Dubai Dixie Band, Artur Barciś, Dagadana, włoski wieczór Dolce Vita, festiwal tanga, koncert patriotyczny. Ileż się dzieje w Lubuskiem

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W sobotę (30.07) Strzelecki Ośrodek Kultury zaprasza na rynek miejski na godz. 20, na koncert Lubuskiego kwartetu wokalnego „Lepiej Późno Niż Wcale”. Finaliści trzeciej edycji „The Voice senior”, tworzą kwartet, w składzie: Bożena Wesołowska, Ola Matusiak-Kujawska, Bernard Łyżwiński i Lech Sawicki, składa się z nauczycieli, którzy poza nauczaniem nigdy nie przestali być czynnymi muzykami.
W sobotę (30.07) Strzelecki Ośrodek Kultury zaprasza na rynek miejski na godz. 20, na koncert Lubuskiego kwartetu wokalnego „Lepiej Późno Niż Wcale”. Finaliści trzeciej edycji „The Voice senior”, tworzą kwartet, w składzie: Bożena Wesołowska, Ola Matusiak-Kujawska, Bernard Łyżwiński i Lech Sawicki, składa się z nauczycieli, którzy poza nauczaniem nigdy nie przestali być czynnymi muzykami. kadr z TVP
Udostępnij:
Nawet się nie zorientowaliśmy, kiedy przeszła nam połowa wakacji, a i słońce już trochę niżej. Cieszmy się zatem drugim miesiącem kanikuły oraz letnimi klimatami. A jak lato, to i więcej wydarzeń na wolnym powietrzu. W nadchodzącym weekendzie oraz w tygodniu będzie sporo wydarzeń na świeżym powietrzu (patrz np. Bytom Odrzański czy Strzelce Krajeńskie). Upamiętnimy także pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego podczas koncertu patriotycznego, który rozpocznie się 1 sierpnia o godz. 17 w Zielonej Górze. Świętujmy zatem i bawcie się Państwo dobrze, bo jesień hmm, już niebawem.

REGION

W dniach 4 – 21.08 odbędzie się festiwal „Muzyka w Raju”. W tym roku obok pocysterskiego zespołu klasztornego w Gościkowie (Paradyżu) miejscem koncertów będą także inne miejscowości w Lubuskiem i na Dolnym Śląsku. Od 4 do 10 sierpnia oraz 14 i 15 sierpnia koncerty festiwalu odbędą się w Letnicy k. Zielonej Góry, Gorzowie Wlkp., Świebodzinie, Międzyrzeczu i Jerzmanowej, zaś od 11 do 13 oraz od 16 do 21 sierpnia w Gościkowie. Redakcja objęła wydarzenie swoim patronatem. Festiwal funkcjonuje od 2003 roku. Jego pierwotnym miejscem był właśnie pocysterski klasztor oraz do niedawna jeszcze Wyższe Seminarium Duchowne, potocznie nazywane – Paradyżem (od łacińskiego słowa Paradisus czyli Raj). To może tłumaczyć nazwę wydarzenia, które ma międzynarodowy charakter. W ciągu kilkunastu lat, „Muzyka w raju” zyskała sobie renomę jednego z najciekawszych festiwali w polskim życiu muzycznym i zdobyła wierną grupę słuchaczy. W sierpniu zjeżdżają się oni z całego kraju i z Europy, by przez kilkanaście dni towarzyszyć wykonawcom z całego świata, dla których jest to często pierwszy kontakt z Polską. Festiwal dał początek wielu innym projektom muzycznym takim jak choćby „Przedsionek Raju”, „Filharmonia bez Filharmonii’, „Nasz Telemann” czy „Infinite Baroque”. W 2020 roku, w związku z pandemią, festiwal przeniósł się, jak wiele innych wydarzeń muzycznych, do internetu i powrócił w swojej tradycyjnej postaci koncertowej w ubiegłym roku. Wybrane programy będzie można usłyszeć kilkukrotnie w różnych miejscach. W ten sposób twórcy festiwalu chcą umożliwić wysłuchanie koncertów możliwe dużej liczbie słuchaczy, w szczególności tym melomanom, dla których codzienny przyjazd do Paradyża może okazać się problem organizacyjnym i wyzwaniem komunikacyjnym. Wykonawcami tegorocznego festiwalu są m.in. międzynarodowa orkiestra barokowa „Kore”, zespoły „La Morra” i „Arparla”, zespół fletów prostych „Brouillamini” i występujący, zgodnie z festiwalową tradycją, w różnych konfiguracjach, soliści tacy jak: Michał Gondko, Corina Marti, Jesenka Balic Zunic, Lucile Boulanger, Maria Christina Cleary, Marc Mauillon, Lisandro Abadie, Cyril Auvity, Sara Johnson Huidobro czy Davide Monti. W trakcie „Muzyki w raju” odbędzie się ponad 40 koncertów, a programy większości z nich zostały przygotowane specjalnie na tę okazję. Będę one obejmować szerokie spektrum repertuarowe od wczesnego średniowiecza po muzykę późnego baroku. Obok dzieł tak znanych koncerty skrzypcowe z cyklu „Il Cimento dell’armonia e dell”invenzione” A. Vivaldiego (tym razem jednak bez słynnych „Czterech pór roku”), Concerti Grossi z op. 6 J. F. Haendla czy „Sztuka Fugi” J. S. Bacha. Uczestnicy usłyszą wiele utworów, które stanowią rzadkość nie tylko na polskiej scenie muzyki dawnej. Bilety na koncerty dostępne będą poprzez internet oraz bezpośrednio przed koncertami. Szczegółowe informacje i bieżące programy są dostępne na

stronie internetowej festiwalu

.

BYTOM ODRZAŃSKI

W sobotę (30.07) od 16.00 do nocy, na błoniach przy ulicy Łąkowej w Bytomiu Odrzańskim, będzie można poczuć klimat gorącej i wiecznie słonecznej Italii. I nie chodzi tu tylko o temperaturę, lecz muzyczne wydarzenie z udziałem duetu „An Dreo e Karina”, który o 20.30 wykona covery włoskiego zespołu „Al Bano i Romina Power”. Nie zabraknie ich słynnych hitów takich jak: „Felicita” czy „Sempre Sempre” i innych przebojów z tego kraju. Festyn rozpocznie się atrakcjami dla dzieci, a na publiczność czekać będą kulinarne rarytasy, we włoskim stylu. Do degustacji będzie świeża, bo wypiekana na miejscu - pizza, wina z lokalnej winnicy „Hiki”, bytomskie sery, domowe ciasta, wyroby regionalne, dania z grilla i inne przysmaki. W tym dniu świętować będą również strażacy, którzy poza pokazem swoich umiejętności (godz. 18), szykują wiele niespodzianek. Największą, dosłownie, atrakcją będzie strażackie miasteczko dmuchańców ze ścianą wspinaczkową. Na miejscu, organizatorzy (Centrum Kultury w Bytomiu Odrzańskim) będą dodatkowo mocno promować aktywność fizyczną. Na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna „pod chmurką” z DJ'em. Istne dolce vita! Wstęp wolny.

STRZELCE KRAJEŃSKIE

Znani z Voice Senior

W sobotę (30.07) Strzelecki Ośrodek Kultury zaprasza na rynek miejski na godz. 20, na koncert Lubuskiego kwartetu wokalnego „Lepiej Późno Niż Wcale”. Finaliści trzeciej edycji „The Voice senior”, tworzą kwartet, w składzie: Bożena Wesołowska, Ola Matusiak-Kujawska, Bernard Łyżwiński i Lech Sawicki, składa się z nauczycieli, którzy poza nauczaniem nigdy nie przestali być czynnymi muzykami. Ich występ to mieszanka swingu, bluesa i muzyki gospel w dobrej oprawie wielogłosowej. W repertuarze maja wiele często zapomnianych standardów z dawnych lat, które cieszą ich słuchaczy. Wstęp wolny.

Kameralny koncert na rynku

W niedzielę 31.07, Strzelecki Ośrodek Kultury zaprasza na spotkanie pt. Dzień dobry! W ramach "Kameralnej Niedzieli". Swój koncert zagrają Amelia Kiona i Tymoteusz Zalewski, które odbędzie się na rynku o 14.. Utalentowane młode osoby, które swoje sukcesu odnoszą w konkursach muzycznych w kraju i za granicą. Piano, flet, vocal. Luźna forma muzyczna, podczas której będzie czas na trochę refleksji, obcowania z muzyką.

ŻAGAŃ

Do niedzieli 31.07 w Żagańskim Pałacu Kultury potrwa III. Festiwal „Tango Barcocco”. Najbardziej znanymi argentyńskimi kompozytorami tanga byli: Astor Piazzolla, Carlos Gardel, Osvaldo Pugliese, Carlos Di Sarli, Francisco Canaro, Juan d'Arienzo i Anibal Troilo. W Polsce tanga komponował przede wszystkim Jerzy Petersburski. Odmianą tego tańca jest milonga wywodząca się z melodii ludowych, która najbardziej popularna była w Buenos Aires i charakteryzuje się mocnym rytmem. Podczas żagańskiego święta tanga nie zabraknie muzyki na żywo i wielu innych niespodzianek. W sali kryształowej pałacu, w sobotę (30.07) w godz. 11-14, odbędą się m.in. otwarte warsztaty taneczne, a od 13 do 14 – zobaczymy tango flash mob na placu Słowiańskim. Od 20.30 do 0.30 w niedzielę (31.07), odbędzie się nocna milonga. Sporo tańca także od rana w ostatnim dniu lipca. Wymagana rejestracja uczestników.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

ABS czyli Artur Barciś Show

W niedzielę (31.07) o godz. 20.30, na scenie letniej Teatru im. J. Osterwy, wraz z zespołem muzycznym wystąpi znany aktor Artur Barciś. Artysta w zabawny sposób odsłoni kulisy swojego aktorskiego życia, wykona piosenki o dykcji oraz o tremie. Całość uzupełni anegdotami zza kulis teatru i filmu.

Dobry wieczór Gorzów

29.07:

 • 12.00 - „Księżniczka Rosa i Klimek” – Teatr Katarynka, Warszawa - Scena Letnia, Teatr im. J. Osterwy,
 • 19.00 - Wartownia #15 „Rzabka” - Wał Okrężny,
 • 22.00 - Kino po zmroku, seans filmowy, "I tak cię kocham" - polana w Parku Róż;

30.07:

 • 19.00 - Wartownia #16 „Tomcraft & Djw” - Wał Okrężny,
 • 19.00 - Dobry Wieczór Gorzów: 4te Quartet, Kwartet Kadr (Marek Zalewski), scena na Starym Rynku,
 • 20.30 - „Pod każdym niebem śpiewamy o wolności” – Lwowski Kabaret Artystyczny „Czwarta Rano”, Scena Letnia, Teatr im. J. Osterwy,
 • 20.30 - Miej Czas Na Koncerty, „Dagadana”, Amfiteatr MCK (bilety 30 zł);

31.07:

 • 17.00 - Pikniki Chopinowskie, Stanisław Oracz – fortepian, Kwartet smyczkowy Con Amabile - plac Sztuk,
 • 19.00 - Wartownia #17 „Mieszko Minkiewicz Stand Up” - Wał Okrężny,
 • 19.00 - Dobry Wieczór Gorzów, „anteny”, Julia Bury z zespołem, Raminiak Quartet, scena na Starym Rynku,
 • 20.30 - Artur Barciś Show, Scena Letnia, Teatr im. J. Osterwy. Wstęp wolny, chyba, że zaznaczono inaczej.

ZIELONA GÓRA

Koncert patriotyczny

W poniedziałek, 1.08 o godzinie „W” czyli o 17.00, na placu przed zielonogórską filharmonią odbędzie się plenerowy koncert patriotyczny z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pt. "Nie pozwól mi zwątpić". Redakcja objęła to wydarzenie swoim patronatem. Celem organizatorów (Fundacji oraz Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”) jest m.in. uhonorowanie i upamiętnienie bohaterów tego zrywu narodowego, ale także i wezwanie do wiary, nadziei i miłości poprzez muzykę oraz poezję autorów tamtego okresu. Całość zostanie okraszona dźwiękami oscylującymi wokół poezji śpiewanej i jazzu. Wystąpią: Sandra Hohfeld-Sykulska, Klara Cloud, Basia Pospieszalska, Michał Sobierajski wraz z zespołem w składzie: Łukasz Belcyr – gitary, Grzegorz Sykulski - instrumenty klawiszowe, Piotr Kołacz – bass i Piotr Budniak – perkusja. Wstęp wolny.

Lato Muz Wszelakich

29.07:

 • 11.00 - bajki, bajdy, banialuki: Awantura o szczura, Teatr Cztery Kąty - Ogród Botaniczny;

30.07:

 • 20.00 - Bluesowe noce, Lucy & Tom Zadymione piosenki w świetle niebieskich neonów - Klub Piekarnia Cichej Kobiety,
 • 21.00 - Muzyczne lato w Cafe Noir: koncert muzyki POP Marcina Gwizdka oraz Stand-Up Adam Błeszyński,
 • 21.00 - Okno na muzykę: Dixielandowo i spacerowo, wykonanie: Dubai Dixie Band: Andrzej Tumiński (trąbka), Karol Kot (puzon), Janusz Lewandowski (banjo), Adam Gołemberski (helikon), Edward Piniuta (instrumenty perkusyjne) - Park Książęcy w Zatoniu),
 • 21.30 - Kino letnie: Chłopiec z burzy reż. Shawn Seet, Pałac w Starym Kisielinie;

31.07:

 • 10.00 - Relaks na sportowo - Dolina Gęśnika – plaża,
 • 12.00 - Rodzinny piknik muzyczny: Kraina Eksperymentów oraz DJ Hanah - Dolina Gęśnika – plaża;

1.08:

 • 10.00 – 17.00 Plener rzeźbiarski - Pałac w Starym Kisielinie;

2.08:

 • 10.00 – 17.00 - plener rzeźbiarski - Pałac w Starym Kisielinie,
 • 19.00 - Duo Horna/Pełech - recital gitarowy- Pałac w Starym Kisielinie;

3.08:

 • 10.00 – 17.00 Plener rzeźbiarski - Pałac w Starym Kisielinie,
 • 11.00 Nie nudzę się latem: Sławni mieszkańcy Zielonej Góry na przestrzeni jej dziejów, spacer z przewodnikiem Janem Czachorem - miejsce zbiórki pl. Bohaterów - godz. 10.45;

4.08:

 • 10.00 – 17.00 - Plener rzeźbiarski - Pałac w Starym Kisielinie,
 • 18.00 - Z książką na leżaku: spotkanie z… Krzysztofem Koziołkiem - autorem książki Imię Pani Cisza, WiMBP im. C. Norwida - sala im. Janusza Koniusza,
 • 17.00 - Potańcówki w parku - Pałac w Starym Kisielinie,
 • 19.00 - W Zielone(j) gramy: ABS czyli Artur Barciś Show - Amfiteatr przed Filharmonią Zielonogórską.

WYDARZY SIĘ

 • 30.07. – Koncert Dubai Dixie Band w ramach cyklu „Okno na muzykę”, Park Książęcy Zatonie, Zielona Góra,
 • 31.07 – Koncert Ralph Kaminski, Sorry Boys, LLK, Dąbie,
 • 3-8.08. – Garbicz Festiwal, Garbicz,
 • 5-7.08. – Dni Sławy, Sława,
 • 5-14.08 – 31. Międzynarodowe Plenerowe Spotkania ze Sztuką, Żary,
 • 6.08. – Koncert Dąbie Hip Hop Festiwal, LLK, Dąbie,
 • 6.08 – koncert zespołu Cadillac oraz zabawa taneczna, Miejski Ośrodek Kultury w Łęknicy,
 • 6.08. – Letnie koncerty brandenburskie, Filharmonia Gorzowska, Gorzów Wlkp.,
 • 9-15.08. – Divertimenti, Warsztaty Sztuki Wokalnej, Szprotawski Dom Kultury,
 • 13.08. – II. Festiwal Bluesowy „Fosa Blues”, Świebodziński Dom Kultury,
 • 16-20.08. – CORNO – Brass Music Festival, Zielona Góra,
 • 20.08. – Koncert 800 instrumentów na 800-lecie Zielonej Góry, KSM Zielona Góra,
 • 21.08. – Święto Miodu, Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli,
 • 24.08. – Żarska Akcja Fotograficzna, Żary,
 • 24-27.08. – 14. Solanin Film Festival, Nowa Sól,
 • 27.08. – Widowisko historyczne „Husyci u bram”, Strzelce Krajeńskie,
 • 3-11.09. – Dni Zielonej Góry – Winobranie, Zielona Góra,
 • 9-11.09. – Jarmark Michała, Żagań,
 • 17-18.09. – Turniej Rycerski w Krośnie Odrzańskim,
 • 24.09. – Koncert galowy jubileuszu 75-lecia Orkiestry Dętej „Zastal”, Zielona Góra,
 • 22.10 – Koncert „Anita Lipnicka – akustycznie”, Świebodzin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Samsung

Samsung QE55QN85A

6 316,20 zł3 948,00 zł-37%
miejsce #2

Philips

PHILIPS 43PFS5505

1 612,84 zł1 099,00 zł-32%
miejsce #3

Kruger & Matz

Kruger&Matz KM0224

732,00 zł540,00 zł-26%
miejsce #4

TCL

TCL 50P615

2 092,68 zł1 594,00 zł-24%
miejsce #5

Philips

PHILIPS 55PUS7956

2 637,61 zł2 199,00 zł-17%
miejsce #6

Samsung

Samsung UE50TU7092

1 891,00 zł1 639,00 zł-13%
Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie