MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komisja znów będzie orzekać o niepełnosprawności

Katarzyna Borek 0 68 324 88 37 [email protected]
Mamy dobrą wiadomość dla naszych Czytelników! Od dziś swoje posiedzenia znów będzie prowadzić powiatowy zespół wydający zaświadczenia o inwalidztwie.

Przypomnijmy. W artykule "Chora kobieta mówi: - Oni czekają aż umrę" (22 bm.) pisaliśmy o komisji przyznającej orzeczenia o niepełnosprawności. Że nie może się zebrać i wydać niezbędnego kobiecie zaświadczenia, bo zabrakło pieniędzy na opłacenie posiedzeń!

Nasi Czytelnicy byli bardzo poruszeni tą historią. Niektórzy także i dlatego, że sami znaleźli się w podobnej dramatycznej sytuacji. Napisała do nas mama niepełnosprawnego dziecka. Ponieważ musi się nim opiekować, nie pracuje. Cała rodzina utrzymuje się z niewielkiej pensji męża oraz tzw. świadczenia pielęgnacyjnego.

Niestety, jego wypłata jest uzależniona od wydania orzeczenia o niepełnosprawności. A te straciło swoją ważność. Aby mogła uzyskać kolejne, znów musi przejść całą procedurę w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności w Zielonej Górze. Tyle że - jak pisaliśmy - komisje nie odbywały się z braku pieniędzy.

- Jedna pani powiedziała mi, że skład zbierze się w styczniu 2009! - alarmowała nas matka. Z rozpaczą dodając. - Z czego my mamy żyć, kupować lekarstwa, jeździć na rehabilitacje?

Pilnowaliśmy sprawy

Ponieważ wiemy, jak te orzeczenia są ważne dla naszych Czytelników, pilnowaliśmy sprawy posiedzeń komisji. Każdego tygodnia trzymaliśmy rękę na pulsie. Pytaliśmy się, kiedy się zbierze zespół. Kiedy będą pieniądze na jego posiedzenia? W piątek uzyskaliśmy odpowiedź, na którą wszyscy czekaliśmy!

- Od 11 sierpnia wznawiamy posiedzenia - powiedziała nam Monika Szczepańska, starszy referent Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Zielonej Górze.

Czyli to właśnie dziś powinno odbyć się pierwsze po przerwie posiedzenie komisji. W świetle dzisiejszych przepisów nie może wydać orzeczenia raz, ale na całe życie. A tak proponowali nasi Czytelnicy.

- To jest niemożliwe - tłumaczył nam przewodniczący Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Zielonej Górze Bogusław Radzio. Dodając, że są schorzenia, które nie zawsze i nie na całe życie, uniemożliwiają funkcjonowanie w normalnym życiu.

Dlatego zaświadczenia o kalectwie wydawane są jedynie na określony czas. Bo są przecież takie, które cofają się - choćby w wyniku używania protez czy dobrej rehabilitacji.

Decyduje specjalista

Przypomnijmy, że komisja nie zajmuje się przyznaniem renty, a jedynie orzeczeniem o niepełnosprawności oraz o inwalidztwie lub niezdolności do pracy. Na podstawie takiego zaświadczenia można starać się o różne ulgi i uprawnienia.

O zatrudnienie w zakładach pracy chronionej, o dofinansowanie do wczasów rehabilitacyjnych, do protezy (ale i aparatu słuchowego, wózka). Ale również i o kartę parkingową czy dodatek socjalny. Jeśli ktoś nie może pracować a nie ma uprawnień do renty, na podstawie orzeczenia może wystąpić o wsparcie do gminnego ośrodka pomocy społecznej.

W ministerstwie polityki społecznej nie trwają żadne prace nad zmianą przepisów. I nie są planowane w najbliższym czasie, jak poinformował nas naczelnik jednego z departamentu Zbigniew Wasiak.

Bo zdaniem Radzio przepisy są dobre. A na komisję trzeba się stawiać, bo często stan zdrowia osoby niepełnosprawnej ulega też takiej poprawie, że już nie trzeba świadczeń socjalnych. Zmienia się też sytuacja życiowa składającego wniosek. Nie można raz na całe życie stwierdzić, że musi korzystać z pomocy społecznej czy z wózka.

Decyzja o konieczności ponownego orzekania o stopniu niepełnosprawności zawsze należy do specjalisty.

Ważny adres

Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności
ul. Wyspiańskiego 15 a
65-036 Zielona Góra
email: [email protected]
Punkt informacyjny - tel. 068/456 56 43
Godziny pracy urzędu: - 7.00-15.00
Godziny załatwiania interesantów: 9.00- 14.00

Tu są przepisy

Postępowanie o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności regulują następujące przepisy:

  • Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 lutego 2002 roku w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia (Dz. U. Nr 17, poz. 162),
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 roku w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. Nr 139, poz. 1328).

    Wnioski i orzeczenia

    1. Zespół rozpatruje trzy rodzaje wniosków o wydanie orzeczenia:
  • o niepełnosprawności osób, które nie ukończyły 16 roku życia,
  • o stopniu niepełnosprawności osób, które ukończyły 16 rok życia,
  • o wskazaniach do ulg i uprawnień osób posiadających orzeczenia o inwalidztwie lub niezdolności do pracy.

    2. Zespół orzeka na wniosek:
  • osoby zainteresowanej
  • przedstawiciela ustawowego tej osoby.

    3. Wniosek można również złożyć za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub Ośrodka Pomocy Społecznej. Wówczas osoba zainteresowana albo jej przedstawiciel ustawowy musi wyrazić pisemną zgodę na złożenie wniosku w jej imieniu.

    4. Do wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności należy dołączyć:
  • dokumentację medyczną (kserokopie) - oryginały do wglądu celem uwierzytelnienia składanych kopii dowodów leczenia. W tym oryginał zaświadczenia lekarskiego opisujący stan zdrowia, wydany nie wcześniej niż 30 dni przed dniem złożenia wniosk
  • oraz inne dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie stopnia niepełnosprawności.

  • Oryginał informacji o zakresie opieki i pielęgnacji sprawowanej nad dzieckiem przez osobę ubiegającą się o zasiłek pielęgnacyjny, dokumentację medyczna: kserokopie (dowody leczenia stanowią karty informacyjne leczenia szpitalnego, zaświadczenia lekarskie, wyniki badań w zależności od rodzaju schorzenia EKG, rtg, opis do rtg, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa oraz inne dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie niepełnosprawności dziecka np. ocena psychologiczna, kserokopię orzeczenia w przypadku, gdy jest to kolejna komisja dziecka).

  • Do wniosku o wydanie orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień należy dołączyć dokumentację medyczną (kserokopie), kserokopię orzeczenia o inwalidztwie (KIZ) lub niezdolności do pracy (ZUS) oraz inne posiadane dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie wskazań do ulg i uprawnień.

    5. Orzekanie o niepełnosprawności

    Stopnie niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany, lekki. Podstawowym warunkiem zaliczenia osoby do danego stopnia niepełnosprawności jest naruszenie sprawności organizmu oceniane pod kątem jego wpływu na zdolność bądź niezdolność do pracy oraz na ograniczeniu w zdolności do samodzielnej egzystencji.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska