Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WINOBRANIE 2018: Bachus przedstawia Augusta Gemplera. Zobacz film ze specjalną dedykacją dla naszych Czytelników! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jacek Katos
Jeśli Winobranie, to oczywiście Bachus i jego świta, czyli bachantki. Ale jest jeszcze jedna postać znamiennie wpisana w winiarski krajobraz Zielonej Góry. To August Grempler.

Zielonogórzanom Winobranie naturalnie kojarzy się z ich miastem. A jeśli Winobranie, to nie może zabraknąć krowodu prowadzonego przez Bachusa w otoczeniu bachantek.

Ale Winobranie 2018 przywołało kogoś więcej niż tylko bożka z greckiego panteonu. Jest nim handlowiec i producent wina - August Grempler.

Grempler wraz z dwoma wspólnikami (Karl Samuel Häusler i Friedrich Gottlob Förster) założył pierwszą w Niemczech wytwórnię wina musującego. Początkowo produkowanego z jabłek, później mieszanego z szampanem sprowadzanym z Francji. W miarę rozwoju winiarni Grempler & CO do produkcji wina jabłka zamienił na bardziej szlachetny surowiec czyli winorośla. Winiarnia rozwijała się intensywnie i dynamicznie. Na początku XX wieku zatrudniała około 50 osób. A w najlepszych swoich latach produkowała do 850 tysięcy butelek wina.

I nie byłoby to nic nadzwyczajnego bo przecież w XIX wieku miasto otoczone było licznymi winnicami przy których właściciele mieli w zwyczaju stawiać stawiać tzw. "domki winiarza." I to właśnie wokół "domku winiarza" należącego do Gremplera została zbudowana Palmiarnia - tę, którą dziś znamy. A Winne Wzgórze to nic innego, jak teren na którym Grempler na przełomie XIX i XX wieku sadził swoje winorośla. I równo 200 lat temu, ponad nimi, na samym szczycie wzgórza postawił wspomniany już wcześniej swój "domek winiarza".

Nie mogło być więc lepszej okazji, jak ta okrągła rocznica, by obok Bachusa pojawił się "duch" dobrego winiarza. Już pierwszego dnia Winobrania Anno Domini 2018 objawił się nam sam August Grempler. Okazją do tego było zaproszenia gości winobraniowych do odrestaurowanej Palmiarni i otwarcie, już współczesnego, "DOMKU WINIARZA" w którym można wybrać się na lampkę zielonogórskiego wina.

Historia współczesnego Gremplera

W postać Gremplera wcielił się aktor Lubuskiego Teatru Aleksander Stasiewicz. Tegoroczny laureat nagrody teatralnej Lubuskiego Teatru Leona (i to w postaci kilku statuetek!).

Gwoli ścisłoci należy dodać, że w postać Bachusa od kilku już lat z powodzeniem wciela się kolega po fachu Stasiewicza, choć nie występujący już na deskach Lubuskiego Teatru, aktor Marcin Wiśniewski.

Miejmy nadzieję że ten duet zobaczymy także podczas przyszłorocznego Winobrania. A August Grempler będzie miał więcej okazji do zaznaczenia swojej obecności i przypomnienia o swojej osobie. Nie jest to przecież bożek zapożyczony ze starożytnej mitologii ale postać pochodząca z realnego świata. Postać, która na kartach historii Winnego Grodu wpisała się złotą czcionką. Dlaczego więc z czasem August Grempler nie miałby być równie mocno zauważalny, rozpoznawalny i kojarzony z zielonogórskim Winobraniem jak Bachus?

Winobranie 2018 to nie tylko koncerty i spotkania ze sztuką. To także sportowe emocje. W tym roku na pewno ich nie zabraknie! W programie Winobrania 2018 znalazło się mnóstwo wydarzeń m.in. Nocny Bieg Bachusa, IX LOTTO Drużynowy Bieg Winobraniowy o Puchar Gazety Lubuskiej czy Bieg Gladiatora. Sprawdźcie, jakie jeszcze imprezy sportowe odbędą się podczas Winobrania 2018. Program znajdziecie na kolejnych slajdach >>> WINOBRANIE 2018 - zapowiedź wydarzenia WINOBRANIE 2018 - POLECAMY RÓWNIEŻ: Winobranie 2018: Winobusem do lubuskich winnic na Festiwal Otwartych Winnic [ROZKŁAD JAZDY WINOBUSÓW, BILETY];nf[/b] Zobacz korowód winobraniowy na archiwalnych zdjęciach;nfPROGRAM WINOBRANIA 2018  ZNAJDZIECIE POD TYM LINKIEM

Winobranie 2018: IX LOTTO Drużynowy Bieg Winobraniowy o Puch...

Na zdjęciu: Imię: Odpadek, ulica: KrawieckaJest ich już 45 i co chwilę pojawiają się kolejne.  Pierwsze zamieszkały w Zielonej Górze kilka lat temu. Nie ma się co dziwić, że na miejsce zamieszkania wybrały sobie właśnie Winny Gród, gdyż są to dzieci Bachusa, rzymskiego boga wina, który usadowił się na zielonogórskim deptaku. Każdy z nich ma swoją historię i innego sponsora. Spotkać je można w różnych zakątkach miasta. Szczególnie upodobały sobie deptak. Robią zdjęcia, częstują owocami, obserwują mieszkańców. Wszystkie figurki, dość oryginalne i charakterystyczne. Hamlet, Skarboniusz, Naftikus, Aldemedus, Brukus, na pewno nie można przejść obok nich obojętnie. - Z nimi spacer po mieście to prawdziwa przyjemność i świetna zabawa - zapewniają pracownicy centrum informacji turystycznej. Można się przy tym świetnie bawić, poznając uroki Zielonej Góry. Autorami zielonogórskich Bachusików są Artur Wochniak i Robert Tomak. Poznajcie wszystkie zielonogórskie Bachusiki, które już mieszkają w Winnym Grodzie.  Prezentujemy je na kolejnych zdjęciach w galerii. [b]Zobacz też: Odsłonięcie rzeźby Bachusika Polporka

Winobranie 2018: W mieście wina nie możesz ich przeoczyć. Po...

Jak dobrze znasz Bachusa? [QUIZ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska