Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Włodarz Rzepina przekaże Poczcie Polskiej spis wyborców. Jaką decyzję podjęli burmistrzowie Słubic, Ośna i Sulęcina?

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Czy wybory prezydenckie odbędą się 10 maja?  To teraz jeden z najgorętszych tematów
Czy wybory prezydenckie odbędą się 10 maja? To teraz jeden z najgorętszych tematów Mariusz Kapała
Burmistrz Rzepina podjął już decyzję, że przekaże Poczcie Polskiej listę wyborców. Jak postąpią włodarze Słubic, Ośna i Sulęcina? Niektórzy wciąż czekają na wyniki analiz prawnych...

24 kwietnia, podczas sesji rady miejskiej w Słubicach radny Daniel Szurka poruszył kwestię zbliżających się wyborów prezydenckich, które mają odbyć się 10 maja.

Trwa głosowanie...

Czy jesteś za przekazaniem Twoich danych osobowych Poczcie Polskiej w celu przeprowadzenia wyborów prezydenckich?

- Ten temat rozgrzewa do czerwoności mieszkańców naszej gminy, dlatego chciałbym zadać pytanie w ich imieniu: czy dane wyborców zostały udostępnione Poczcie Polskiej? Czytając na stronie Związku Miast Polskich, w obecnym stanie prawnym żądanie udostępnienia danych na potrzebę realizacji zadań związanych z organizacją wyborów jest nielegalne - zapytał podczas sesji D. Szurka.

Burmistrz Mariusz Olejniczak odpowiedział, że sprawa jest omawiana przez prawników.

- Dane do tej pory nie zostały nikomu udostępnione i nie wpłynął wniosek spełniający wymogi formalne, podpisany przez osobę upoważnioną. Pracujemy nad tym z naszym biurem prawnym - tłumaczył włodarz.

Większość mieszkańców jest przeciw

Decyzja co do udostępnienia listy wyborców jeszcze nie została podjęta, dlatego mieszkaniec Słubic, Mariusz Dubacki, postanowił przeprowadzić w internecie ankietę. Zapytał słubiczan czy są za udostępnieniem ich danych osobowych Poczcie Polskiej. 585 osób jest przeciw, natomiast 12 zagłosowało na tak.

- Liczę, że burmistrz wskaże podstawę prawną, na której oprze swoją decyzje w sprawie udostępnienia bądź odmowy przekazania danych osobowych mieszkańców gminy Słubice Poczcie Polskiej i poinformuje słubiczan o swojej decyzji, choćby poprzez stronę internetową - dodaje radny Szurka.

Dane nie zostaną przekazane

27 kwietnia burmistrz Słubic, na swoim profilu w mediach społecznościowych opublikował oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Oto jego treść:

,,Drodzy Mieszkańcy, dostaję całe mnóstwo zapytań w sprawie wyborów prezydenckich... W niniejszym poście postaram się krótko i rzeczowo przedstawić moje stanowisko: wniosek o przekazanie danych ze spisu wyborców, o którym mowa w art.26 §4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2019r., poz. 684 z późniejszymi zmianami) złożony przez Pocztę Polską S.A. w stanie prawnym obowiązującym na dzień 27 kwietnia 2020r. nie posiada podstawy prawnej. Poczta Polska S.A. zażądała przekazania danych ze spisu wyborców jako niezbędnych do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020r. Dane zawarte w spisie wyborców stanowią dane osobowe, które w moim przekonaniu podlegają szczególnej ochronie prawnej, zarówno na poziomie konstytucyjnym, jak i ustawowym. Wobec powyższego tylko na podstawie ustawy mogą być udostępnianie i tylko w zakresie niezbędnym.
Aktualnie, tj. na dzień 27 kwietnia 2020r., nie znalazłem przepisu prawnego, który dałby delegację Poczcie Polskiej S.A. do realizacji jakichkolwiek zadań związanych z organizacją wyborów Prezydenta. Wobec powyższego informuję, że dane ze spisu wyborców nie zostały przekazane do Poczty Polskiej S.A. i w aktualnie obowiązującym stanie prawnym taka czynność nie zostanie wykonana."

Co na to inni włodarze?

Postanowiliśmy również sprawdzić, jak sytuacja wygląda w ościennych gminach. Burmistrz Rzepina zdecydował, że udostępni dane mieszkańców.

- Dostaliśmy już od Poczty Polskiej pismo z elektronicznym podpisem. Zgodnie z opinią naszego inspektora danych osobowych, przekażemy listę wyborców - poinformował nas Sławomir Dudzis.

Włodarz Sulęcina oznajmił już, że dane mieszkańców nie zostaną przekazane. - Na ten stan prawny nie ma takiej możliwości - tłumaczy Dariusz Ejchart.

Burmistrz Ośna Lubuskiego jeszcze nie podjął decyzji. - Czekamy na wyniki analiz prawnych - mówi Stanisław Kozłowski.

lubuskie
  • Zakażonych114 408
    + 740
  • Zmarło2 736
    + 0

14. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Odszkodowania i nowe miejsce dla działkowiczów w Trzebini

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska