MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gorzów. Torowisko wzdłuż Pomorskiej do przebudowy. Będzie też przetarg na projekt nowej linii

Jarosław Miłkowski
Przetarg na dokumentację przebudowy torowiska wzdłuż ul. Pomorskiej ma być w tym roku.
Przetarg na dokumentację przebudowy torowiska wzdłuż ul. Pomorskiej ma być w tym roku. Bartłomiej Nowosielski/Urząd Miasta w Gorzowie
Jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszony przetarg na dokumentację przebudowy torowiska wzdłuż ul. Pomorskiej. Tak samo będzie z budową torowiska wzdłuż ul. Jancarza.

Gorzów wpisuje już do kalendarza kolejną odsłonę „projektu tramwajowego”. Tak wynika m.in. z opublikowanego właśnie planu zamówień publicznych. W pierwszej dekadzie stycznia informowaliśmy, że jeszcze w tym roku Miejski Zakład Komunikacji może ogłosić przetarg na dziesięć nowych tramwajów. Pisaliśmy wówczas o tym, że w III kwartale tego roku ma zostać ogłoszony przetarg na projekt budowy torowiska wzdłuż ul. Jancarza. Teraz zamierzenia dotyczące części torowej zostały już przelane na papier. W planie zamówień publicznych na ten rok są trzy punkty dotyczące `infrastruktury tramwajowej.

Oprócz budowy torowiska wzdłuż ul. Jancarza, miasto chce mieć też projekt dotyczący przebudowy torowiska pomiędzy jezdniami ul. Pomorskiej. Niejako w pakiecie jest też rozbudowa systemu dynamicznej informacji pasażerskiej (czyli przede wszystkim tablic elektronicznych na przystankach) oraz monitoringu wzdłuż ul. Jancarza.

Przetargi jeszcze latem?

Na te wszystkie trzy projekty miasto przeznacza prawie 1,568 mln zł. Z tej kwoty 984 tys. zł ma pójść na projekt nowego torowiska. Kolejne 475 tys. zł zapisano na dokumentację dotyczącą przebudowy ul. Pomorskiej. Pozostałe 109 tys. zł przeznaczone będzie na projekt monitoringu i tablic. Za wszystkie te trzy części projektu odpowiadać mają Gorzowskie Inwestycje Miejskie. Przetargi mają zostać ogłoszone między lipcem a wrześniem. Dlaczego akurat wtedy?

Gorzów na „projekt tramwajowy” ma dostać z FEnIKS-a, czyli Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko około 180 mln zł. Pieniądze są poza konkursem, czyli de facto wystarczy złożyć o nie wniosek. A wniosek trzeba złożyć do końca czerwca. Gdy już pieniądze formalnie będą przyznane, będzie można ruszać z przetargami.

Torowisko już w 2028?

Kiedy będzie można spodziewać się realizacji wszystkich planów związanych z tramwajami? Unijne pieniądze mają zostać wykorzystane do 2030. Z ich wydaniem nie trzeba będzie jednak czekać do samego końca. Jak już informowaliśmy, dziesięć nowych tramwajów miałoby zjeżdżać do Gorzowa w 2028. Trzeba liczyć od pół roku do roku na przetarg związany z zakupem wozów oraz kolejne trzy lata na ich budowę (za przetarg odpowiadać będzie MZK). Torowisko wzdłuż Jancarza powinno być już wtedy gotowe. Gdy ostatnio rozmawialiśmy z urzędnikami o tablicach systemu informacji pasażerskiej, mówili nam, że mają one być gotowe już w latach 2027-2028

Torowisko pomiędzy jezdniami ul. Pomorskiej jest jednym z ostatnich w mieście odcinków, które nie przeszły w ostatnich kilku-kilkunastu latach modernizacji. Oprócz niego to jeszcze odcinek obok ZUS-u czy jeden z torów w okolicach siedziby pogotowia ratunkowego i Pałacyku Ślubów przy ul. Kazimierza Wielkiego.

Czytaj również:
„Czwórka” już dojeżdża przed dworzec w Gorzowie. Tramwaj wrócił przed dworzec po 12 latach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska