W Galeriach BWA i Pro Arte, Muzeum Ziemi Lubuskiej najnowsze prace Alicji Lewickiej-Szczegóły, Józefa Burlewicza i Arkadiusza Ruchomskiego

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
W Galerii Pro Arte od 18 czerwca 2020 r. prezentowane są najnowsze prace Józefa Burlewicza
W Galerii Pro Arte od 18 czerwca 2020 r. prezentowane są najnowsze prace Józefa Burlewicza Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
Galerie i muzea chcą nadrobić czas przestoju z powodu epidemii koronawirusa. Zapraszają na bezpieczne wernisaże i udostępnienia wystaw.

Najnowsze prace Józefa Burlewicza w Galerii Pro Arte

Galeria Pro Arte przy Starym Rynku w Zielonej Górze od 18 czerwca 2020 r. zaprasza na wystawę „WYTRWAĆ Józef Burlewicz - malarstwo olejne i pastel”.
Na wystawie prezentowane są owoce pracy twórczej - jednego z najpopularniejszych zielonogórskich malarzy! - Józefa Burlewicza z ostatnich trzech lat.

Dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej Leszek Kania o twórczości Józefa Burlewicza przy okazji jubileuszowej wystawy malarza w MZL w 2018 roku

Jak piszą organizatorzy wydarzenia z Galerii Pro Arte, zgromadzone obrazy olejne i pastele ujawniają charakterystyczne dla artysty spectrum ekspresji kolorystycznej: od dramatyzmu ciemnych tonów zmierzchu po jasną poetykę codzienności. Pojawiają się w nich scenerie afirmujące zarówno walory otaczającego świata, jak i opowiadające o trudnych relacjach człowieka z nieuchronnym porządkiem wszechrzeczy.

Wystawa prac Józefa Burlewicza – „Wytrwać” (w ramach Projektu „Artyści w przestrzeni miasta”) prezentowana będzie w Galerii Pro Arte do 2 lipca 2020 r.

W Galerii BWA Zielona Góra: Alicja Lewicka-Szczegóła z wystawą „Martwa natura”

W piątek, 19 czerwca 2020 r. o godz. 19.00 w Galerii BWA Zielona Góra zostanie otwarta wystawa „Martwa natura” Alicji Lewickiej-Szczegóły.

O wystawie „Martwa natura” czytamy:
Wystawa „Martwa natura” jest kontynuacją realizacji z ostatnich lat (np.: „Sukulenty”, „Epifity”, „Pnącza”). Próbuję w nich analizować znaczenia relacji międzyludzkich, kojarząc je i utożsamiając ze światem form roślinnych. Opowiadam o nich, przyjmując jako sposób i język narracji naturalne mechanizmy występujące w przyrodzie, a także procesy i sytuacje kontroli nad nią. Tytuł wystawy można też traktować jako współwystępowanie cech życia, działania, spontaniczności i zmiany oraz stanów im przeciwstawnych, bliskich stagnacji, wyłączenia czy zależności.

O autorce wystawy „Martwa natura” w Galerii BWA Zielona Góra
Alicja Lewicka-Szczegóła - urodzona w 1967 roku w Lesznie. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie UAP) 1987-1992. Doktorat w zakresie rzeźby uzyskała w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (promotor prof. Jan Berdyszak), stopień doktora habilitowanego – na Wydziale Multimediów i Komunikacji Wizualnej w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 1992 roku związana jest z Wydziałem Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Prowadzi Pracownię Rysunku i Intermediów w Instytucie Sztuk Wizualnych. W latach 2011-2014 była dyrektorem ISW. Obecnie, od 2016 jest prodziekanem Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Twórczość w zakresie instalacji, multimediów, obiektu. Mieszka w Zielonej Górze.
Wystawa „Martwa natura” Alicji Lewickiej-Szczegóły będzie czynna w Galerii BWA Zielona Góra do 12 lipca 2020 r.

W Muzeum Ziemi Lubuskiej – wystawa „Pomiędzy” Arkadiusza Ruchomskiego

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze z radością donosi, że w instytucji 19 czerwca 2020 r. została udostępniona dla zwiedzających kolejna wystawa czasowa (planowany dwa miesiące temu wernisaż uniemożliwiła epidemia koronawirusa). Spotkanie Arkadiuszem Ruchomskim – autorem prac na wystawie „Pomiędzy” – planowane jest we wrześniu.

Arkadiusz Ruchomski studiował w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego

Warszawski artysta Arkadiusz Ruchomski swego czasu był związany z Zieloną Górą. Tu bowiem w latach 2001-2007 studiował w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego i tu bronił dyplom z malarstwa w pracowni Stanisława Kortyki. Tu także prezentował po raz pierwszy swoje prace w ramach zbiorowej wystawy młodych zielonogórskich twórców - „Marian Szpakowski – Kontynuacja”.

Arkadiusz Ruchomski urodził się w 1978 roku w Janowcu Wielkopolskim. W latach 2001 -2007 studiował w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego na wydziale malarstwa. Dyplom obronił w pracowni malarstwa prof.zw. Stanisława Kortyki. Od 2008 jest asystentem na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Huberta Borysa. W 2005 roku zdobył Grand Prix w konkursie „Obraz Roku 2004”. Uczestniczył także w Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego w BWA w Rzeszowie, Triennale Malarstwa w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie w 2007 roku, oraz w Międzynarodowym Biennale Malarstwa i Tkaniny w Gdyni w 2011 roku. W 2013 roku zdobył III miejsce w Międzynarodowym konkursie, „Pejzaż Współczesny” w Częstochowie. W latach 2005-2015 brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą.

Wystawa „Pomiędzy” (czynna w MZL do 30 września 2020 r.) jest kolejną prezentacją w ramach muzealnej Galerii Nowy Wiek (kuratorem jest Leszek Kania), która w 2021 roku obchodzić będzie 20. rocznicę swojej działalności.

Muzeum Ziemi Lubuskiej - wystawa "Kobieta w malarstwie polskim XX wieku" - wernisaż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Dz PMM

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie