Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Troska o środowisko to nasza wspólna sprawa. Te projekty pomagają dbać o klimat

EDUKACJA EKOLOGICZNA
Ochrona powietrza, edukacja ekologiczna oraz zapobieganie zagrożeniom środowiskowym. To tylko niektóre z działań podejmowanych w tym roku przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze. Realizowane przez niego programy i przedsięwzięcia cieszą się dużym zainteresowaniem i przyczyniają do poprawy stanu środowiska i warunków życia mieszkańców regionu.

Te działania przynoszą efekty

Kurczące się zasoby planety i postępujące zmiany klimatyczne to problemy, obok których nie można przejść obojętnie. To właśnie od troski o nasze najbliższe otoczenie zależeć będzie nie tylko nasze zdrowie i życie, ale również losy przyszłych pokoleń. Dlatego tak ważna jest realizacja ekologicznych inwestycji i wdrażanie programów służących ochronie środowiska.

Wszystkie kampanie i działania związane z ochroną środowiska są bardzo potrzebne. To także odpowiedzi na problemy, które dotykają nasze społeczności. Inwestycje związane z niską emisją, retencją wód opadowych czy duży nacisk, jaki kładziemy na inicjatywy dotyczące edukacji ekologicznej dają konkretne efekty i wymierne korzyści, dlatego powinny być kontynuowane i staramy się cały czas w tym kierunku działać - mówi Mariusz Herbut, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.

Czyste Powietrze walczy ze smogiem

Poprawa jakości powietrza to jedno z najważniejszych wyzwań cywilizacyjnych przed jakim stoi obecnie nasz kraj. W osiągnięciu tego strategicznego celu pomaga program "Czyste Powietrze". Ten funkcjonuje od czterech lat i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Z roku na rok zyskuje coraz większą popularność wśród beneficjentów.

Mamy już prawie czternaście tysięcy złożonych wniosków o dofinansowanie i ponad dziewięć tysięcy podpisanych umów, w ramach których zostały wypłacone środki. Ta kumulacja zainteresowania programem nastąpiła w ostatnim czasie i widać, że mieszkańcy zaczęli się do niego przekonywać. To głównie za sprawą wprowadzanych zmian, a więc wyższych kwot dotacji oraz podwyższenia progów dochodowych umożliwiających udział w programie. Dzięki temu stał się on bardziej dostępny, a prace termomodernizacyjne można sfinansować łatwiej niż przedtem - tłumaczy Mariusz Herbut.

W ramach programu można otrzymać dofinansowanie na wymianę starych pieców na bardziej efektywne oraz przyjazne dla środowiska urządzenia, które emitują znacznie mniej szkodliwych zanieczyszczeń. Oferuje on również finansowe wsparcie na kompleksowe ocieplenie domu jednorodzinnego czy wymianę stolarki okiennej. Innowacją w zakresie ochrony atmosfery jest natomiast program "Moje Ciepło", do którego wnioski o dofinansowanie zakupu pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych mogą składać właściciele nowo budowanych domów jednorodzinnych.

Nie tylko w domu, ale i w mieszkaniu

Na finansowe wsparcie liczyć mogą również lokatorzy wielorodzinnych budynków mieszkalnych, które nie mają możliwości podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz korzystający z indywidualnego źródła ciepła na paliwa stałe. Umożliwia im to program "Ciepłe Mieszkanie". Dotację można przeznaczyć na wymianę dotychczasowego źródła ciepła na kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewanie elektryczne, pompę ciepła albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego systemu ogrzewania. Oprócz tych prac można wykonać również nową instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, a także wymianę okien i drzwi.

Przeciwdziałanie skutkom suszy

Kolejnym ważnym programem realizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze jest "Moja Woda", który pomaga chronić polskie zasoby wody poprzez zwiększanie retencji przy budynkach jednorodzinnych oraz gospodarczych i wykorzystywanie zgromadzonej w ten sposób wody opadowej i roztopowej.

Głównym celem tego programu jest łagodzenie i przeciwdziałanie skutkom suszy. Właściciele domów jednorodzinnych otrzymują dotacje na budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę. Retencja wód opadowych jest niezwykle potrzebna i pozwala na ograniczenie zużycia wody z sieci wodociągowej. To niesie za sobą nie tylko korzyści dla naszego klimatu, ale również domowych budżetów, bo przyczynia się do zmniejszenia rachunków - przekonuje Mariusz Herbut.

Azbest wciąż obecny i niebezpieczny

Fundusz wspiera także wymianę pokryć dachowych zawierających azbest. Usuwanie takich problematycznych odpadów to bardzo kosztowny proces, z którym mieszkańcy nie zawsze są w stanie poradzić sobie finansowo. Mogą jednak starać się o specjalne dofinansowanie na demontaż, transport i utylizację szkodliwego eternitu z dachów swoich domów czy budynków gospodarczych.

- Dofinansowaniem objęte są wszystkie koszty demontażu wyrobów zawierających azbest, ich zabezpieczenie, załadunek, transport oraz unieszkodliwienie lub zabezpieczenie, a także załadunek, transport oraz unieszkodliwienie już zmagazynowanych wyrobów zawierających azbest - tłumaczy prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.

Azbest jest jednym z najgroźniejszych zanieczyszczeń, bo jego włókna są praktycznie niezniszczalne - odporne na działanie mrozu, wysokich temperatur, substancji żrących oraz wytrzymałe na rozciąganie i zgniatanie. Obecnie wiadomo też, że mogą one być szkodliwe dla zdrowia - niewidzialne gołym okiem, wdychane z powietrzem do płuc stanowią ryzyko poważnych chorób układu oddechowego.

Wsparcie dla służb ratowniczych

W tym roku znaczącym wsparciem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze cieszyli się strażacy. Ci zawodowi oraz ochotnicy od dawna nie skupiają się tylko na walce z ogniem. Pożary stanowią bowiem zaledwie kilkanaście procent interwencji. Reszta to zagrożeni miejscowe, czyli wypadki komunikacyjne, katastrofy budowlane czy klęski żywiołowe. W ostatnich latach przybywa również działań związanych z ratownictwem chemicznym i ekologicznym. Walka z takimi zagrożeniami i przeciwdziałanie ich negatywnym skutkom nie byłyby jednak możliwe bez profesjonalnego sprzętu i nowoczesnego wyposażenia.

Bezpieczeństwo naszych mieszkańców oraz środowiska naturalnego nie ma ceny, dlatego doceniając poświęcenie, odwagę strażaków w ich codziennej służbie będziemy dalej wspierać naszych strażaków oraz druhów i druhny z województwa lubuskiego. Wsparcie dla służb ratunkowych to inwestycja we wspólne bezpieczeństwo - mówi Mariusz Herbut.

Szerokie wsparcie dla strażaków umożliwia między innymi Ogólnopolski Program Finansowania Służb Ratowniczych, w ramach którego udzielane są dofinansowania do zakupu samochodów dla strażaków z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej oraz sprzętu i wyposażenia pojazdów w pompy szlamowe, motopompy, kamery termowizyjne, sonary oraz aparaty powietrzne.

Kupią sprzęt i strażackie ubrania

Strażackie wozy mają kluczowe znaczenie w czasie akcji, ale prowadzenie działań nie byłoby możliwe także bez profesjonalnego sprzętu. Tu ze wsparciem przychodzi program "Mały Strażak", który umożliwia doposażenie jednostek w urządzenia niezbędne do gaszenia pożarów, zapobiegania i likwidacji skutków katastrof naturalnych, ekstremalnych zjawisk atmosferycznych czy skażeń środowiska niebezpiecznymi substancjami. Pieniądze z dotacji strażacy mogą przeznaczyć również na specjalistyczne ubrania, buty, hełmy, rękawice i kominiarki. W tym roku finansowy zastrzyk na wymianę wysłużonego wyposażenia otrzymało ponad trzysta jednostek w regionie.

Kształtowanie proekologicznych postaw

Jednak wszelkie wysiłki podejmowane w celu troski o naszą planetę nie przyniosą oczekiwanych efektów bez zmiany świadomości społecznej oraz codziennych nawyków. Bo choć w kwestii ochrony środowiska wiemy coraz więcej, to jednak wciąż jest jeszcze sporo do zrobienia. W promowaniu dobrych praktyk pomaga między innymi Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Oferuje on bezzwrotne dotacje na działania edukacyjne, których celem jest przede wszystkim kształtowanie postaw proekologicznych wszystkich grup społecznych, wiekowych i zawodowych.

Bycia eko uczą się od najmłodszych lat

Wiedzę teoretyczną warto uzupełniać codzienną praktyką. Tu z pomocą przychodzi program "Ekopracownia - zielone serce szkoły", który zakłada budowę nowoczesnych ekopracowni w szkołach. Dzięki niemu uczniowie lubuskich placówek zyskują przyjazne miejsca do nauki z zakresu odnawialnych źródeł energii i przedmiotów przyrodniczych takich, jak przyroda, biologia i geografia. W naszym regionie takie ekopracownie powstały już między innymi w Zespole Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze, Szkole Podstawowej nr 2 w Sulechowie, Zespole Szkół w Rzepinie czy w III Liceum Ogólnokształcącym w Gorzowie Wielkopolskim.

Artykuł ukazał się w wydaniu papierowym "GL w czwartek 14 grudnia 2023 r.

Troska o środowisko to nasza wspólna sprawa. Te projekty pomagają dbać o klimat
Troska o środowisko to nasza wspólna sprawa. Te projekty pomagają dbać o klimat
od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska