MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Współpraca Kostrzyna nad Odrą z Seelow ma się dobrze. Jej owocami są inwestycje po obu stronach Odry

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Wideo
od 16 lat
Willa Wagenera, popularna „Kręgielnia”, amfiteatr – między innymi te inwestycje w Kostrzynie nad Odrą udało się zrealizować dzięki współpracy z niemieckim Seelow. Inwestycje realizowano też u naszego zachodniego sąsiada. Współpraca kwitnie i są plany na kolejne inwestycje.

- Willa Wagenera została gruntownie zmodernizowana i odnowiona. Zrealizowaliśmy to dzięki funduszom europejskim Interreg. Z tych funduszy korzystaliśmy praktycznie przy każdej możliwej okazji. Pierwszym obiektem zrewitalizowanym dzięki tym funduszom była „Kręgielnia”, amfiteatr, tereny wokół amfiteatru i teraz ta willa – wylicza Andrzej Kunt, burmistrz Kostrzyna nad Odrą.

W willi Wagenera zamieszkała sztuka

- Zrewitalizowana willa Wagenera została zaadoptowana na oddział Kostrzyńskiego Centrum Kultury i funkcjonuje jako Dom Praktyk Twórczych. Znajduje się tu siedem różnych pracowni, które zajmują się warsztatami z zakresu sztuk wizualnych. Jest to ceramiczna, edukacja plastyczna, litografia i linoryt, fotografia analogowa, grafika cyfrowa, film oraz malartwo i rysunek – wylicza Karolina Kunt, kierownik administracyjny Domu Praktyk Twórczych w Kostrzynie nad Odrą.

Przeczytaj też:

Współpraca Kostrzyn z Seelow ma się dobrze

We wtorek 10 października, w Kostrzynie miała miejsce wizyta studyjna przedstawicieli Interregu. Willę Wagenera oglądały osoby, które decydują o przyznawaniu pieniędzy na konkretne inwestycje. Te same osoby będą rozpatrywać kolejne wnioski o dofinansowania po obu stronach Odry.

Oni po prostu chcą zobaczyć, jakie są owoce współpracy polskiego Kostrzyna i niemieckiego Seelow. Dorobek, jaki mamy we współpracy transgranicznej w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej między Kostrzynem a Seelow jest dorobkiem, który można pokazać wszystkim jako przykład dobrze wykonanej roboty– tłumaczy burmistrz Kunt.

W kolejce następne inwestycje

Aby otrzymać dofinansowanie z Interregu, miasto polskie musi mieć partnera po stronie niemieckiej i odwrotnie. Po obu stronach Odry muszą być realizowane podobne zadania. – Korzystając z okazji, pokazujemy naszym gościom też co, co jeszcze chcemy zrobić i na co będziemy składali wnioski. Jeśli się rozpatruje jakiś wniosek, to dobrze jest, jeśli w terenie zobaczyło się o co chodzi – mówi burmistrz. Wiemy już, na co Kostrzyn nad Odrą będzie chciał otrzymać pieniądze w ramach kolejnego dofinansowania z Interregu. Będzie to zagospodarowanie terenu przy stawiku w okolicy Kostrzyńskiego Centrum Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska