Zielonogórscy leśnicy posadzą w tym roku blisko 23 miliony drzew. Lasów przybywa, a Lubuskie ma ich najwięcej w kraju

OPRAC.:
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
- Nowe drzewa sadzone są z myślą o pszczołach i w celu zwiększania bioróżnorodności. Na terenie nadleśnictw zielonogórskiej dyrekcji Lasów Państwowych, do odnowienia, leśnicy przeznaczyli powierzchnię o areale 3217 ha, a ok. 90 ha powierzchni zielonogórskich lasów zostanie odnowionych naturalnie - mówi Ewelina Fabiańczyk z RDLP w Zielonej Górze (na zdjęciu podczas sadzenia drzew). Grzegorz Patka, Nadleśnictwo Krzystkowice
Zielonogórscy leśnicy w tym roku zaplanowali posadzenie blisko 23 milionów drzew (36 procent będą stanowiły drzewa liściaste). W Polsce co roku przybywa 500 mln drzew, leśnicy produkują rocznie 800 mln sadzonek. Warto zauważyć, że w porównaniu z rokiem 1945 lesistość naszego kraju z roku na rok się powiększa. Najwyższy wskaźnikiem lesistości w Polsce ma województwo lubuskie.

Jak informuje Ewelina Fabiańczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, w roku 2021 zielonogórscy leśnicy planują posadzić ponad 22 799 550 drzew, z czego ponad 35,6 % stanowić będą gatunki drzew liściastych, w tym 441,5 tys. drzew to gatunki miododajne.

Sadzenie drzew. Leśne powierzchnie do odnowienia

Nowe drzewa sadzone są z myślą o pszczołach i w celu zwiększania bioróżnorodności. Na terenie nadleśnictw zielonogórskiej dyrekcji Lasów Państwowych, do odnowienia, leśnicy przeznaczyli powierzchnię o areale 3217 ha, a ok. 90 ha powierzchni zielonogórskich lasów zostanie odnowionych naturalnie. To minimalny obszar przeznaczony do odnowień naturalnych, ponieważ zwykle zajmują one znacznie większy areał. Tak było w minionych latach, np. w roku 2020 – leśnicy zaplanowali 102,88 ha, a w rzeczywistości powierzchnia wyniosła ponad 137 ha, natomiast w roku 2019 planowano niemal 73 ha, jednak sprzyjające warunki spowodowały, że w sposób naturalny została odnowiona ponad 112 hektarowa powierzchnia lasów.

Pandemia koronawirusa przeszkodziła w kontynuowaniu tradycyjnej już akcji pod hasłem "Posadźmy razem las", w której udział brali - oprócz leśników - także mieszkańcy miasta i regionu. Zobacz, jak wyglądało wspólne sadzenie lasu w Zielonej Górze Przytoku w 2019 roku:

Lesistość kraju została zwiększona, dzięki zrównoważonemu gospodarowaniu lasami

Z informacji przekazywanych przez Ewelinę Fabiańczyk wynika, że lasy stanowią ponad 29 proc. powierzchni kraju, zajmując obszar ok. 9,26 mln ha, co powoduje, że Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich. Dzięki zrównoważonemu gospodarowaniu lasami lesistość naszego kraju została zwiększona z 21 proc. w roku 1945, do 29,6 proc. obecnie.

Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości”, zakładający wzrost lesistości do 33 proc. w 2050 r. Najwyższy wskaźnik lesistości w Polsce ma województwo lubuskie.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze obejmuje swoim zasięgiem lasy położone przede wszystkim na terenie województwa lubuskiego i tylko w niewielkim stopniu (ok. 5 proc.) na terenie ościennych województw – wielkopolskiego (4,91 proc.) i dolnośląskiego (0,20 proc.).

Lasy Państwowe co roku sadzą ok. 500 mln drzew, które są hodowane w szkółkach leśnych, na potrzeby nadleśnictw, ale również prywatnych właścicieli lasów, działek i ogrodów. Łącznie co roku leśnicy produkują ok. 800 mln sadzonek.

Zdjęcia z akcji "Posadźmy las razem" (Zielona Góra Przylep - 2019), którą przez lata organizowało Nadleśnictwo Zielona Góra i Przytok.
Zdjęcia z akcji "Posadźmy las razem" (Zielona Góra Przylep - 2019), którą przez lata organizowało Nadleśnictwo Zielona Góra i Przytok. Partnerami wydarzenia byli również: Zarząd Okręgowy PZŁ w Zielonej Górze, Nadleśnictwo Krzystkowice, Nadleśnictwo Żagań, Nadleśnictwo Wolsztyn, Polskie Towarzystwo Leśników, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa. Mariusz Kapała

Średni wiek lasów to 60 lat

W ostatnich latach, 2009-2019, w Lasach Państwowych, w zarządzie których wg danych GUS znajduje się 77,9 proc. ogólnej powierzchni lasów w Polsce, co roku na każdym hektarze przyrastało średnio 9,19 m3 drewna, z tego pozyskiwano 5,66 m3, a reszta przyrostu powiększała zasoby. W tym czasie powierzchnia lasów również się zwiększyła o 50,2 tys. ha, do 7,15 mln ha. Wskaźnik wzrostowy również jest notowany w średnim wieku lasów – wynoszącym 60 lat, w ilości martwego drewna – z 37 mln m3 do 56,8 mln m3 (średnio 8m3/ha) w roku 2019 oraz ogólnym wzroście gatunków liściastych.

Według danych GUS dziś drzew gatunków liściastych w polskich lasach jest ok. 32 proc. W roku 1945 było ich zaledwie 13 proc., natomiast drzew gatunków iglastych było 87 proc.

Lasy i zrównoważona gospodarka leśna zmniejszają problemy związane z ociepleniem klimatu i bioróżnorodnością

- Chcąc zachować bogactwo przyrodnicze, wysoką produkcyjność i potencjał regeneracyjny oraz żywotność lasów, leśnicy bazują na praktyce i doświadczeniu, wiedzy, własnych obserwacjach i prognozach naukowców - podkreśla Ewelina Fabiańczyk z RDLP w Zielonej Górze. - W dobie zmian klimatycznych niezwykle istotną rolę odgrywa dostosowanie składów gatunkowych drzew do siedliska, co także wpływa na różnorodność ekosystemu leśnego. Leśnicy nazywają to działanie przebudową drzewostanów, która ma na celu wzmocnić lasy na zmiany klimatu, gdyż lasy i zrównoważona gospodarka leśna zmniejszają problemy związane z ociepleniem klimatu i bioróżnorodnością.

Leśnicy apelują o niewypalanie traw, bo co roku z tego powodu płoną lasy

Leśnicy sądzą co roku miliony drzew, które rosną powoli, a niestety płoną szybko. Ciągle często dochodzi do pożarów lasów z powodu wypalania traw. Najczęściej dzieje się to w okolicach kwietnia. Dlatego leśnicy po raz kolejny apelują o rozsądek i niewypalanie traw. W 2020 r., jak wynika z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, odnotowano 128 754 pożarów, wśród których były 41 713 pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło ok. ponad 36 proc. wszystkich pożarów w Polsce.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, w minionym roku lasy płonęły 352 razy i ogółem spłonęło prawie 31 ha powierzchni leśnej oraz 160 m3 drewna, a koszt zabiegów ratowniczych wyniósł 1,592 mln złotych. Natomiast od początku roku 2021, na terenie zielonogórskie dyrekcji, wystąpiło 16 pożarów lasu, w wyniku czego płomień strawił niemal 3 hektary leśnych ostępów.

Od lat na ochronę przeciwpożarową Lasy Państwowe wydają ok. 100 mln zł.

Wideo: Zamierające drzewa w Puszczy Rzepińskiej

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Q
Qq

Nie wierzę leśnikom odkąd rządzi PiS.....

W 2017 roku dekretem ówczesnego ministra - Szyszko - zaczęła się kryminalną rzeź lasów ! Wystarczy wejść do lasów.... Przepraszam, do ugorów.....

Dodaj ogłoszenie