł książki "Z krwawych lat" nawiązuje do scen, które każdy żołnierz latami próbuje wymazać ze swojej pamięci, a niewielu się tak naprawdę udaje. Śmiało można powiedzieć, że to opracowanie interdyscyplinarne.

Książkę polecam tym, którzy interesują się historią miasta, regionu, ale także i wojskowością czy nawet psychologią. Osobiście gratuluje autorom oraz Archiwum Państwowemu naprawdę dobrej roboty i finalnego dzieła.

Co w książce znajdziemy

Pracę rozpoczyna rozbudowana przedmowa w której znajdziemy informacje o Tomaszu Sobkowiaku, okolicznościach powstania pamiętnika, zarysie realiów politycznych omawianego okresu, organizacji niemieckiej armii, wykorzystywanych taktykach walki w czasie pierwszej wojny światowej, umundurowaniu i wyposażeniu, życiu codziennym na froncie oraz sytuacji Polaków w armiach zaborczych. Treść samego pamiętnika została odtworzona w możliwie nie zmienionej formie. Zachowano oryginalne słownictwo Tomasza Sobkowiaka oraz rozmieszczono tekst i ilustracje w sposób najbardziej zbliżony do tego w pamiętniku. Ponadto opracowujący dołożyli wszelkich starań, aby przekaz autora był zrozumiały dla współczesnego odbiorcy. Wyjaśniono niezrozumiałe zwroty, rozszyfrowano nazwy miejscowości, wyjaśniono tło historyczne opisywanych wydarzeń, czy wreszcie przetłumaczono niemiecko- i francuskojęzyczny tekst.

Coś także dla miłośników wojskowości

Opracowujący dołączyli także ilustrowany aneks przedstawiający wyposażenie oraz broń wykorzystywaną przez walczące strony (ze zbiorów Lubuskiego Muzeum Wojskowego).

BONUS

Książkę można sobie pobrać jako plik pdf ze strony archiwum POBIERZ SOBIE KSIĄŻKĘ JAKO PDF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska