MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gwałt w kinie... bez ograniczeń?

Redakcja
"Dziewczyna z tatuażem”, z nominowaną właśnie do Oscara za rolę pierwszoplanową Rooney Marą, w gorzowskim Heliosie ma oznaczenie "od 15 lat”, a w londyńskim Odeonie - "18 lat i starsi”. W zielonogórskim Cinema City - "brak informacji”.
"Dziewczyna z tatuażem”, z nominowaną właśnie do Oscara za rolę pierwszoplanową Rooney Marą, w gorzowskim Heliosie ma oznaczenie "od 15 lat”, a w londyńskim Odeonie - "18 lat i starsi”. W zielonogórskim Cinema City - "brak informacji”. UIP
- W czasie pokazu "Dziewczyny z tatuażem" zakrywałam synowi oczy! A przecież pytałam panią w kasie, czy mogę iść na ten film z 12-latkiem. Usłyszałam, że tak, bo "brak ograniczeń" - skarży się zielonogórzanka.

- Tak brutalnej sceny gwałtu jeszcze w filmie nie widziałam! Dlaczego pani w kasie Cinema City mnie nie ostrzegła? - ciągnie oburzona matka 12-latka. - Po filmie poszłam z zapłakanym synem do tej pani. Przepraszała.

To wydarzyło się tydzień temu. W Cinema City przyznają, że faktycznie, mieli wtedy błąd w systemie i przy "Dziewczynie z tatuażem" widniało "bez ograniczeń", ale szybko to skorygowano i przy tytule pojawiło się "brak informacji".

Problem jednak pozostaje. Dlaczego Cinema City od razu, w czytelny sposób, nie ostrzega swoich widzów przed tytułami ze scenami przemocy, erotyką czy wulgaryzmami?
Kino w repertuarze na stronie internetowej przy niektórych tytułach podaje właśnie "brak informacji". Tak jest przy "Dziewczynie z tatuażem", "Sherlock Holmes. Gra cieni", ale też przy "Kot w Butach 3D". Natomiast komedia "Listy do M." mają oznaczenie "od 12 lat", a "Rzeź" Polańskiego - "od 15 lat".

O co chodzi? I dlaczego na przykład gorzowski Helios zachowuje się tu inaczej, podając, że "Dziewczyna z tatuażem" jest dla widzów "od 15 lat"? Podobnie jak "Sherlock Holmes"?

Otóż Polska przez 20 lat nie dorobiła się regulacji prawnej jeśli chodzi o przypisywanie kategorii wiekowej filmom wyświetlanym w kinach! Jest wolnoamerykanka, choć... to w USA dystrybutorzy drżą przed organizacją MPAA. Kiedy ta ostempluje tytuł "NC-17" (wyłącznie od 17. roku życia), żegnaj najbardziej masowy, nastoletni widzu! Kategorie wiekowe funkcjonują w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, na Węgrzech i Słowacji...

Więcej w środowym wydaniu "Gazety Lubuskiej"

Cinema City Poland wyjaśnia

Właśnie otrzymaliśmy odpowiedź Cinema City Poland w Warszawie na wysłany w poniedziałek mail, w którym prosiliśmy o wyjaśnienie opisanej przez nas sytuacji.

"Bardzo nam przykro, że taka sytuacja miała miejsce, niestety ograniczenia dotyczące filmu przyznaje sam dystrybutor. W momencie kiedy ich nam nie podaje, umieszczamy informacje w naszym systemie "Brak informacji".
Żaden tytuł filmowy nie jest naszą własnością i nie możemy sami narzucać ograniczeń. W tym wypadku dystrybutorem jest firma United International Pictures Sp z o.o."

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska