Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dwa miliony dla Lokomotywy na termomodernizację. To przedszkole w Zielonej Górze będzie ekologiczne i ładniejsze

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 16 lat
Lokomotywa, bo tak nazywa się Przedszkole nr 30 w Zielonej Górze, świętuje 55. urodziny. Jednym z prezentów, jakie otrzymała placówka jest… termomodernizacja. Miastu udało się pozyskać 2 mln zł na remont obiektu. Co się w nim zmieni?

Część placówek oświatowych w mieście została już zmodernizowana. Wiele jeszcze czeka w kolejce na remont, który zmieni ich funkcjonowania. Tak też było z Lokomotywą, które to przedszkole chodzi w skład Zespołu Edukacyjnego nr 2 (to dwa przedszkola nr 9 i 30 oraz Szkoła Podstawowa nr 17). Placówka została wybudowana w 1968 roku i była pod opieką Zielonogórskich Zakładów Włókienniczych „Polska Wełna” . Wtedy funkcjonowała jako Przedszkole nr 2. W latach 80. Ubiegłego wieku została przemianowana na Państwowe Przedszkole nr 30.

Przedszkole nr 30 Lokomotywa doczeka się termomodernizacji. Placówka otrzymała 2 mln zł na to zadanie

Dwa miliony dla Lokomotywy na termomodernizację. To przedszk...

Co się zmieni w Przedszkolu nr 30 w Zielonej Górze?

- Budynek powstał wiele lat temu i wymagał już remontu. Dzieci i kadra długo nie niego czekały, ale wreszcie się udało. Obiekt wymaga nowoczesnego spojrzenia na technologie budowlane. Termomodernizacja przedszkola kosztować ma 2 miliony złotych. Jeśli to zadanie będzie wymagało dopłaty, jesteśmy przygotowani na to, by ta termomodernizacja odpowiadała wymogom XXI wieku – mówi dyrektor departamentu edukacji i spraw społecznych w zielonogórskim magistracie Wioleta Haręźlak.
Co się zmieni w obiekcie? Budynek zostanie docieplony, remontu doczeka się dach, zamontowana zostanie też instalacja fotowoltaiczna, wymieniona zostanie instalacja elektryczna oświetleniowa, aluminiowa na miedzianą. Ale nie tylko ona, bo wymienione będą też oprawy oświetleniowe na oprawy oświetleniowe energooszczędne LED.

Przedszkole nr 30 Lokomotywa doczeka się termomodernizacji. Placówka otrzymała 2 mln zł na to zadanie
Przedszkole nr 30 Lokomotywa doczeka się termomodernizacji. Placówka otrzymała 2 mln zł na to zadanie Mariusz Kapała / GL

Przedszkole Lokomotywa ma 55 lat i doczeka się termomodernizacji

Tomasz Chmielarczyk, dyrektor Zespołu Edukacyjnego nr 2 w Zielonej Górze, cieszy się, że po latach placówka doczeka się gruntownego remontu.

- W tym roku przedszkole obchodzi jubileusz 55-lecia funkcjonowania. Jest to więc dla nas taka niespodzianka i prezent na te urodziny – mówi Tomasz Chmielarczyk. – Mamy cudowne dzieci, wspaniałą kadrę, duże sale. Teraz jak jeszcze dojdzie ocieplony budynek, nowoczesna elewacja, wymieniona stolarka okienna, fotowoltaika, więc będzie to przedszkole cieszyć oko…
Przypomnijmy też, że termomodernizacji doczeka się też Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 „Budowlanka”, które otrzymało na ten cel 8 mln zł. W Budowlance powstanie też Branżowe Centrum Umiejętności. Będzie to ośrodek, który łączy poszczególne branże, pracodawców, szkoły i uczelnie.

Przedszkole nr 30 Lokomotywa doczeka się termomodernizacji. Placówka otrzymała 2 mln zł na to zadanie
Przedszkole nr 30 Lokomotywa doczeka się termomodernizacji. Placówka otrzymała 2 mln zł na to zadanie Mariusz Kapała / GL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska