Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mimo chłodu i śniegu dzieje się! Hemar, Vito Bambino, Jarmarki Bożonarodzeniowe, barszcz po gorzowsku i moc perkusji

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
We wtorek 14 grudnia 2021 r., o godz. 18.00 Instytut Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego zaprasza do Filharmonii Zielonogórskiej na koncert „Głos-uderzenia-czas” poświęcony twórczości współczesnych kompozytorów, reprezentujących Zieloną Górę, Poznań i Szczecin. To niepowtarzalna okazja obejrzenia i wysłuchania często rzadko używanych w Polsce instrumentów takich jak marimba.
We wtorek 14 grudnia 2021 r., o godz. 18.00 Instytut Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego zaprasza do Filharmonii Zielonogórskiej na koncert „Głos-uderzenia-czas” poświęcony twórczości współczesnych kompozytorów, reprezentujących Zieloną Górę, Poznań i Szczecin. To niepowtarzalna okazja obejrzenia i wysłuchania często rzadko używanych w Polsce instrumentów takich jak marimba. mat. organizatora
Sporo się dzieje w lubuskiej kulturze, mimo iż wkrótce zaczną obowiązywać kolejne obostrzenia oraz ograniczenia związane z pandemią. W Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze lada chwila rozpoczną się jarmarki, a na nich wiele atrakcji, w tym kulinarnych np. barszcz po gorzowsku. Czas aby Zielona Góra też wypromowała coś swojego na Wigilię. Korzystajmy z tych ofert, gdyż placówki kultury także chcą być docenione mimo trudnego okresu, w jakim przyszło im działać. Przedświąteczne dwa tygodnie czas zacząć!

SOLNIKI

Jarmark Bożonarodzeniowy odbędzie się w sobotę 11.12 w godz. 10-14 w pałacu w Solnikach (k. Kożuchowa). Bedzie mnóstwo dobrego jedzenia i picia. Wstęp wolny.

SZPROTAWA

W sobotę 11.12 w godz. 10.-14. na placu Ratuszowym, odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy w Szprotawie. Całość rozpocznie się wspólną modlitwą i kolędowaniem. Następnie wystąpią przedszkolaki z Zespołu Przedszkolnego w Szprotawie, Gama i Fantazja z SzDK oraz emeryci ze Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Gościem specjalnym tegorocznej imprezy będzie Zespół Prima Sort. Podczas jarmarku, jak zwykle będzie można skosztować specjałów naszej lokalnej kuchni; napić się gorącej, zimowej herbaty pachnącej cynamonem i innymi, korzennymi przyprawami, czy kupić wyjątkowe prezenty pod choinkę dla bliskich.

ŻAGAŃ

W niedzielę 12.12 o godz. 17, Żagański Pałac Kultury i Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Żaganiu zapraszają na koncert Boarte Piano Trio w składzie: Jarosław Nadrzycki - skrzypce Konrad Skolarski – fortepian oraz Karol Marianowski - wiolonczela. Członkowie zespołu są zwycięzcami wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów, a także otrzymali szereg nagród fonograficznych za swoje dotychczasowe nagrania, w tym: nagrodę Supersonic Award niemieckiego magazynu Pizzicato, Diapason 5 magazynu Diapason, oraz kilkakrotnie nominację do nagrody Fryderyk. Muzycy występowali z czołowymi orkiestrami m.in. London Philharmonic Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, MDR Sinfonieorchester czy Simón Bolivar Orchestra of Venezuela. Występ odbędzie się w historycznej sali kryształowej Żagańskiego Pałacu Kultury. W programie: trio c-moll Beethovena, trio fortepianowe Łukaszewskiego oraz trio c-moll Mendelssohna. Wstęp wolny na podstawie wcześniej pobranych wejściówek.

ŚWIEBODZIN

W sobotę 11 grudnia o godz. 17.00 w sali widowiskowej Świebodzińskiego Domu Kultury odbędzie się wyjątkowy koncert „Coraz bliżej święta”. Widzowie usłyszą najbardziej znane świąteczne przeboje i mniej znane kolędy, między innymi z repertuaru Franka Sinatry, Michaela Bublé, Britney Spears, zespołu Wham, Ariany Grande, Czerwonych Gitar czy Mariah Carey. Wszystkie utwory zostaną wykonane przez młode talenty związane ze Świebodzinem. Łącznie w koncercie weźmie udział jedenaście osób. Będą to nie tylko wokaliści i wokalistki, ale również gitarzysta i skrzypaczka. Jest to trzeci koncert z cyklu „Młodzi grają „na mieście”, realizowany przez Fundację „Przeciw temu czasowi” we współpracy ze Świebodzińskim Domem Kultury. Celem projektu każdorazowo jest promocja lokalnych młodych twórców oraz umożliwienie im zaprezentowania swoich umiejętności na profesjonalnej scenie. Wstęp wolny.

GORZÓW WLKP.

Filharmonia Gorzowska w piątek 10.12. o godz. 19 zaprasza na koncert kameralny, którego instrumentem wiodącym będzie wiolonczela. Sonaty Brahmsa (e-moll op. 38) i Szostakowicza (d-moll op. 40), zagrają Katarzyna Winkiewicz-Więcław, Piotr Więcław, którym na fortepianie akompaniować będzie Ekaterina Matokh. W sobotę 11.12. usłyszymy Adama Sztabę - pianistę, aranżera, który poprowadzi tego wieczoru orkiestrę FG. Program koncertu wypełnią jego autorskie kompozycje na orkiestrę symfoniczną, z muzyką klasyczną, rockową, jazzem oraz folklorem. Czeka nas także najnowszy utwór Sztaby „Po-Głosy”, będący połączeniem symfoniki XX w. z elementami folkloru Podhala, dedykowany Wojciechowi Kilarowi. Wstępy płatne.

Nad Wartą od 5.12 trwa już akcja „Gorzów blisko świąt”. Oprócz tradycyjnych działań, w tym roku dodano do programu m.in. spływ kajakowy z Santoka do Gorzowa (sobota 11.12), zaś w niedzielę 12.12 będzie można się przepłynąć zabytkowym lodołamaczem „Kuna”. Jarmark Bożonarodzeniowy na Starym Rynku rozpocznie się w czwartek 16.12 (potrwa do niedzieli 19.12). Będzie tam można zakupić ozdoby choinkowe, prezenty, świąteczne jedzenie, ale także wysłuchać licznych występów artystycznych. W piątek 17.12 o godz. 17 znani kucharze będą pokazywać jak ugotować wigilijny „Barszczu po gorzowsku", a zgromadzonym władze miasta złożą życzenia. O godz. 19. na scenie przed katedrą odbędzie się koncert Sound'n'Grace, zaś w sali Filharmonii Gorzowskiej – koncert oratoryjny „Cicha Noc”. Podczas jarmarku, po raz pierwszy, pojawi się karuzela wenecka. Będzie też możliwość spotkania się z Mikołajem oraz zrobieniem pamiątkowego zdjęcia. Gorzowski Teatr im. J. Osterwy zaprasza na „Opowieść wigilijną” Charlesa Dickensa. Zobaczmy jak trzy duchy świąt nawiedzą skąpego i złego Ebenezera Scrooge’a, który zmienia swoja postawę życiową podczas nocy wigilijnej.

W niedzielę 12.12. o godz. 18, Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie Wielkopolskim i Stowarzyszenie Art-Drama zapraszają na program muzyczno-kabaretowy „Daruj mi noc”, inspirowany twórczością Mariana Hemara. Spektakl powstał na podstawie twórczości jednego z arcymistrzów polskiej piosenki – Mariana Hemara. Widzowie przypomną sobie znane i mniej znane satyryczne piosenki, skecze oraz wiersze Hemara, poświęcone głównie często skomplikowanym relacjom damsko-męskim. Będzie się można poczuć jak w przedwojennym kabarecie „Qui Pro Quo”. Zaznajomimy się również z późniejszą twórczością, którą Hemar tworzył już po wojnie, na emigracji w Londynie. Nie zabraknie zapewne takich przebojów Hemara jak: „Kiedy znów zakwitną białe bzy”, „Czy Pani Marta jest grzechu warta”, „Nikt, tylko ty” czy „Upić się warto”. Swoje talenty muzyczne i aktorskie zaprezentują artyści ze Stowarzyszenia Art-Drama. Widowisko reżyseruje Dominik Jakubczak, zaś opracowaniem muzycznym zajął się Mariusz Wasilewski. Wstęp wolny.

ZIELONA GÓRA

Filharmonia Zielonogórska, w piątek 10.12 o godz. 19, pod batutą Rafała Kłoczki, zagra sporo muzycznych hitów. Należy do nich z pewnością Suita nr 1 i 2 „Peer Gynt” Edwarda Griega, rozpoczynająca się cudownym „Porankiem”. Swoje umiejętności z części „W grocie króla gór” zaprezentuje z kolei sekcja fagotów. Usłyszymy ponadto suitę św. Pawła napisaną dla szkoły dla dziewcząt, w której kompozytor Gustawa Holst (ten od bardziej znanego cyklu Planety) przez lata pracował. Nowatorskim będzie „5 pieśni na sopran i orkiestrę smyczkową” Magdaleny Cynk, w którym partię wokalną wykona Klaudia Trzasko. Swoistą „wisienką na torcie” tego wieczoru będzie suita z baletu „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego.

W sobotę 11.12 o godzinie 19, Zielonogórski Ośrodek Kultury zaprasza do Planetarium Wenus na koncert, którego głównym bohaterem będzie Mateusz Dopieralski czyli Vito Bambino to pochodzący z Katowic 33-latek. Od drugiego roku życia, mieszka w Niemczech, gdzie w poszukiwaniu lepszego życia, przenieśli się jego rodzice. Jest nie tylko muzykiem, ale równolegle także czynnym aktorem. Ukończył niepubliczną szkołę aktorską w Kolonii. Zadebiutował w 2003 roku w Düsseldorfie na scenie tamtejszego teatru. Od 2012 roku grywa także w filmach oraz serialach. Vito tworzy materiał muzyczny od 2003 roku, który sam określa jako multikulturowy. Popularność zyskał dzięki utworowi „Dom” wykonywanemu wraz z polskim zespołem Bitamina, z którym wydał pięć płyt. Wraz z Sanah, zespołem „Kwiat Jabłoni” i Arturem Rojkiem nagrali teledysk (reklamę), w którym wykonują utwór zespołu Skaldowie pt. „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”. Wstęp płatny.

SPEKTAKL STRYJEŃSKA - ODWOŁANY NA INNY TERMIN
W niedzielę 12.12 o godzinie 17, Zielonogórski Ośrodek Kultury zaprasza do sali Hydrozagadka na sztukę teatralną „Stryjeńska - Let's dance, Zofia!" Spektakl to historia Zofii Stryjeńskiej - najbardziej znanej polskiej artystki plastyczki dwudziestolecia międzywojennego. Jednym z wątków przewodnich jest jej miłość do męża, Karola Stryjeńskiego, a także marzenie o stworzeniu rodzinnego gniazda, czy potrzeba samotności, w której artystka spełniałaby się jako malarka. W rolę Stryjeńskiej wcieli się Dorota Landowska - absolwentka PWST w Warszawie. Występowała, w latach 1992–1999, na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie, a od 1999 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie. Jest znana z wielu filmowych ról drugoplanowych, np. „Zabawa Zabawa”, „Generał Nil” czy „Święty interes”. Grała także w popularnych serialach, m.in. w "M jak miłość", "Kryminalnych", "Ratownikach" i "Bodo". Wstęp płatny. ODWOŁANY

W Zielonej Górze, we wtorek (14.12) na deptaku rozpocznie się Jarmark Bożonarodzeniowy, który potrwa do środy (22.12). Swoje stroiki, anioły, haftowane obrusy, ozdoby choinkowe zaprezentują artyści i rękodzielnicy. Nie zabraknie również artykułów potrzebnych do przygotowania i wzbogacenia potraw wigilijnych. Zielonogórzanie będą mogli spróbować grzanego wina, a także dowiedzieć się jak przygotować trunek. Stoiska czynne będą w godzinach 11. – 19. W środę, 15.12 od godziny 15. odbędą się pokazy i warsztaty rzeźbienia w lodzie. Co więcej, podczas tych warsztatów będzie można spróbować swoich sił jako lodowy rzeźbiarz. Od wtorku do piątku (14–17.12 ), w godzinach od 13-16. dzieci będą mogły otrzymać do rozwiązania na miejscu i zabrania ze sobą tzw. Elfowe Łamigówki.

We wtorek 14 grudnia 2021 r., o godz. 18.00 Instytut Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego zaprasza do Filharmonii Zielonogórskiej na koncert „Głos-uderzenia-czas” poświęcony twórczości współczesnych kompozytorów, reprezentujących Zieloną Górę, Poznań i Szczecin. To niepowtarzalna okazja obejrzenia i wysłuchania często rzadko używanych w Polsce instrumentów takich jak marimba. Autorzy kompozycji są wykładowcami Uniwersytetu Zielonogórskiego, Akademii Muzycznej im. w Poznaniu i Akademii Sztuki w Szczecinie. Koncert wpisuje się w tegoroczne obchody jubileuszu 20-lecia Uniwersytetu Zielonogórskiego. Program koncertu jest wyjątkowy gdyż obejmuje wyłącznie prawykonania utworów napisanych specjalnie na tę okazję. Ponadto wszystkie kompozycje przeznaczone są na głosy solowe i instrumenty perkusyjne. Planowany koncert jest owocem współpracy Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego z Katedrą Kompozycji Akademii Muzycznej w Poznaniu. Program zostanie zaprezentowany dwukrotnie: w Zielonej Górze (14.12) i w Poznaniu (18.12.). Wykonawcami będą również wykładowcy obu uczelni. W programie koncertu znajdziemy: Dyptyk na sopran i marimbę - Aliny Kubik, Trzy fragmenty z monodramu do wierszy Joanny Żelazny na głos i wibrafon - Artura Cieślaka, Variété na baryton i marimbę - Katarzyny Taborowskiej-Kaszuby, Pory roku do wierszy ks. Jana Twardowskiego na sopran, baryton i marimbę - Juliusza Karcza, Za mną na sopran i perkusję - Stanisława Leśniewskiego, Balladę bezludną do słów Bolesława Leśmiana na sopran, baryton, marimbę i wibrafon - Zbigniewa Kozuba, Przejaśnienia na dwie perkusje - Agnieszki Zdrojek-Suchodolskiej, Kapsułę czasu na sopran, baryton i dwie perkusje - Katarzyny Kwiecień-Długosz. Wykonawcami wieczoru będą Marzanna Rudnicka–sopran oraz Przemysław Czekała–baryton, Piotr Sołkowicz i Piotr Szulc –perkusja. Koncert poprowadzi Tomasz Kurowski, student Instytutu Muzyki. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska