Kulturalny maraton na koniec stycznia i początek lutego. "Dzień Świra" w Gorzowie, muzyka żydowska w Zielonej Górze, a gitara w Żarach

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W poniedziałek 31.01 o godz. 18, w Gminnym Ośrodku Kultury w Świdnicy, odbędzie się spotkanie, którego głównymi bohaterami będą dwaj artyści ludowi: Jerzy Skrzypczak - koźlarz ze Zbąszynka i Hieronim Jurasik - cymbalista z Brzeźnicy.
W poniedziałek 31.01 o godz. 18, w Gminnym Ośrodku Kultury w Świdnicy, odbędzie się spotkanie, którego głównymi bohaterami będą dwaj artyści ludowi: Jerzy Skrzypczak - koźlarz ze Zbąszynka i Hieronim Jurasik - cymbalista z Brzeźnicy. mat. organizatora
Udostępnij:
Nie tylko 30. finał WOŚP zdominuje kulturalnie lubuskie. Jest też wiele innych wydarzeń, które pozwolą czerpać z oferty do woli, do wyboru i do koloru. Bardzo ciekawe koncerty szykują się w lubuskich filharmoniach, do tego - premiera w gorzowskim teatrze. Bardzo obecna będzie także muzyka gitarowa.

ŻARY

W sobotę 29.01, o godz. 18, Żarski Dom Kultury zaprasza do sali widowiskowej Luna, na koncert Adama Mikulskiego i jego gości pod tytułem „A.M and Friends Project”. Wystąpią także: Janusz Strobel i Nula Stankiewicz, Jarosław Wasik, Adam i Marek Mikulscy, TenStrings Duo, Mikulscy Quartet i kwartet smyczkowy „Stretto”. Adam Mikulski od lat pracuje jako nauczyciel gry na gitarze w PSM I stopnia w Żarach. Prowadzi tam także zespół instrumentalny. Często koncertuje i zasiada w jury wielu konkursów gitarowych. Nadal organizuje wiele przedsięwzięć artystycznych, jak np. Żarskie Regionalne Spotkania Muzyczne. Jest nie tylko gitarzystą, ale także i kompozytorem oraz aranżerem. Nagrał sporo płyt z różnymi gatunkami muzyki. Wraz z bratem (Markiem) tworzy duet gitarowy, który koncertuje w Polsce, Niemczech i na Białorusi. Wstęp płatny.

ŚWIDNICA

W poniedziałek 31.01 o godz. 18, w Gminnym Ośrodku Kultury w Świdnicy, odbędzie się spotkanie, którego głównymi bohaterami będą dwaj artyści ludowi: Jerzy Skrzypczak - koźlarz ze Zbąszynka i Hieronim Jurasik - cymbalista z Brzeźnicy. Obydwaj swoje coraz rzadziej spotykane umiejętności przejęli od swoich przodków, a które teraz przekazują młodszemu pokoleniu. Podczas spotkania odbędzie się także premiera krótkich filmów, które powstały przy okazji projektów „Mistrz Tradycji” realizowanych we współpracy z Ministerstwem Kultury. Gościom towarzyszyć będą ich uczniowie i muzyczni przyjaciele, dzięki którym muzyka ludowa ma spore szanse, jak zapowiadają organizatorzy „popłynąć szerokim strumieniem”. Wieczór będzie także okazją do przedstawienia najnowszych planów świdnickiego GOK i stowarzyszenia „Akademia Tradycji” w zakresie nauki tańca oraz muzyki ludowej. Obowiązują wcześniejsze zapisy poprzez GOK. Wstęp bezpłatny.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Muzyka dwudziestolecia międzywojennego

W niedzielę 30 stycznia 2022 o godz. 17, w ramach Dnia Pamięci i Pojednania, Filharmonia Gorzowska zaprasza w muzyczną podróż w czasy dwudziestolecia międzywojennego. Usłyszymy niezapomniane szlagiery Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego czy Adama Astona, ale także utwory niemieckie z tego okresu. Dzień Pamięci i Pojednania jest obchodzony od ponad ćwierć wieku wspólnie przez Polaków i Niemców, gorzowian i dawnych mieszkańców niemieckiego Landsbergu. Pierwsze obchody miały miejsce w 1995 roku. Temu obchodzonemu zawsze 30 stycznia lokalnemu świętu przyświeca idea przyjaźni dawnych i obecnych mieszkańców miasta, którą upamiętnia m.in. bicie w Dzwon Pokoju, który rozbrzmiewa tego dnia na placu Grunwaldzkim. Jednym z elementów corocznych obchodów są również wydarzenia muzyczne. W związku z tym, podczas koncertu posłuchamy polskich przedwojennych szlagierów jak: „Piosenka ci nie da zapomnieć” z muzyką Henryka Warsa i słowami Ludwika Starskiego z filmu „Zapomniana melodia”, w której rolę amanta grał Aleksander Żabczyński. Kolejnym hitem wieczoru będzie „Miłość ci wszystko wybaczy” z filmu „Szpieg w masce” do słów Juliana Tuwima, który pamiętamy przede wszystkim z kreacji Hanki Ordonówny. Bardzo ciekawe będą „Wieżowce” z rzadko wykonywanej suity orkiestrowej „Szkice Miejskie” Henryka Warsa. Utwór powstał już po 1945 roku, w amerykańskim okresie jego twórczości. Dodatkowo zabrzmią tanga „To ostatnia niedziela” z muzyką Jerzego Petersburskiego do słów Zenona Friedwalda oraz „Tylko ty” Adama Astona do słów Aleksandra Jellyna. Muzykę niemiecką będą reprezentować Kurt Weilla i Bertold Brechta. To twórcy, którzy otwarcie sprzeciwiali się ruchowi niemieckiego narodowego socjalizmu lat 30. XX wieku. Usłyszymy kompozycje Weila pt. „Barbara song”, „Moritat von Mackie Messer“ i „Zuhälterballade“, do słów Bertolda Brechta. Orkiestrę Filharmonii Gorzowskiej poprowadzi dyrektor - Przemysław Fiugajski. Towarzyszyć jej będą soliści: Bożena Bujnicka (sopran) i Przemysław Borys (tenor), a całość słowem okrasi Paweł Sztompke - dziennikarz i recenzent muzyczny związany z pierwszym programem Polskiego Radia. Wstęp odpłatny.

Recital poetycko-muzyczny

W piątek, 4.02 o 18. w Klubie Kultury MCK „Jedynka” w recitalu poetycko-muzycznym „Obejmij mój świat” wystąpią Teresa Podemska-Abt i Kamil Abt. Parę artystów połączyła Australia. Kamil jest australijskim gitarzystą o polskich korzeniach To także absolwent australijskiej akademii muzycznej, który na scenie występuje od ponad dwudziestu lat. Karierę muzyczną zaczął w Australii. Od 2014 r. mieszka w Polsce, gdzie współpracuje z takimi wybitnymi muzykami jak Andrzej Michalak, Anna Rejda, Przemysław Michalak czy Piotr Szwec. Teresa to z kolei jest doktor filozofii w zakresie literatury, absolwentką uniwersytetów: Wrocławskiego i Południowej Australii. Jest tłumaczem z literatury aborygeńskiej. Mieszka w Australii od ponad 41 lat, choć często odwiedza swoją ojczyznę. Jej prace i wiersze publikowane są w wielu czasopismach. Cześć z nich zostanie zaprezentowanych w Gorzowie. Moderatorem spotkania będzie Beata Patrycja Klary. Wstęp bezpłatny.

Premiera w Teatrze

W sobotę 29.01 o 19 w Teatrze im. J. Osterwy czeka na nas premiera sztuki pod bardzo intrygującym tytułem. Więcej o sztuce.

Jak podaje Teatr

"Dzień świra" jest gorzką komedią o absurdach życia polskiego inteligenta, inteligenta, ekscentryka i oryginała, uwikłanego w natręctwa życia codziennego, dla którego każdy dzień (tytułowy "dzień świra") i każdy kontakt z drugim człowiekiem jest piekłem i ogromnym wyzwaniem.

ZIELONA GÓRA

Muzyka żydowska

W sobotę 29.01 o godz. 19.00 Filharmonia Zielonogórska zaprasza na koncert „Kinder Yorn – opowieści z żydowskiego miasteczka”. Szeroko pojęta żydowska tradycja muzyczna inspirowała twórców oraz wykonawców wywodzących się z różnych stylów muzycznych. Jej bogactwo, różnorodność zjednują sobie rzesze słuchaczy na całym świecie. Wystąpi zespół „Sentido”, który dobrał repertuar oddający uczucia prostych ludzi, z małej zapomnianej miejscowości, w której po prostu „Słońce wschodzi i zachodzi” wyznaczając tempo życia. W repertuarze znajdują się utwory twórców pochodzenia żydowskiego, a także utwory inspirowane kulturą żydowską. Całość, autorsko muzycznie opracował akordeonista zespołu - Piotr Kopietz. Towarzyszyć mu będą – Kaja Mianowana (wokal) oraz Arad Emamgholi (daf i tombak czyli dwa rodzaje bębnów), a także muzycy Filharmonii Zielonogórskiej. Utwory śpiewane będą w języku polskim jak również w języku jidysz. Autorami tekstów polskich są: Agnieszka Osiecka, Jacek Cygan i Jerzy Ficowski. W programie znajdą się „Miasteczko Bełz”, „Kinder Yorn” (czyli Dziecięce Lata), „Oj mame”, „Friling”, „Bei mir bistu shein”, „Oczy tej małej” czy „Chwalmy Pana”. Utworom będzie towarzyszyć narracja. Wstęp płatny, bilety w naprawdę przystępnej cenie.

REGION

W niedzielę 30.01 odbędzie się „Finał WOŚP”, pełen także występów i koncertów, które odbędą się w całym województwie. Finał to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od wielu lat finałom WOŚP towarzyszą także akcje internetowe. W Zielonej Górze, na scenie przy filharmonii zaśpiewa Rademenez, Mesajah, Cleo i Big Cyc, a w Gorzowie Wielkopolskim na Starym Rynku stanie podest, z którego w godz. 16-20, prowadzona będzie transmisja działań miejskich. Tam też zagra m.in. Gorzowska Orkiestra Dęta i orkiestra dęta OSP Gorzów-Siedlice.

WYDARZY SIĘ

 • 29.01. – Babski wieczór w jedynce, Klub Kultury MCK Jedynka, Gorzów Wielkopolski,
 • 29.01. – premiera spektaklu „Dzień świra”, Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.,
 • 30.01.- koncert muzyki zespołu „Queen” symfonicznie, Filharmonia Zielonogórska,
 • 31.01. – Muzyczne raczkowanie, Filharmonia Zielonogórska,
 • 03.02. – koncert „Tribute do Dire Straits”, CRS Zielona Góra,
 • 04.02. – przedstawienie „Gusła”, Lubuski Teatr w Zielonej Górze,
 • 04.02. – koncert symfoniczny „Romantyzm piękny, romantyzm przeklęty”, Filharmonia Gorzowska,
 • 05.02. – Koncert karnawałowy Gorzowskiej Orkiestry Dętej,
 • 06.02. – Imieniny księżnej Doroty, Żagański Pałac Kultury,
 • 06.02- spektakl „Opowieść wigilijna”, Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.,
 • 11.02. – koncert „Walentynki w kameralnym gronie”, sala kameralna FZ, Zielona Góra,
 • 11.02. – koncert symfoniczny „Miłość i opera”, Filharmonia Gorzowska,
 • 11-13.02. – spektakl muzyczny „1980-ty”, Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.,
 • 14.02. – koncert „Osiecka symfonicznie”, Filharmonia Zielonogórska,
 • 18.02. – Stand up - Mariusz Kałamaga i Jacek Noch, ZOK - Hydro(za)gadka, Zielona Góra,
 • 25.02. – koncert symfoniczny pod batutą legendarnego Antoniego Wita (Schumann, Brahms), Filharmonia Zielonogórska,
 • 25.02. – koncert symfoniczny „Francuska bombonierka”, Filharmonia Gorzowska,
 • 26-27.02.- spektakl „Dzień świra”, Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.,
 • 08.03. – koncert muzyki zespołu „Blues Brothers” z okazji Dnia Kobiet, Filharmonia Zielonogórska,
 • 14.03. – Koncert zespołu „Raz, dwa, trzy”, sala Filharmonii Gorzowskiej, Gorzów Wlkp.,
 • 18.03. – koncert Grzegorza Turnaua - Znów wędrujemy LIVE, Teatr im. J. Osterwy, Gorzów Wlkp.,
 • 18.03. – koncert symfoniczny (Czajkowski, Ravel), Filharmonia Zielonogórska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie