Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy mogą już zagłosować, jak powinno wyglądać kąpielisko w zielonogórskiej Ochli po remoncie. Co widzielibyście w tym miejscu?

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Jak może w przyszłości wyglądać kąpielisko w Zielonej Górze Ochli? Do głosowania zachęcają mieszkańców radni: Paweł Wysocki, Andrzej Bocheński, Grzegorz Hryniewicz.
Jak może w przyszłości wyglądać kąpielisko w Zielonej Górze Ochli? Do głosowania zachęcają mieszkańców radni: Paweł Wysocki, Andrzej Bocheński, Grzegorz Hryniewicz. Natalia Dyjas/Mariusz Kapała
W poniedziałek, 9 marca, ruszyły konsultacje w sprawie modernizacji kąpieliska na Zielonej Górze Ochli. Każdy mieszkaniec może zdecydować, co widziałby w tym miejscu po remoncie.

Trzech radnych z klubu Zielona Razem: Andrzej Bocheński, Grzegorz Hryniewicz i Paweł Wysocki będą odpowiedzialni za koordynację pomysłu, którego efektem ma być odnowione kąpielisko w Zielonej Górze Ochli. Na remont tego miejsca wielu mieszkańców czeka już od lat...

- Zielona Góra leży nad wodą, ale tak naprawdę tej wody dla mieszkańców jest mało - mówi radny Zielonej Razem, Andrzej Bocheński. - Dlatego przyszedł czas, by zająć się kąpieliskiem w Ochli. Może niektórzy będą mówić, że to już dawno należało zrobić. Wtedy padałyby pytania, z czego mielibyśmy zrezygnować, co miałoby powstać pierwsze... Ale teraz prezydent zdecydował i zapisał zarządzeniem w budżecie 500 tys. zł na przygotowanie koncepcji budowy kompleksu w Ochli. I to tak, jak będą chcieli mieszkańcy. Pragniemy to zrobić spokojnie, rozmawiając z mieszkańcami, słuchając, proponując konkretne rozwiązania.

Pomysł jest prosty. Na stronie urzędu miasta ruszyła już ankieta, gdzie można wyrazić swoją opinię, co widzielibyśmy na odnowionym kąpielisku w Zielonej Górze Ochli.

LINK DO ANKIETY Z GŁOSOWANIEM: Tutaj zagłosujesz, co powinno powstać na kąpielisku w Zielonej Górze Ochli

Najpierw koncepcja, potem projekt i budowa nowego kąpieliska w Ochli

- Zaczynamy od konsultacji - mówi radny Grzegorz Hryniewicz. - Już dzisiaj na stronie urzędu miasta ruszyła ankieta, w której do 20 marca wszyscy mieszkańcy będą mogli głosować. Jest szansa wybrać m.in.: wodny plac zabaw, ścianki wspinaczkowe, brodziki dla dzieci, jacuzzi, minigolf, leżaki, fontanny, gastronomię, grill, ognisko. Trochę tego tutaj przygotowaliśmy. I nie zamykamy się tylko na te propozycje. Jeżeli ktoś będzie miał swój pomysł na to, co chciałby zobaczyć na zmodernizowanym terenie, będzie mógł tę ideę dopisać.

Trwa głosowanie...

Czy kąpielisko w Ochli wymaga modernizacji?

Nie zabraknie spotkania z mieszkańcami

- To już nie jest czcze gadanie - mówi radny Paweł Wysocki. - Jest zapisane na razie pół miliona złotych na przygotowanie koncepcji. Celem pierwszego etapu jest wybór elementów, które miałyby się pojawić w koncepcjach. Potem będzie wysyłanie zapytanie ofertowe do projektantów, którzy przygotują trzy koncepcje. A my będziemy wiedzieć, na jakich elementach najbardziej zielonogórzanom zależy.

Zorganizujemy też, najpewniej w ramach miejskiego Dnia Dziecka, piknik konsultacyjny. Na nich zostaną przedstawione pomysły i przeprowadzone zostaną szerokie konsultacje - mówi Paweł Wysocki.

Podczas pikniku będą prezentowane wstępne trzy wizualizacje. Mieszkańcy wybiorą, która podoba im się najbardziej. Na tej podstawie będzie można przekazać uwagi projektantowi. W przyszłym roku projekt mógłby już być gotowy. Radni przewidują, że budowa takiego kompleksu w Zielonej Górze Ochli może kosztować około 30 mln zł.

Skąd miasto weźmie pieniądze na modernizację kąpieliska w Ochli?

- Pieniądze na ten cel będą z budżetu miasta - wyjaśnia Paweł Wysocki. - Mamy tak naprawdę kilka lat oszczędzania. Myślę, że w budżecie miasta znajdą się takie środki. Póki co nie ma unijnych programów, które pozwoliłyby na budowę takiego obiektu. Chociaż mieliśmy kiedyś koncepcję, by w ramach gminnego programu rewitalizacji to zrobić. Ale jak państwo wiecie, ówczesny zarząd województwa, mówiąc kolokwialnie, uwalił nam ten temat.

Kiedy możemy się spodziewać zmian? Radni mówią, że jest szansa, by remont ruszył jesienią 2021 roku.

Kąpielisko nadal ma być na świeżym powietrzu, bez dachu

- Klimat nam się zmienia - zauważa radny Grzegorz Hryniewicz. - Nie ma przeszkód, by takie miejsce działało już od maja do jesieni.

- Na pewno trzeba będzie przygotować pewną segmentowość tego obiektu - dodaje Andrzej Bocheński. - Jeśli np. będzie chłodniej i nie ma warunków, by się kąpać, nie musi to przeszkadzać w korzystaniu chociażby z terenu do grillowania.

A co jeśli rada miasta jednak będzie przeciwna budowie nowego kompleksu w Ochli?

- Każdy z kandydatów na prezydenta Zielonej Góry przed wyborami mówił o Ochli - zauważa Paweł Wysocki. - Teraz powiedzą nagle nie?

A Grzegorz Hryniewicz dodaje, że każdy mieszkaniec Zielonej Góry na pewno życzyłby sobie remontu kąpieliska. Zaś modernizacja jest dla naszego wspólnego dobra.

- Określenie, że "wreszcie" będzie remont kąpieliska jest jak najbardziej trafione - uważa zielonogórzanin Borys Błaszkiewicz. - Bo to wstyd dla miasta, w jakim ono było stanie przez ostatnie kilkanaście lat albo i więcej. A ten teren ma w sobie duży potencjał, bo jest bardzo ładnie położony. Razem ze Wzgórzami Piastowskimi może tworzyć fajny kompleks rekreacyjny.

POLECAMY

BRAK PRĄDU W LUBUSKIEM Brak prądu to może nam utrudnić codzienność, dlatego też warto wiedzieć wcześniej gdzie i kiedy nasz dostawca energii planuje przerwy w jej dostawie. Na taką "niedogodność" zawsze lepiej się przygotować.Enea Operator cyklicznie planuje przerwy w dostawie energii elektrycznej. Sprawdziliśmy, gdzie i kiedy dokładnie w marcu 2020 roku nie będzie prądu.W komunikacie publikowanym przez Enea Operator znajdziemy dokładną listę miejsc, gdzie nie będzie prądu w naszym regionie.Uwaga! Pierwsze wyłączenia prądu w Lubuskiem zaplanowano już na pierwszy dzień miesiąca! Podajemy adresy i godziny. Sprawdź! Informacje znajdziecie na kolejnych slajdach>>>>Brak prądu - awariaPrzypominamy,  że istnieje numer alarmowy, pod którym uzyskamy wszelkie informacje dotyczące braku prądu w waszej okolicy. Zgłoszenia o awariach przyjmowane są przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia pod bezpłatnym numerem telefonu - 991.WIDEO: Co podrożeje w 2020 roku?

BRAK PRĄDU W LUBUSKIEM MARZEC 2020. Będą przerwy w dopływie ...

Wideo: Lubuskie Wawrzyny 2019 rozdane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska