Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze Wojska Obrony Terytorialnej pojawili się w przygranicznych miastach. - Co tu robią? - pytają mieszkańcy

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Żołnierze nie tylko pilnują, czy mieszkańcy przestrzegają zasad kwarantanny, ale również robią zakupy
Żołnierze nie tylko pilnują, czy mieszkańcy przestrzegają zasad kwarantanny, ale również robią zakupy 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
- Czy wszystkie miasta będą zamykane? Ostatnio w mojej miejscowości widziałem żołnierzy! - napisał do nas przestraszony Czytelnik. Uspokajamy - to operacja ,,Odporna Wiosna".

Pod hasłem „Odporna Wiosna” kryje się ogólnopolska operacja przeciwkryzysowa. Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej aktualnie wspierają powiaty w dwóch województwach (wielkopolskim i lubuskim). Działają jako pomoc dla innych służb mundurowych – straży granicznej lub straży pożarnej.

- Naszym celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. Wsparcie wszystkich instytucji samorządowych i sanitarnych niosących pomoc – mówi gen. dyw. Wiesław Kukuła – dowódca WOT.

Trwa głosowanie...

Czy widziałeś już żołnierzy na ulicach swojego miasta?

Terytorialsi niosą wsparcie

Już w nocy z soboty na niedzielę, zaraz po ogłoszeniu przez rząd uszczelnienia granic państwowych żołnierze ze Skwierzyny zostali skierowani na przejścia graniczne wzdłuż województwa lubuskiego, by zabezpieczyć je przed możliwością nielegalnego przekroczenia.

- Terytorialsi na granicach Polski wspierają także pograniczników w pomiarze temperatury ciała osób przekraczających granicę oraz w wypełnianiu kart lokalizacyjnych. Wśród nich są żołnierze o specjalności ratownik medyczny - tłumaczy kpt. Marcin Misiak.

Do zadań żołnierzy należy również sprawdzanie, czy osoby przestrzegają zasad domowej kwarantanny.

Takich ludzi z dnia na dzień przybywa, stąd istnieje konieczność pomocy wojska. Przypominamy, że kara za złamanie zakazu wychodzenia z domu w czasie kwarantanny to obecnie 30 tys. zł.

- Współpracujemy z ośrodkami pomocy społecznej, dostarczamy żywność dla osób starszych, potrzebujących i tych, którzy przebywają na kwarantannie. Wspieramy również rodziny pracowników szpitali - dodaje kpt. Misiak.

To ważna misja

Żołnierze rozumieją powagę sytuacji i chętnie odpowiadają na powołanie do służby. Nie chcą zostawać w domach. Aby nieść pomoc i uczyć dobrych nawyków w czasie pandemii, terytorialsi muszą przede wszystkim zadbać o siebie. Wszystkie zadania, które wykonują, są zgodne z procedurami sanitarnymi.

Warto podkreślić, że w całej Polsce do działań, które mają na celu zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, zaangażowanych jest 3026 żołnierzy. Ta liczba jednak wciąż się zmienia, bo wojewodowie wciąż mogą wnioskować o kolejne wsparcie.

KORONAWIRUS W LUBUSKIEM. PRZECZYTAJ

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska