XV Gala Leśno-Błękitnego Festiwalu w szkółce leśnej Tuchola

.
Udostępnij:
Uczniowie z 10 szkół podstawowych z powiatu zielonogórskiego zostali nagrodzeni za całoroczną pracę na rzecz przyrody. Nauczyciele potwierdzają, że ekologia jest w modzie.

„Nie śmiećcie w lesie!” – ta rada powtarza się najczęściej, kiedy pytamy uczniów ze szkół podstawowych powiatu zielonogórskiego o to, jak dbać o ekologię. A jest kogo pytać. W szkółce leśnej Tuchola w środę, 25 maja 2016 r. przyjechali uczniowie z 10 szkół podstawowych z powiatu zielonogórskiego – najbardziej zaangażowani na rzecz przyrody w swoich placówkach. Przez cały rok klasy I-III i IV-VI rywalizowały w turniejach wiedzy i różnych konkursach. Były też praktyczne ćwiczenia. – W każdym miesiącu było inne zadanie. Uczniowie przygotowali eko-znaki i poradnik z wiedzy ekologicznej dla mieszkańców. Z poradami dzieci można zapoznać się w naszym urzędzie gminy, tam zostały umieszczone – opowiada Jolanta Michajluk, nauczycielka przyrody w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jasieniu.
Z uczniami z klas I-III z filii zespołu w Wicinie przyjechała nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej Anna Bujalska. – Nasze dzieci przygotowały przedstawienie „Bocian i wrona”, stąd te kolorowe stroje kwiatów i ptaków – wyjaśnia wychowawczyni.

Na polanie w leśnej szkółce

Nawet deszcz przestał padać, kiedy do leśnej szkółki przyjechały dzieci z Wiciny, Nowogrodu Bobrzańskiego, Drągowiny, Białkowa, Dychowa, Wężysk, Brzeźnicy, Cybinki, Niwisk i Wichowa. Wielu uczniów zna to miejsce po środku lasu, pomiędzy Nowogrodem Bobrzańskim a Tucholą Żarską. To tutaj odbywają się lekcje ekologiczne. Cztery lata temu teren został przystosowany do potrzeb edukacji uczniów. Jest zadaszone miejsce i ścieżka edukacyjna, a nawet leśne monidło, w którym dzieci chętnie robią sobie zdjęcia. Tym razem uczniowie wykonywali zadania, w których trzeba było wykazać się wiedzą o ekologii i zręcznością. – Zainteresowanie naszymi działaniami przez cały rok szkolny jest wśród dzieci i młodzieży bardzo duże. Liczymy, że zaszczepimy w nich fajnego bakcyla. Zależy nam na tym, aby były świadome zasad ekologii i uczyły tego swoich rodziców, to już się dzieje – zapewnia koordynator akcji edukacyjnej Marek Bugała, specjalista ds. ochrony lasu i edukacji leśnej w Nadleśnictwie Krzystkowice.

O tym, że warto już w przedszkolu i pierwszych klasach szkoły podstawowej uczyć ochrony przyrody przekonana jest wychowawczyni przedszkolaków Teresa Grobelna, prywatnie żona leśnika. – To, co się zaszczepi dzieciom w tym wieku to będzie procentować w przyszłości – podkreśla.

Dzieci radzą dorosłym

Wiedzą na temat ekologii dzieci z okolic Nowogrodu Bobrzańskiego chętnie się dzielą. Najważniejsze informacje przedstawiły też na plakatach i znakach ekologicznych, które zostały pokazane na wystawie, towarzyszącej imprezie. Jakub z Dychowa, uczeń II klasy przekonuje, żeby nie wyrzucać odpadków do lasu, bo to szkodzi ziemi. – Jeżdżę z mamą rowerami do lasu na przejażdżki i widzę tam bardzo dużo śmieci. Ludzie też do rzek wrzucają butelki – opowiada chłopiec. Klaudia Sowińska z Brzeźnicy, uczennica V klasy radzi też sadzić drzewa, krzewy i kwiaty. – To ważne dla środowiska, aby było czyste – podkreśla. Dzieci ze szkoły podstawowej w Białkowie ścigają się w poradach. Wiktoria Świątkowska z kl. III proponuje, aby zamiast reklamówek brać na zakupy torby ekologiczne. Zdaniem Karoliny Nowickiej warto częściej jeździć rowerem niż autem. Natalia Krojniak z kl. IV przestrzega, aby nie wypalać traw.

Dzieci, które uczestniczyły w gali, otrzymały nagrody. W Festiwalu Leśno-Błękitnym wszyscy są zwycięzcami, bo zdobyli wiedzę potrzebną do dbania o środowisko naturalne.
Za swoją pracę otrzymali też oklaski od obecnych gości, m.in. obecny był burmistrz Nowogrodu Bobrzańskiego Paweł Mierzwiak, a także wielu leśników, wśród nich: zastępca nadleśniczego Jacek Wojciński, Beata Szwichtenberg, Michalina Biernat, Bogdan Damecki, Bogusław Szwichtenberg, Tomisław Tylczak, Karol Zawal, Jerzy Markulak, Arkadiusz Wiśniewski, Tadeusz Cichowicz i Piotr Droszczak.

Organizatorem imprezy i całorocznej akcji edukacyjnej było Nadleśnictwo Krzystkowice przy współudziale komitetów organizacyjnych ze szkół podstawowych i przedszkoli.

Wideo

Dodaj ogłoszenie