Włodarz Rzepina przekaże Poczcie Polskiej spis wyborców. Jaką decyzję podjęli burmistrzowie Słubic, Ośna i Sulęcina?

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Czy wybory prezydenckie odbędą się 10 maja?  To teraz jeden z najgorętszych tematów
Czy wybory prezydenckie odbędą się 10 maja? To teraz jeden z najgorętszych tematów Mariusz Kapała
Udostępnij:
Burmistrz Rzepina podjął już decyzję, że przekaże Poczcie Polskiej listę wyborców. Jak postąpią włodarze Słubic, Ośna i Sulęcina? Niektórzy wciąż czekają na wyniki analiz prawnych...

24 kwietnia, podczas sesji rady miejskiej w Słubicach radny Daniel Szurka poruszył kwestię zbliżających się wyborów prezydenckich, które mają odbyć się 10 maja.

Trwa głosowanie...

Czy jesteś za przekazaniem Twoich danych osobowych Poczcie Polskiej w celu przeprowadzenia wyborów prezydenckich?

- Ten temat rozgrzewa do czerwoności mieszkańców naszej gminy, dlatego chciałbym zadać pytanie w ich imieniu: czy dane wyborców zostały udostępnione Poczcie Polskiej? Czytając na stronie Związku Miast Polskich, w obecnym stanie prawnym żądanie udostępnienia danych na potrzebę realizacji zadań związanych z organizacją wyborów jest nielegalne - zapytał podczas sesji D. Szurka.

Burmistrz Mariusz Olejniczak odpowiedział, że sprawa jest omawiana przez prawników.

- Dane do tej pory nie zostały nikomu udostępnione i nie wpłynął wniosek spełniający wymogi formalne, podpisany przez osobę upoważnioną. Pracujemy nad tym z naszym biurem prawnym - tłumaczył włodarz.

Większość mieszkańców jest przeciw

Decyzja co do udostępnienia listy wyborców jeszcze nie została podjęta, dlatego mieszkaniec Słubic, Mariusz Dubacki, postanowił przeprowadzić w internecie ankietę. Zapytał słubiczan czy są za udostępnieniem ich danych osobowych Poczcie Polskiej. 585 osób jest przeciw, natomiast 12 zagłosowało na tak.

- Liczę, że burmistrz wskaże podstawę prawną, na której oprze swoją decyzje w sprawie udostępnienia bądź odmowy przekazania danych osobowych mieszkańców gminy Słubice Poczcie Polskiej i poinformuje słubiczan o swojej decyzji, choćby poprzez stronę internetową - dodaje radny Szurka.

Dane nie zostaną przekazane

27 kwietnia burmistrz Słubic, na swoim profilu w mediach społecznościowych opublikował oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Oto jego treść:

,,Drodzy Mieszkańcy, dostaję całe mnóstwo zapytań w sprawie wyborów prezydenckich... W niniejszym poście postaram się krótko i rzeczowo przedstawić moje stanowisko: wniosek o przekazanie danych ze spisu wyborców, o którym mowa w art.26 §4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2019r., poz. 684 z późniejszymi zmianami) złożony przez Pocztę Polską S.A. w stanie prawnym obowiązującym na dzień 27 kwietnia 2020r. nie posiada podstawy prawnej. Poczta Polska S.A. zażądała przekazania danych ze spisu wyborców jako niezbędnych do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020r. Dane zawarte w spisie wyborców stanowią dane osobowe, które w moim przekonaniu podlegają szczególnej ochronie prawnej, zarówno na poziomie konstytucyjnym, jak i ustawowym. Wobec powyższego tylko na podstawie ustawy mogą być udostępnianie i tylko w zakresie niezbędnym.
Aktualnie, tj. na dzień 27 kwietnia 2020r., nie znalazłem przepisu prawnego, który dałby delegację Poczcie Polskiej S.A. do realizacji jakichkolwiek zadań związanych z organizacją wyborów Prezydenta. Wobec powyższego informuję, że dane ze spisu wyborców nie zostały przekazane do Poczty Polskiej S.A. i w aktualnie obowiązującym stanie prawnym taka czynność nie zostanie wykonana."

Co na to inni włodarze?

Postanowiliśmy również sprawdzić, jak sytuacja wygląda w ościennych gminach. Burmistrz Rzepina zdecydował, że udostępni dane mieszkańców.

- Dostaliśmy już od Poczty Polskiej pismo z elektronicznym podpisem. Zgodnie z opinią naszego inspektora danych osobowych, przekażemy listę wyborców - poinformował nas Sławomir Dudzis.

Włodarz Sulęcina oznajmił już, że dane mieszkańców nie zostaną przekazane. - Na ten stan prawny nie ma takiej możliwości - tłumaczy Dariusz Ejchart.

Burmistrz Ośna Lubuskiego jeszcze nie podjął decyzji. - Czekamy na wyniki analiz prawnych - mówi Stanisław Kozłowski.

lubuskie
  • Zakażonych114 408
    + 740
  • Zmarło2 736
    + 0

14. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jest już nowy odcinek programu Fight Raport!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie