Święto Pokoju
Międzynarodowy Festiwal Folkloru "Oblicza Tradycji" to przede wszystkim święto sztuki i pokoju. Mogliśmy się o tym szczególnie przekonać podczas występu Tanecznego Dziecięcego Zespołu „Perła” z Ukrainy. Dzieci zaśpiewały m.in hymn Ukrainy a do podkładu utworu "Podaj rękę Ukrainie" zespołu "Taraka" wykonały układ taneczny z flagami - ukraińską i polską, które splatały się w jedno. Był to bardzo wzruszający moment gali finałowej festiwalu, podczas którego niejednemu z widzów pojawiła się łezka w oku.
Wyróżnienia i nagrody w konkursach wokalnych i muzycznych
Podczas koncertu finałowego wszyscy uczestnicy festiwalu oraz jego goście specjalni zaprezentowali fragmenty swojego programu. Były to najpiękniejsze tańce lub układy choreograficzne. Przyznano także nagrody w konkursach towarzyszących: "Śpiewacy w Zielonej Górze" oraz "Muzycy w Zielonej Górze". Najlepszymi wokalistami festiwalu okazali się:
- Zbysław Balcerowski z zespołu "Kujawy Bachorne Nowe"- wyróżnienie,
- Vesela Hristora z Zepołu Tańca Ludowego "Zarya" z Bułgarii - nagroda specjalna,
- Julia Pawlik z Dziecięcego Regionalnego Zespołu "Mały Haśnik" - nagroda główna.
Najlepszymi muzykami natomiast zostali:
- Kamil Pawlus z Dziecięcego Regionalnego Zespołu "Mały Haśnik" - wyróżnienie,
- Kapela Zespołu Tańca Ludowego "Zarya" z Bułgarii - nagroda główna.
Meksyk, Szamotuły oraz dwóch zwycięzców ez aequo
Nie było niespodzianką, że III. miejsce festiwalu przyznano Agrupacion Foklorica Dblaroz z Meksyku. Drugie miejsce przypadło Zespołowi Folklorystycznemu "Szamotuły" w Polski. Pierwsze miejsca ex aequo przyznano natomiast Dziecięcemu Regionalnemu Zespołowi "Mały Haśnik" oraz Zespołowi Tańca Ludowego "Zarya" z Bułgarii. Nagroda publiczności w konkursie sms-owym przydała dla "Szamotuł". Festiwal zakończył się radosnym tańcem wszystkich uczestników oraz członków rady artystycznej, a także wspólnym odśpiewaniem w różnych językach pieśni "Auld Lang Syne" czyli po polsku "Ogniska już dogasa blask". Kolejny festiwal już za rok, choć w niedzielę (26.06) uczestnicy będą jeszcze obecni w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze-Ochli.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?