Zielona Góra. To nie kosmos. To część projektu za 62 mln zł wykonanego przez wodociągi w oczyszczalni ścieków

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała / GL
Udostępnij:
Wodociągi zaprosiły w piątek, 3 grudnia, media, by pochwalić się zakończeniem blisko 63-milionowej inwestycji, a właściwie kilku zadań. Co się zmieniło dzięki tym zmianom? Zyskała nie tylko firma, ale my wszyscy. Bo Zielona Góra musi być zielona jeszcze bardziej... Zobacz, ile udało się zrobić!

Oficjalna nazwa piątkowej uroczystości to zakończenie IV etapu projektu „Gospodarka ściekowa na terenie aglomeracji Zielona Góra - Etap IV”, dofinansowanego z Funduszu Spójności. Realizacja Projektu to lata 2017- 2021. A chodziło o zadania, które zostały wykonane w oczyszczalni ścieków w Zielonej Górze Łężycy oraz w sołectwach.

Zielona Góra. To nie kosmos. To część projektu za 62 mln zł ...

Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja - projekt gospodarka ściekowa

- Zakończyliśmy projekt, który składał się z pięciu zadań. Najważniejsze zrealizowane zostało na terenie oczyszczalni w Łęzycy– mówi Krzysztof Witkowski, prezes Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji. - Mam tu na myśli oddanie biogazowni i kogeneracji.
Wyjaśnijmy, że kogeneracja to skojarzona produkcja energii. W jednym procesie technologicznym – spalania np. gazu lub biogazu – łączy wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła.

Koszt wszystkich prac wykonanych w oczyszczalni wyniósł 39 mln zł netto. Prezes wodociągów tłumaczy, co się dzięki nim zmieniło.

- Ze ścieków, które płyną do oczyszczalni, wytrącamy osad ściekowy. On jest poddawany fermentacji. Wtedy wytwarza się biogaz. No i z niego produkujemy energię elektryczną i wytwarzane jest ciepło. Tak najbardziej ogólnie można to przedstawić - wyjaśnia K. Witkowski. - Produkcja prądu będzie na poziomie 30 procent potrzebnej nam w oczyszczalni. Będziemy dalej inwestować, bo chcemy dojść do 50 procent tej produkcji.

Podobne biogazownie funkcjonują już z powodzeniem w Sławie i Gorzowie Wielkopolskim.

Zielona Góra. To nie kosmos. To część projektu za 62 mln zł wykonanego przez wodociągi w oczyszczalni ścieków
Mariusz Kapała / GL

Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja - będą kolejne inwestycje

Poza rozbudową oczyszczalni ścieków w ramach projektu wybudowano sieć kanalizacji sanitarnej w sołectwie Zatonie, sieci wodociągowe w Krępie i Łężycy, poddano renowacji fragment sieć kanalizacyjnej w tzw. starej Zielonej Górze oraz rozbudowano Oczyszczalnię ścieków w Łężycy. Długość wybudowanej kanalizacji sanitarnej to około 13,2 km, a sieci wodociągowej - ok. 13,4 km. Poza tym 2,8 km sieci kanalizacji poddane zostało renowacji.

Całkowita wartość projektu bez VAT to ponad 62,2 mln PLN netto.

Takie inwestycje cieszą także wiceprezydenta Zielonej Góry Dariusza Lesickiego, który podkreśla, że Zielona Góra jest z każdym rokiem coraz bardziej zielona.

- Jak miasto inwestuje w transport zeroemisyjny, tak chcemy, żeby miejskie spółki też inwestowały w zeroemisyjne nośniki energii, które pozwolą też na ograniczenie kosztów - podkreśla D. Lesicki. - Zależy nam na ochronie środowiska. Stąd ciągłe rozszerzanie sieci kanalizacyjnej, wprowadzanie nowoczesnych technologii w obsłudze oczyszczalni ścieków, to fotowoltaika czy inwestycje, o które teraz oglądamy w Łężycy.

Wiceprezydent dodaje: - Wczoraj byliśmy u prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Rozmawialiśmy o wykorzystaniu środków w nowej perspektywie. Ta perspektywa jest też dla nas ciekawa. Będziemy startowali w piątym etapie, by dalej rozbudowywać kanalizację i szukać rozwiązań dla wód opadowych tzw. deszczówki.

Zielona Góra. To nie kosmos. To część projektu za 62 mln zł wykonanego przez wodociągi w oczyszczalni ścieków
Mariusz Kapała / GL

To ponadczasowe inwestycje

Tadeusz Rzepecki, przewodniczący Rady Gospodarczej Wody Polskie, z zainteresowaniem oglądał wykonane w Zielonej Górze inwestycje.

- Takie inwestycje mają ogromne znacznie. Obiekty tego typu są ponadczasowe, ponadpartyjne, ponadregionalne - podkreśła i chwalił Zieloną Górę i oczyszczalnię ścieków. Zauważył, że w Polsce mamy 2.700 przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Każde ma różnych zakres działania. W Zielonej Górze widać, że przedsiębiorstwo prężnie się rozwija i swych działaniem obejmuje bardzo szeroki obszar.

Zobacz też:

Zobacz też, jak śpiewają charytatywnie pracownicy ZWiK:

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
4 grudnia, 9:11, Gość:

Polskie władze będą wściekłe. Papież ostro o uchodźcach

Podczas wizyty na Cyprze papież Franciszek zabrał głos w sprawie migrantów. Potępił stawianie przed nimi drutów kolczastych i obojętność wobec cierpiących na granicy.

Ilu pomogłeś, ilu choć raz pomogłeś bezinteresownie w życiu głupi gnojku?

Dodaj ogłoszenie