Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Słoneczna Stacja – Słone, lub Przystań Słone. Mieszkańcy gminy Świdnica proponują nazwy nowego przystanku

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Blisko wsi Słone przejeżdżają szynobusy w kierunku Zgorzelca
Blisko wsi Słone przejeżdżają szynobusy w kierunku Zgorzelca Mariusz Kapała
Do 24 lipca mieszkańcy gminy Świdnica mogą zaproponować nazwę przystanku kolejowego we wsi Słone. Po aktualizacji listy podstawowej ta miejscowość znalazła się w Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych w województwie lubuskim.

Kolej w Lubuskiem. Nowe przystanki kolejowe

W Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych w Lubuskiem wcześniej uwzględniona została budowa nowych przystanków takich jak: Rzepin Miasto, Sarbiewo i Żary Osiedle oraz dojścia do peronów w Radnicy. Po aktualizacji listy podstawowej nowe miejsca zatrzymania powstaną także w miejscowościach Grabik w gminie Żary i Słone w gm. Świdnica.

– Inwestycje zwiększą dostęp do kolei i zapewnią większe możliwości podróży w regionie. Prace, w ramach rządowego programu, realizowane są przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Program przewiduje realizację inwestycji do końca 2025 roku – zapowiada Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP PLK.

Słoneczna Stacja – Słone, czy Słone – Leśna Stacja lub Przystań Słone to propozycje mieszkańców gminy Świdnica na nazwę przystanku kolejowego. Propozycje można zgłaszać do 24 lipca.

– Ogłoszony konkurs na nazwę przystanku kolejowego w Słonem, to między innymi działanie aktywizujące mieszkańców, którzy mogą mieć realny wpływ na to, co wokół nich się dzieje. Dzięki temu mieszkańcy coraz częściej utożsamiają się ze swoim miejscem do życia, ale również celem jest działanie promocyjne, które pozwoli dotrzeć z informacją, jaką będzie budowa przystanku PKP w Słonem – wyjaśnia wójt Świdnicy Izabela Mazurkiewicz-Kąkol.

Nowy przystanek. Kto za co zapłaci?

Inwestycję sfinansują Ministerstwo Infrastruktury i PKP PLK. – My, jako gmina w ostatnim czasie bardzo zabiegaliśmy o wybudowanie przystanku, a właściwie jego odtworzenie, gdyż wiele lat temu funkcjonował przystanek w Słonem – przypomina wójt.
Gmina Świdnica uczestniczy w projekcie SKALT (Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej Lubuskiego Trójmiasta) i również będzie miała swój wkład w projekt tworzenia przystanku.

– Na przyległym przystanku wybudujemy bezpieczne dojście i dojazd z miejscami parkingowymi dla samochodów i rowerów, powstaną elementy małej architektury np. kosze na śmieci, ławki, tablice ogłoszeniowe, nasadzenia zieleni – zapowiada Izabela Mazurkiewicz-Kąkol.

Wójt Świdnicy liczy, że większa częstotliwość połączeń przyciągnie pasażerów.

– Jestem przekonana, że mieszkańcy Słonego, ale również innych miejscowości będą korzystać z tej formy komunikacji, gdyż będzie ona szybka, przewidywalna i mniej kosztowna, aniżeli poruszanie się własnym pojazdem – uważa I. Mazurkiewicz-Kąkol. – Elementem przyciągającym zmianę sposobu komunikacji będzie większa częstotliwość połączeń. Będziemy propagować korzystanie z komunikacji zbiorowej jak autobusy czy kolej, głównie ze względów ekologicznych, zmniejszając zanieczyszczenia środowiska, co pozytywnie wpłynie na zmiany klimatyczne. Musimy, jako społeczeństwo nauczyć się korzystać z takich rozwiązań, które już dawno funkcjonują w krajach Europy Zachodniej.

Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych. Co to za program?

Przypomnijmy, Rada Ministrów przyjęła 19 maja 2021 r. uchwałę w sprawie ustanowienia Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025, przedłożoną przez Ministra Infrastruktury. Program ma przyczynić się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwić pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Program został ogłoszony w maju 2020 r. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie zadań związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla podróżnych.

Czytaj też:

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska