MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Nekropolii Kresowych powstał dzięki inicjatywie pierwszego Prezesa Związku Kresowian

Wiesław Zdanowicz
W 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej i przyjazdu pierwszych transportów przesiedleńców z polskich Kresów na Ziemie Odzyskane, w tym także do Świebodzina, przypominamy jakże ważne wydarzenie. Mija właśnie dziesięć lat od chwili wybudowania na cmentarzu komunalnym w Świebodzinie Pomnika Nekropolii Kresowych.

Monument, o charakterystycznej i nierozerwalnie związanej z krajobrazem tej części miasta bryle, powstał dzięki zamysłowi, pracy i talentowi organizacyjnemu twórcy - pierwszego Prezesa Świebodzińskiego Związku Kresowian (2001-2011) - Ludwika Zalewskiego, syna oficera Korpusu Ochrony Pogranicza. Zaprojektował go Robert Jurga - na wzór pomnika autorstwa Antoniego Wiwulskiego ustawionego na górze Trzykrzyskiej w Wilnie (wysadzony w powietrze w 1950 r., a w 1989 r. odbudowany).

Tuż przed Świętem Zmarłych w 2006 roku na Pomniku zamontowano 21. granitowych płyt z wyrytymi nazwami ponad 400. miejscowości i nekropolii, nie tylko kresowych, ale i wielu innych, na których spoczywają bliscy mieszkańców Świebodzina. Od Archangielska po Arnhem. Frontową ścianę obelisku ozdobiła płyta przedstawiająca dawną i współczesną granicę Polski. To dowód, że Kresy Wschodnie stanowiły znaczącą połać naszej ojczyzny. Wewnątrz pomnika złożonego urny z ziemią przywiezioną z kresowych cmentarzy. U góry zbudowano ołtarz. Z tyłu widnieje tablica poświęcona zamordowanym mieszkańcom Wołynia ufundowana przez Tadeusza Filipczaka. U podstawy pomnika wyryto cytat z III części Dziadów Adama Mickiewicza: „Jeśli zapomnę o nich. Ty Boże na niebie zapomnij o mnie”.

W Święto Zmarłych 2006 roku, w dniu odsłonięcia i poświęcenia monumentu, pod pomnikiem zatrzymywały się całe rodziny. Zapalano symboliczne znicze. Wiele osób niecierpliwie odczytywało kolumny nazw, szukając miejsc bliskich ich pamięci. Przekazywali karteczki z miejscowościami, których na tablicach jeszcze nie było. - Taka koncepcja pomnika będzie służyć jako żywa lekcja historii dla młodego pokolenia - mówił nam wtedy Ludwik Zalewski. I nie pomylił się. Pomnik stał się nie tylko miejscem manifestacji patriotycznych, ale - także dla wielu młodych ludzi - refleksji i zadumy.

Pomnik Nekropolii

-Treść baneru zawieszonego na pomniku przed jego poświęceniem: Pamięci kresowych cmentarzy, pobojowisk oraz jawnych i ukrytych miejsc straceń - znajdujących się poza obecnymi granicami Polski - kryjących prochy założycieli naszych rodów, przyjaciół i żołnierzy, którzy pracowali, walczyli i oddali swoje życie za to, aby nasze dzieci mówiły po polsku, żyły w wolnym kraju i miały miejsce do okazania czci swoim przodkom - pomnik ten budują wygnani z kresowej Ojcowizny ich potomkowie. ŚZK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska