Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świeża porcja lubuskich ofert kulturalnych. Orszaki Trzech Króli, Niemen, German i Grechuta w teatrach, koncerty karnawałowe, kolędowanie

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W sobotę (6.01) o godz. 18 w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej, wystąpi chór warsztatowy - ok. 60 osób (dzieci, młodzież, dorośli) „Zielonogórskiego Uwielbienia”. Całością zadyryguje Martyna Dziechciaruk. Chórowi towarzyszyć będzie zespół instrumentalny "S.H.E.M.A" z Rzepina i przyjaciele.
W sobotę (6.01) o godz. 18 w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej, wystąpi chór warsztatowy - ok. 60 osób (dzieci, młodzież, dorośli) „Zielonogórskiego Uwielbienia”. Całością zadyryguje Martyna Dziechciaruk. Chórowi towarzyszyć będzie zespół instrumentalny "S.H.E.M.A" z Rzepina i przyjaciele. mat. organizatora
I mamy nowy rok, jesteśmy o rok młodsi (tej wersji się trzymajmy) i mamy sporo planów oraz postanowień. Niech jednym z nich będzie to, że przeznaczycie Państwo więcej czasu na uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych. My będziemy dyskretnie, lecz systematycznie dostarczać Wam coraz to nowej porcji ofert. Niech ten rok będzie mocno kulturalny!

WSCHOWA

W niedzielę (7.01) o godz. 16, w sali widowiskowej Centrum Kultury i Rekreacji, odbędzie się koncert na nowy rok. Wystąpią połączone zespoły tj. Orkiestrą Dęta Maestoso i Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Karola Kurpińskiego we Wschowie.

W repertuarze znajdą się m.in. utwory muzyki filmowej, klasycznej oraz polskie standardy takie jak: „Dziwny jest ten świat”, „Zacznij od Bacha”, „Dzieci Sancheza”, „Moment for Morricone”, „Piraci z Karaibów” i inne. Orkiestra Dęta we Wschowie powstała w 2005 roku przy Stowarzyszeniu Kultury Ziemi Wschowskiej. Założycielami orkiestry byli Karol Muszkieta, Eugeniusz Dzięcielewski, Halina Drgas oraz Dominik Olejniczak, a obecnie prowadzi ją Remigiusz Kuropka. Muzycy regularnie koncertują w kraju jaki i zagranicą. Cyklicznie doskonalą swoje umiejętności podczas warsztatów wyjazdowych. Wstęp płatny.

MIĘDZYRZECZ

W niedzielę (7.01) o godz. 16, w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej, odbędzie się wspólne kolędowanie u grekokatolików. W programie znajdą się także wykłady: dra Grzegorza Wanatko (MZL) „Historia parafii grekokatolickiej w Międzyrzeczu” oraz ks. Ernesta Sekulskiego „Ikona Chrztu Pańskiego”.

Kościoły greckokatolickie to zbiorcza nazwa cerkwi katolickich wschodniej tradycji bizantyńskiej, a określenie „greckokatolicki” pozwala odróżnić je od innych tradycji katolickich – przede wszystkim od rytu „łacińskiego”. Grekokatolicy uznają zwierzchność papieża i dogmatykę katolicką, lecz zachowują prawosławne odrębności liturgiczne i prawne (język liturgii, kalendarz juliański, hierarchię kościelną oraz małżeństwo księży przed święceniami). Wstęp wolny.

NOWA SÓL

Nowosolski Dom Kultury oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk” zapraszają w niedzielę (7.01) o godz. 18 do Hali Sportowo-Widowiskowej przy ul. Zjednoczenia 21, na karnawałowy koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod nazwą "Disneya 100 lat i ciut". W programie usłyszymy muzykę z bajek i filmów wytwórni Disneya, która to obchodziła niedawno swoje 100-lecie. Poza muzyką z dzieł tej wytwórni (m.in. „Piękna i Bestia”, „Pocahontas”), orkiestra przedstawi także swoje wersje utworów z bajek Pixara (m.in. „Odlot”, „Auta”) oraz filmowych („Gwiezdne Wojny” czy „Marvel”). Orkiestra w 2023 roku, świętowała jubileusz 50-lecia swojego istnienia. Zespół założył Janusz Gabryelski, początkowo liczył 13 osób, ale orkiestra szybko się rozrosła. Jego dzieło kontynuowali Artur Niemiec oraz obecny dyrygent - Kacper Wojtkowiak. Wstępy płatny.

SULECHÓW

W niedzielę (7.01) o godz. 16 w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, odbędzie się Sulechowskie Kolędowanie.Wstęp wolny.

ZIELONA GÓRA

Zielonogórskie Kolędowanie

W sobotę (6.01) o godz. 18 w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej, wystąpi chór warsztatowy - ok. 60 osób (dzieci, młodzież, dorośli) „Zielonogórskiego Uwielbienia”. Całością zadyryguje Martyna Dziechciaruk. Chórowi towarzyszyć będzie zespół instrumentalny "S.H.E.M.A" z Rzepina i przyjaciele.

Wystąpią ponadto soliści, uczestnicy warsztatów muzycznych oraz profesjonalni wokaliści. W repertuarze znajdą się kolędy, pastorałki i nie tylko, zarówno w wykonaniu tradycyjnym, w stylu gospel i rozrywkowym. Wstęp wolny.

Pamięć o Niemenie i German

W związku z 20. rocznicą śmierci Czesława Niemena, która przypada 17 stycznia, w środę (10.01) o godz. 18.00 w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze, odbędzie się koncert pt: „Anna German i Czesław Niemen w naszej pamięci”.

Utwory zasłużonych dla kultury polskiej, artystów wykonają: Inna Kamaryan (pochodzi z Taszkientu (Uzbekistan), gdzie studiowała na fakultecie śpiewu solowego, dysponuje sopranem liryczno-koloraturowym, a dużą część jej twórczości zajmują pieśni z repertuaru Anny German, urodzonej także w Uzbekistanie) i Jarosław Królikowski (uznany wrocławski śpiewak operowy i operetkowy, który inspirował się twórczością Jamesa Browna, Toma Jonesa, Cliffa Richarda, jego barwa głosu jest bardzo podobna do tej, którą miał Czesław Niemen, od lat prezentuje też jego utwory z jego repertuaru). Towarzyszyć im będzie Jerzy Janke (akompaniament), a całość poprowadzi działacz i promotor kultury - Jan Edward Czachor. Czesław Niemen był związany ze Świebodzinem, gdzie mieszkał u swojego stryja w latach 1958-59, a na tamtejszym rynku znajduje się poświęcona mu ławeczka-pomnik. Z kolei imię Anny German, od 1987 r., nosi zielonogórski amfiteatr oraz jedno z rond w okolicy. W Zielonogórskim Ośrodku Kultury działa Klub Miłośników Anny German, a młodzi wokaliści biorący udział w festiwalach sięgają po repertuar artystki.

Podczas koncertu nie zabraknie znanych przebojów jak: o „Pod papugami”, „Sen o Warszawie”, „Dziwny jest ten świat”, „Obok nas” i „Mimozami jesień się zaczyna” czy „Cyganerii”, „Człowieczego losu”, „Tańczących Eurydyk”, „Greckiego wina” i innych. Wstęp płatny, a bilety można nabywać w kasie Lubuskiego Teatru.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

W najbliższy weekend (05.01.2024 - 19:00, 06.01.2024 - 18:00 i 07.01.2024 - 18:00) na afisz Teatru im. J. Osterwy wraca spektakl muzyczny "Świecie nasz". Jest to teatralna aranżacja twórczości Marka Grechuty, którą wyreżyserował Artur Barciś, który o spektaklu mówił tak:

Ten spektakl był moim marzeniem od lat. Wychowałem się na piosenkach Marka Grechuty, to one ukształtowały moją wrażliwość. Wiedziałem, że kiedyś go zrobię. W tym spektaklu nie ma jakiejś wyraźnej fabuły, ale jest rodzaj impresji. Piosenki Grechuty to przede wszystkim piękna poezja. Grechuta śpiewał Gałczyńskiego, Mickiewicza, sam też był świetnym poetą. A ponieważ dobra poezja jest uniwersalna i dotyczy kondycji człowieka - kondycji moralnej, kondycji świata - to w tym czasie te piosenki okazały się szczególnie aktualne. Wiele fragmentów wydaje się napisanych na ten czas, który teraz mamy.

Wstęp płatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska