Wszyscy zajęci jesteśmy pandemią koronawirusa. To ciągle najważniejsze informacje. Zapominamy o innych ważnych sprawach i problemach. Warto więc przypomnieć, że mimo epidemii praca wre na budowie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. To największa inwestycja, związana ze zdrowiem w województwie lubuskim. Dzięki niej przestaniemy być białą plamą w kraju, jeśli chodzi o kompleksowe leczenie dzieci.
Centrum Zdrowia Matki i Dziecka ma biało-szarą elewację
Budynek CZMID ma już elewację, która zajęła 7.400 metrów kwadratowych powierzchni. Pracownicy Mostostalu Zabrze użyli dwa rodzaje tynku. Jeden jest biały, drugi – lekko szary.
Wykorzystano do tych prac 1.300 metrów kwadratowych styropianu, ponad 21 ton wyprawy tynkarskiej,90 ton różnego rodzaju zapraw klejowych, 5 km narożników PCV, ponad 42 tys. kołków do mocowania styropianu i wełny, zamontowano ponad 350 sztuk różnego typu okien o łącznej powierzchni ponad 1.000 metrów kwadratowych.
Niektórzy krytykowali, że okna są za małe i będzie w pomieszczeniach ciemno. Okazuje się, że byłby to niepotrzebne obawy.
Okna wykonano z profili aluminiowych. Są one dość wysokie. Dzięki temu sale są bardzo dobrze doświetlone. Poza tym mali pacjenci będą mogli swobodnie obserwować to, co dzieje się na zewnątrz.
Cały czas trwają prace wykończeniowe, związane m.in. instalacjami elektrycznymi, wodno-kanalizacyjnymi, wentylacjami, klimatyzacją, co, malowaniem ścian. Sale będą miały pastelowe kolory, a korytarze – białe.
Jakie oddziały znajdą się w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka
W CZMiD znajdą się: oddział pediatrii ogólnej z wydzielonymi łóżkami na potrzeby endokrynologii, hematologii i nefrologii dziecięcej, a także wydzielony odcinek izolacyjno-zakaźny (52 łóżka, w tym 46 pediatrycznych i 6 izolacyjno-zakaźnych); oddział chirurgii i urologii dziecięcej z łóżkami przeznaczonymi też na potrzeby chirurgii noworodka i traumatologii (30 łóżek), oddział onkologii dziecięcej (12 łóżek); oddział położnictwa z traktem porodowym i salą cięć cesarskich (23 łóżka dla matek, 23 łóżeczka dla noworodków, 2 sale do cięć cesarskich); oddział neonatologiczny, przeznaczony także dla potrzeb patologii noworodka (15 łóżeczek intensywnej terapii noworodka, 12 stanowisk OIOM); oddział anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci (6 łóżek).
W nowym szpitalu na oddziałach będą sale jedno- i dwuosobowe, z możliwością ustawienia łóżka dla rodzica. Każda sala będzie miała oddzielną łazienkę. Ponadto na każdym oddziale zaplanowano dodatkowe dwa pokoje hotelowe dla rodziców czy opiekunów. W Centrum będą też na każdym.
Centrum Zdrowia Matki i Dziecka powstaje dzięki unijnym funduszom
Zakończenie prac planowane jest na koniec października 2020 roku. Pierwsi pacjenci mają się pojawić w budynku na początku 2021 roku. Koszt inwestycji to 112 mln zł (w większości to fundusze unijne, rząd dołożył się kwotą 9 mln zł).
ZOBACZ TEŻ
Trzy lubuskie szpitale wykonują testy dla osób w kwarantanni...
SZPITALE, KTÓRE ROBIĄ TESTY NA KORONAWIRUSA
POLECAMY TEŻ
Uwaga! Parking przy szpitalu w Zielonej Górze zamknięty. Trw...
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?