Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZIELONA GÓRA. Pięć lat temu to dopiero działo się w zielonogórskiej kulturze! [ZDJĘCIA, FILM]

Jacek Katos
Najważniejsze wydarzenia w kulturze na Ziemi Lubuskiej ( październik 2014)
Najważniejsze wydarzenia w kulturze na Ziemi Lubuskiej ( październik 2014) archiwum: Jacek Katos
Które z wydarzeń artystycznych października 2014 pamiętamy obecnie? Które z imprez cyklicznych jakie odbyły się w tamtym czasie mają swoją udaną kontynuację do dziś?

Teatr odwiedzał lubuskie miejscowości

Kulturalna jesień 2014 należała z pewnością do Lubuskiego Teatru. Nie dość że zielonogórska świątynia Melpomeny była pochłonięta przygotowaniami do premiery "Ławeczki" z czołowymi aktorami LT Tatianą Kołodziejską i Januszem Młyńskim w obsadzie, a którą reżyserował sam dyrektor Czechowski, to cały zespół w ramach programu "Teatr Polska" wyjeżdżał ze swoimi spektaklami do mniejszych lubuskich miejscowości takich jak Nowa Sól, Kolsko, Świebodzin, Krosno Odrzańskie. Czyli tam gdzie mieszkańcy nie mają na co dzień możliwości wybrania się na spektakl teatralny przygotowany przez profesjonalny zespół.

Jednym z najczęściej prezentowanych i gorąco oklaskiwanych spektakli LT, które zgodnie z ideą programu wpisane były w harmonogram teatru objazdowego po Ziemi Lubuskiej był "Kazimierz i Karolina" wyreżyserowany przez Wojtka Klemma.
Główną rolę kobiecą odgrywała w sztuce Hania Klepacka która nieco później opuściła Zieloną Górę i dziś możemy ją podziwiać na małym ekranie w popularnych serialach. Na scenie pojawia się również uwielbiana prze zielonogórskich widzów Ania Haba, którą obecnie również można widywać popularnym serialu telewizyjnym ("Na Sygnale"). Haba jednak, nota bene wielokrotna laureatka LEONA czyli nagrody zielonogórskiej sceny teatralnej, pozostała wierna Zielonej Górze i wciąż możemy ją oglądać na deskach naszego teatru.

Małe miejscowości - "wysoka kultura"

Projekt "Teatr Polska", do którego chętnie włącza się większość profesjonalnych teatrów w Polsce objeżdżając ze swoimi sztukami rodzime tereny, konsekwentnie się rozwijał z roku na rok, trwa do dziś i cieszy się ogromnym powodzeniem. Sami aktorzy twierdzą że reakcje widzów w małych, kameralnych salkach domów kultury, tam gdzie tzw. "wysoka kultura" trafia do mieszkańców małych miast i wsi sporadycznie lub wcale są tak niepowtarzalne emocjonalnie, gorące i pełne entuzjazmu, że nie zapomina się o nich nawet grając przed swoją kilkuset osobową rodzimą widownią.

Fantasy, cyber punk, science fiction

Środek jesieni to również okres od wielu lat zarezerwowany przez Zielonogórski Klub Fantastyki AD ASTRA na organizację Bachanalii Fantastycznych. Jak łatwo się domyśleć impreza jest kierowana do fanów sciencie fiction w niemal każdej jej odmianie i formie prezentacji jaką można sobie wyobrazić; . Rokrocznie Zaułek artystów Krzywy Komin, bo tam właśnie odbywają się największy na Ziemi Lubuskiej i jeden z najstarszych imprez tego typu w Polsce w Polsce, kilkuset miłośników fantastyki z całego kraju. Trzy dni Bachanalii to koktajl gatunków fantasy, cyber punk, post apokaliptycznych klimatów i klasycznego science fiction, które prezentowane są tu w formie gier, pokazów, spotkań autorskich czy prezentacji filmowych. Forma atrakcji przygotowanych prze Klub Ad Astra z edycji na edycję zmienia się, rozwija, ewoluuje. Są jednak dwa niezmienne punkty Bachanalii, które nadają nie tylko rozpędu i charakteru całej imprezie ale przede wszystkim nobilituje je do zaliczenia w poczet jednych z najważniejszych wydarzeń tego typu na fantastycznej mapie Polski.

Pierwszy to ogólnopolski konkurs na opowiadanie o tematyce ogólnie pojętej fantastyki którego jedynym warunkiem jest, by autor w swojej historii osadził dowolny element - wydarzenie historyczne, miejsce czy postać - które związane są z Zieloną Górą. Stąd zresztą tytuł konkursu "Fantazje Zielonogórskie". Nagrodzone prace są później publikowane w formie książki ukazującej się premierowo właśnie w czasie Bachanalii Fantastycznych. Wypada tylko dodać że w 2014 roku odbyła się trzecia edycja konkursu.
Drugim strategicznym punktem na liście wydarzeń Bachanalii jest seria spotkań autorskich z czołowymi autorami i twórcami polskiej literatury science fiction oraz komiksu.

5 lat temu Zieloną Górę obok Łukasza Orbitowskiego i Jakuba Ćwieka odwiedził jeden z najważniejszych twórców i krytyków polskiego science fiction Maciej Parowski. Ten ostatni od razu zakochał się w Zielonej Górze, a przede wszystkim w kameralnej, w porównaniu do podobnych imprez jakie odbywają się w Polsce, atmosferze Bachanalii i odwiedzał je rokrocznie. Aż do 2018 roku. Zmarł 02 czerwca 2019 roku, a tegoroczna edycja Bachanalii Fantastycznych mocno zaakcentowała swoim wspominkowym charakterem jego postać i nieoceniony wkład jaki miał w rozwój polskiej fantastyki.

Festiwal Filmów Frapujących

Jak się okazuje jesień to doskonały czas na imprezy cykliczne nad których przygotowaniem organizatorzy pracują w pocie czoła przez okrągły. Od końca jednej edycji do początku kolejnej. Na takiej właśnie liście konsekwentnie rozwijających się imprez kulturalnych Ziemi Lubuskiej znajduje się również organizowany przez Miejski Ośrodek Sztuki gorzowskie święto kina niezależnego czyli Festiwal Filmów Frapujących FRAPA. Festiwal ma charakter konkursowy. Jego ideą jest prezentacja filmów krótkometrażowych, które intrygują tematem, podejściem twórcy, stroną formalną, kreacjami aktorskimi, są dla widza wyzwaniem i stawiają ciekawe pytania. Konkurs skierowany jest do amatorów których ocenia profesjonalne jury. Pomysłowo nakreślone kategorie konkursu dają pełną swobodę wyboru formy i sposobu wypowiedzi filmowej. Nie tylko nie ograniczają twórców ale też przy ogromnej ilości nadesłanych filmów porządkują formę filmowej narracji ułatwiając widzowi ich odbiór.

Jedną z perełek filmowych nadesłanych na FRAPĘ 2014, która lśni do dziś, był film Anstazji Dąbrowskiej pt: ”Anatomia dźwięku” która zdobyła nim FRAPĘ w kategorii „Bohater”. W filmie bez słów główną rolę odgrywa ikona polskiej muzyki estradowej Zbigniew Wodecki. I jest to prawdopodobnie jedyny film niezależny w którym mistrz występuje.

W roku 2019 w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wlkp. odbyła się 8. edycja Festiwalu Filmów Frapujących FRAPA.

Zaduszki Jazzowe

Ostatnie z wydarzeń jakie trzeba wyróżnić, z tych które odbyły się w Zielonej Górze dokładnie 5 lat temu, również należy do kategorii imprez cyklicznych. Choć jej powtarzalność podyktowana jest nieco innymi regułami. Zaduszki Jazzowe w Piekarni Cichej Kobiety - koncert w jakim wówczas mogli uczestniczyć fani jazzu należy tych z najwyższej półki. Na scenie stanął sam Henryk Miśkiewicz, wybitny saksofonista, legenda polskiego jazzu. A muzycznie wspierał go pochodzący z Nowego Orleanu Michael „Patches” Stewart (trąbka). Koncert o charakterze nostalgicznym głównie ze standardami jazzu, swingu, bluesa w mistrzowskim wykonaniu - i nie trzeba tu nic więcej dodawać. Koncert, który długo pozostaje w pamięci.

Tegoroczne Zaduszki w Piekarni Cichej Kobiety odbędą się 02 listopada i tym razem mają charakter bluesowy. Na scenie wystąpi dobrze znany zielonogórski zespół Instant Blues.

Warto jednak zwrócić uwagę, że miłośnicy jazzu będą mieli swoją zaduszkową imprezę już tydzień później. I to trzykrotnie. Bohaterami 11. Lubuskich Zaduszek Jazzowych będą Mike Russell & Levendek Funky Team. Koncerty odbędą się 08 listopada w Hydrozagadce (Zielona Góra) , 09 listopada w Kuźni Smaków Krosno Odrzańskie, 10 listopada w Gibińskim Domu Kultury w(Gubin).

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Najlepsze spektakle w Nowej Soli od niedzieli
Bachanalia Fantastyczne, czyli raj dla miłośników książek, gier i komiksów

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska