Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

11.00 - 17.00 - Muzeum Zielonej Góry

Redakcja
Wystawa historyczna Muzeum Zielonej Góry prezentuje miasto w dwóch okresach: pierwszy - do II wojny światowej oraz drugi - przybliżający powojenną historię.

Centralnym punktem wystawy w sali poświęconej niemieckiej przeszłości Zielonej Góry jest makieta przedstawiająca XVIII-wieczne miasto, wykonana na podstawie planu miasta Donatusa Büttnera z 1784 roku (najstarszy plan znajdujący się na ekspozycji).

Na makiecie o wymiarach 230 cm x 180 cm pokazano w skali 1:300 centralną, gęsto zabudowaną część XVIII-wiecznej Zielonej Góry obejmującą śródmieście z przedmieściami. Na ukazanym obszarze znajduje się ponad 500 elementów zabudowy. Zrekonstruowano wszystkie ważniejsze obiekty architektoniczne. Wybór czasu historycznego nie jest przypadkowy: XVIII-wieczna Zielona Góra była największym na Śląsku ośrodkiem sukiennictwa i stanowiła silny ośrodek urbanistyczny.

Ponadto na ekspozycji zaprezentowano pocztówki i zdjęcia z lat przedwojennych ukazujące miasto, jego mieszkańców, ważniejsze budynki oraz pamiątki. Osobny temat tworzą zabytki związane z działającym w latach 1898 - 1935 Towarzystwem Rzemieślników Polskich w Zielonej Górze (m.in. portret prezesa Towarzystwa Kazimierza Lisowskiego, sztandar, pieczęcie, księgi protokolarne z posiedzeń Towarzystwa). Niezwykle barwnie o dziejach miasta "opowiadają" znajdujące się w gablotach pamiątki po jej dawnych mieszkańcach, m.in. popielnica z zakładu Wilhelma Kliche, rachunki zielonogórskich przedsiębiorców, wieszak i zawieszka reklamowa z męskiego domu konfekcyjnego Willy Schmidt, żeton reklamowy domu konfekcyjnego Ewalda Tucha, ulotki reklamowe.

Dla zwiedzających szczególnie zainteresowanych historią miasta udostępniono specjalną "przeglądarkę", gdzie można znaleźć informacje na temat najważniejszych zabytków Zielonej Góry, poznać biogramy znamienitszych mieszkańców z czasów niemieckich (m.in. Georga Beuchelta, Hugo Schmidta czy Otto Juliusa Bierbauma).

Głównym punktem części ekspozycji poświęconej dziejom Zielonej Góry w czasach po II wojnie światowej jest makieta prezentująca oblicze miasta w 2000 roku. Na makiecie zaznaczono dawną niemiecką zabudowę (budynki w kolorze czerwonym) oraz powojenną (budynki w kolorze kremowym). Dzięki zdjęciom i pocztówkom można zapoznać się z wyglądem Zielonej Góry w latach 50., 60. i 70. Na ekspozycji znajdują się portrety pierwszego burmistrza miasta Tomasza Sobkowiaka oraz prezydenta Mikołaja Meszy, a także wykaz włodarzy miasta i okresy, w których sprawowali władzę od 1945 roku do czasów obecnych. Istotne informacje o wyglądzie miasta i jego rozbudowie daje także wykonany w 1945 roku pierwszy powojenny plan Zielonej Góry, który zawiera przetłumaczone z języka niemieckiego polskie nazwy ulic.

Ekspozycję uzupełniają tabliczki z nazwami nieistniejących ulic, urzędów i instytucji oraz pamiątki z pierwszych lat po wojnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska