MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gorzów. Jak zmieni się ul. Walczaka? Nie będzie już pętli przy Silwanie

Jarosław Miłkowski
Pętla Silwana będzie służyła pasażerom i tramwajom jeszcze najwyżej kilkanaście tygodni.
Pętla Silwana będzie służyła pasażerom i tramwajom jeszcze najwyżej kilkanaście tygodni. Jarosław Miłkowski
Jeszcze w tym roku powinna ruszyć rozbudowa ul. Walczaka. Zniknie dotychczasowa pętla „Silwana”, a tramwaje będą dojeżdżać do ul. Fieldorfa Nila. Jak po zmianach będzie wyglądała ta część miasta?

Trwa rozbudowa drogi krajowej nr 22. Prace mają objąć odcinek 3,07 km od ronda Sybiraków aż do granic miasta. Pierwszy etap prac drogowych rozpoczął się 2 stycznia i związany był z budową drugiej jezdni ul. Łukasińskiego. Te prace zmierzają już do finału.
- Przed nami już niemal tylko roboty wykończeniowe. Niebawem rozpoczniemy montaż nowego oświetlenia – mówi nam Adam Świerczyński, kierownik budowy. Wylotówkę na Gdańsk robi firma Budomex. Prace mają kosztować 73,998 mln zł.

Trwa głosowanie...

Czy jeździsz tramwajami w Gorzowie?

  Kiedy prace na Walczaka?

  Jeszcze w tym roku powinna ruszyć rozbudowa dwóch kolejnych ulic: Zawackiej (czyli dawnej ul. Bierzarina) oraz ul. Walczaka. Wykonawca czeka już tylko na pozwolenie na budowę, które wydają służby wojewody.
  - Mam nadzieję, że z pracami na tych ulicach ruszymy przed końcem września – mówi kierownik budowy.
  Data rozpoczęcia tych kolejnych prac jest istotna dla kursowania tramwajów. Na torowiska powróciły one 2 lipca i dziś kursują pomiędzy Wieprzycami a pętlą Silwana. Gdy jednak rozpoczną się prace na ul. Walczaka, przestaną na jakiś czas dojeżdżać na skraj Manhattanu. Kursować będą tylko do przystanku na wysokości ul. Dowgielewiczowej. Patrząc od strony centrum - za szpitalem psychiatrycznym. Tu tramwaje będą miały możliwość przejechania z jednego toru na drugi.

  Przesuną rondo

  Jak po przebudowie zmieni się ta część miasta?
  Zacznijmy od tego, że przesunięte – w kierunku ul. Górczyńskiej - będzie rondo Gdańskie. Teraz jest ono obok torowiska. Po przebudowie tory tramwajowe niejako będą jego średnicą. W dalszym ciągu będą bowiem w tym samym miejscu, co teraz.
  - Drugą nitkę ul. Walczaka zbudujemy po drugiej stronie torowiska. Tory będą szły pomiędzy dwiema jezdniami – mówi A. Świerczyński.
  Zniknie dotychczasowa pętla Silwana. W miejscu, gdzie dziś wsiada się na niej do tramwaju, będzie biegła nowa jezdnia.

  Nie będzie już pętli

  Jak już wiele razy pisaliśmy, przedłużone zostanie także torowiska. Po przebudowie tramwaje dojeżdżać będą za skrzyżowanie ul. Walczaka z ul. Fieldrofa-Nila. Niedaleko siedziby straży pożarnej nie będzie jednak pętli, a tzw. krańcówka. Jak tramwaje będą zatem „nawracać”?

  - Po przedłużeniu linia będzie o niespełna 1 km dłuższa - mówi Marcin Pejski, rzecznik MZK.

  Aż po sam koniec krańcówki tory będą biegły obok siebie. Tuż przed ich zakończeniem będą jednak położone szyny, które umożliwią przejechanie na sąsiedni tor. Tramwaj, który przyjedzie z Wieprzyc, przejedzie na tor drugi tor, motorniczy przesiądzie się z jednego końca wozu na drugi i będzie mógł jechać w stronę centrum. Dodajmy, że tuż przed krańcówką, w miejscu skrzyżowania Walczaka z Fieldorfa-Nila, powstanie rondo.

  - Po przedłużeniu, linia będzie o niespełna 1 km dłuższa – mówi Marcin Pejski, rzecznik MZK.
  Jeśli prace na Zawackiej i Walczaka ruszą przed końcem września, to cała inwestycja powinna zostać oddana do końca przyszłego roku. Umowa Budomeksu z miastem mówi, że prace mają zakończyć się 15 miesięcy od ich rozpoczęcia. To samo dotyczy rozbudowywanej właśnie ul. Łukasińskiego. Roboty miały potrwać od stycznia 2020 do marca 2021. Już teraz jednak wiadomo, że powinny się zakończyć dużo przed czasem.

  Czytaj również:
  Ruszyła kolejna inwestycja w Gorzowie. Robią już wylotówkę na Gdańsk

  WIDEO: Gorzów. Tramwaje wróciły na tory

  emisja bez ograniczeń wiekowych
  Wideo

  Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

  Dołącz do nas na Facebooku!

  Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

  Polub nas na Facebooku!

  Kontakt z redakcją

  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

  Napisz do nas!

  Polecane oferty

  Materiały promocyjne partnera
  Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska