Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cenny zabytek wrócił do Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Kartusz herbowy zdobił wjazd do arsenałów królewskich na Starym Mieście [ZDJĘCIA]

materiały Muzeum Twierdzy Kostrzyn, oprac. (pik)
Kartusz herbowy odnalazł się w Ściechowie na prywatnej posesji. W poniedziałek, 3 grudnia, został przewieziony do Muzeum Twierdzy Kostrzyn.
Kartusz herbowy odnalazł się w Ściechowie na prywatnej posesji. W poniedziałek, 3 grudnia, został przewieziony do Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Muzeum Twierdzy Kostrzyn
Ta historia swój początek ma w 2012 r. To wtedy do Muzeum Twierdzy Kostrzyn trafił jeden z dwóch kartuszy herbowych, które przed wojną zdobiły wjazd do arsenałów królewskich na Starym Mieście w Kostrzynie. Losy drugiego kartusza nie były znane. Aż do teraz…

Drugi z ozdobnych kartuszy herbowych został odnaleziony 50 km od Kostrzyna. Jego odnalezienie to po części dzieło przypadku, a po części efekt ludzkiej dociekliwości. Ale po kolei. Kartusz herbowy to ozdobne, najczęściej rzeźbione obramowanie np. herbu. Od wczesnego renesansu stanowi jeden z najpopularniejszych motywów zdobniczych w architekturze. Kartusz przybierał różne kształty – owalny, prostokątny, sercowaty. Był szeroko stosowany w dekoracji architektonicznej, umieszczany m.in. na elewacjach, na nagrobkach, epitafiach i w malarstwie.

Kartusze herbowe z Kostrzyna były umieszczone na bramie wjazdowe do arsenałów królewskich. Mieściły się one w pobliżu zamku i bastionu Król. W czasie wojny brama wjazdowa, podobnie jak całe Stare Miasto, została zniszczona. W 2012 r. do Muzeum Twierdzy Kostrzyn trafił jeden z kartuszy. Losy drugiego pozostawały nieznane.

Tak wyglądała brama wjazdowa do arsenałów królewskich, na której umieszczone były kartusze herbowe.
Tak wyglądała brama wjazdowa do arsenałów królewskich, na której umieszczone były kartusze herbowe. Muzeum Twierdzy Kostrzyn

Zabytek odnalazł się 50 km od Kostrzyna

Przenieśmy się teraz do miejscowości Śiechów. To wieś położona na północy województwa lubuskiego, w gminie Lubiszyn. Jest to jedna z najdłuższych wsi w Polsce, a urodził się w niej as lotnictwa III Rzeczy Hans Grünberg. To właśnie w Ściechowie mieszkaniec Gorzowa Piotr Ptaszkiewicz, zakupił jakiś czas temu nieruchomość. Podczas oględzin zabudowań zwrócił uwagę na spory ozdobny kamień z piaskowca przedstawiający obustronnie tarcze herbowe. Od poprzednich właścicieli uzyskał informację, iż kamień ten został przywieziony do Ściechowa jeszcze w latach 70. Dziwnym zbiegiem okoliczności zdobiony kamień z piaskowca znalazł się na wywrotce razem z hałdą piasku zamówionego dla przeprowadzenia prac budowlanych na posesji. I tak już tam pozostał.

Właściciel chciał rozwikłać tajemnicę

Po przejęciu gospodarstwa pan Piotr próbował rozwikłać tajemnicę pochodzenia kamienia. Jego prywatne, historyczne śledztwo trwało kilka miesięcy i raczej przypadkowo natrafił na informację opublikowaną w 2012 r. przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn o odnalezieniu kartusza herbowego z kostrzyńskiego arsenału. Porównując fotografie z posiadanym przez siebie obiektem stwierdził, że jest to prawie identyczny obiekt. W lipcu 2018 r. po telefonie do kostrzyńskiego i wizycie pracowników tej instytucji w Ściechowie nie było żadnych wątpliwości: był to drugi z pary kartuszy umieszczonych niegdyś na kolumnach przy bramie wjazdowej do arsenału w sąsiedztwie zamku.

Na terenie powiatu gorzowskiego odkryto cmentarzysko wojowników sprzed niemal dwóch tysięcy lat.

Archeologiczna sensacja w powiecie gorzowskim. Odkryto cment...

Kartusz herbowy już stoi w muzeum

Pozostało tylko dojść do porozumienia. Obie strony wyrażały wolę pozytywnego załatwienia sprawy. Po uzgodnieniu wszelkich warunków podpisano umowę i w poniedziałek, 3 grudnia, ekipa Muzeum Twierdzy Kostrzyn pojawiła się w Ściechowie. Z niemałym trudem udało się załadować ważący kilkaset kilogramów kartusz i przewieźć do Kostrzyna, gdzie po rozładunku i umyciu trafił do Bastionu Filip. Tu prezentowany będzie już od wiosny w sali z makietą twierdzy.

Zobacz też wideo: Stare Miasto w Kostrzynie: historycy weszli na zasypaną od ponad 20 lat uliczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska