Nasza Loteria

PGE pominęła projekt kopalni węgla w Gubinie w swoim najnowszym raporcie finansowym. Czy to oznacza koniec odkrywki w Lubuskiem?

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Przez lata wielu mieszkańców sprzeciwiało się budowie kopalni Gubin-Brody. Ich walka się opłaciła i odkrywka faktycznie nie powstanie? Coraz więcej na to wskazuje.
Przez lata wielu mieszkańców sprzeciwiało się budowie kopalni Gubin-Brody. Ich walka się opłaciła i odkrywka faktycznie nie powstanie? Coraz więcej na to wskazuje. Archiwum "GL"
Pojawiła się kolejna informacja, która stawia przyszłość kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Gubin-Brody pod dużym znakiem zapytania. Według Fundacji “"Rozwój TAK - Odkrywki NIE", w najnowszym raporcie finansowym PGE pominięty został projekt wspomnianej kopalni. Czy to oznacza definitywny koniec inwestycji?

Jak podaje Fundacja “Rozwój TAK-Odkrywki NIE”, Polska Grupa Energetyczna pominęła projekt kopalni węgla w Gubinie w swoim najnowszym raporcie finansowym. Według przeciwników inwestycji oznacza to koniec planowania i odkrywki na terenie woj. lubuskiego w najbliższym czasie nie będzie.

Zarząd PGE na początku kwietnia przedstawił wyniki grupy kapitałowej w 2019 roku oraz odpowiedział na pytania. Potwierdził, że PGE dokonało odpisu o wartości 7,3 mld złotych dla starych bloków w elektrowniach Turów i Bełchatów oraz że istnieje ryzyko opóźnień w oddaniu do użytku nowego bloku w Turowie. Poza tym przedstawione zostało sprawozdanie, według którego elektrownie i kopalnie węglowe należące do spółki po raz kolejny odnotowały spadek produkcji oraz mniejsze wykorzystanie mocy. Natomiast

Fundacja “RT-ON” przypomina, że w zeszłym roku spółka PGE nie dostarczyła w wymaganym terminie raportu koniecznego do uzyskania decyzji środowiskowej. - Dzięki temu, co najmniej miliard ton węgla pozostanie w ziemi, a 3000 ludzi z 15 wsi nie musi już obawiać się niesprawiedliwych przesiedleń. Nie powstanie także planowana elektrownia węglowa o mocy 2700-3000 MW, którą miał zasilać węgiel z odkrywki - podają przedstawiciele fundacji w swoim komunikacie.

– Raport finansowy PGE i cichy koniec Gubina pokazują, że fikcja polityczna rentownego przemysłu węglowego w Polsce się skończyła – twierdzi Kuba Gogolewski, specjalista finansowy w Fundacji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” – Coraz mniejsza opłacalność węgla skazała na zagładę Gubin.

Stało się. Tylko dochodzenie do wniosków trwało za długo

Wójt gminy Gubin, Zbigniew Barski przyznaje, że może już odetchnąć z ulgą. Choć zajęło to dużo czasu.
- Można powiedzieć, że stało się - PGE potwierdza słowa przeciwników kopalni, że energetyka oparta na węglu jest nieopłacalna – zauważa. - Tylko szkoda, że dochodzenie do tego wniosku trwało tak długo, bo zablokowano na ponad dekadę gminy Gubin i Brody. Ta blokada powodowała brak możliwości rozwoju co dzisiaj skutkuje tym, że uznano je za gminy zagrożone wykluczeniem ekonomicznym. Mam nadzieję, że teraz gminy uzyskają wsparcie od władz województwa i dostaną szansę nadrobienia straconego czasu.

Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreśla, że województwo nie poniosło żadnych kosztów związanych z planowaniem kopalni na terenie Gubina i Brodów. - Na wniosek Ministra Gospodarki, w wojewódzkim planie zagospodarowania przestrzennego wprowadziliśmy ochronę tych złóż. Do Strategii Rozwoju Polski Zachodniej, wspólnie z marszałkami zachodnich województw, wprowadziliśmy duży projekt rozbudowy i modernizacji sieci elektroenergetycznych Polski Zachodniej. W ramach tego projektu planowano m.in. budowę sieci najwyższych napięć 420 kV, przebiegającej m.in. przez Gubin.

- Budowa kompleksu energetycznego to nie jest zadanie ani wójta, ani marszałka. To zadanie rządu polskiego. Dlatego samorząd województwa nie poniósł żadnych kosztów związanych z przygotowaniem tej inwestycji - dodaje marszałek.

- Dzisiaj, dostosowanie polityki energetycznej do europejskich planów reedukacji emisji CO2 jest priorytetem. Żeby sprostać globalnym wyzwaniom klimatycznym, nie możemy grać solo - wyjaśnia E. Polak. - Bo przecież wyłączenie jednego kraju z dochodzenia do ograniczeń emisji CO2 oznacza, że wszystkie kraje, mimo działań instytucjonalnych, będą ten cel osiągać wolniej. Klimat i atmosfera nie mają granic państwowych.

Inwestor jeszcze nie powiedział: „Nie”

O odniesienie się do informacji przedstawionych w raporcie finansowym poprosiliśmy przedstawicieli inwestora, czyli spółkę PGE.
- Informujemy, że w GK PGE trwa audyt projektów inwestycyjnych, który został zapowiedziany przez prezesa PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Wojciecha Dąbrowskiego i rozpoczęty przez nowo wybrany Zarząd PGE – mówi Sandra Apanasionek, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji w PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
Czyli nawet jeśli projekt kopalni węgla w Gubinie i Brodach nie znalazł się w najnowszym raporcie finansowym inwestora, nie oznacza, że nie może tam wrócić. Czy tak się jednak stanie, dowiemy się w przyszłości.

Lubuskie/ Węgliny. Dlaczego w Węglinach nie ma koparek:

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska