Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziury, hałas pędzących ciężarówek i piesi z latarkami — tak dziś mieszkańcy opisują nowe osiedle Dolinka w Świebodzinie. Co da się zrobić?

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
Mieszkańcy nowego osiedla Dolinka w Świebodzinie wyrażają swoje obawy dotyczące bezpieczeństwa na lokalnych drogach.
Mieszkańcy nowego osiedla Dolinka w Świebodzinie wyrażają swoje obawy dotyczące bezpieczeństwa na lokalnych drogach. fot.czytelnik
Mieszkańcy osiedla Dolinka w Świebodzinie mają dość niebezpiecznych dróg w okolicy. Dziury i hałas pędzących ciężarówek to jedno, ale brak oświetlenia sprawia, że każda wycieczka przez przejście dla pieszych jest ryzykowna. Pomimo MPZP mieszkańcy czekają na działania, bo budowa obwodnicy wydaje się nie być priorytetem. Co da się zrobić w tej sytuacji?

Przy nowym osiedlu Dolinka w Świebodzinie według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ma powstać południowo — zachodnia obwodnica. Na rozpoczęcie budowy trzeba jednak jeszcze poczekać, dziś mieszkańcy nie czują się bezpiecznie i są zmuszeni po zmroku przez przejście przechodzić z latarkami. Co da się zrobić w tej sytuacji?

Kurz, hałas i nieoświetlone przejście

Droga Wojewódzka nr 276 na odcinku ul. Sulechowskiej jest w opinii mieszkańców w tragicznym stanie, a hałas wpadających w dziury ciężarówek negatywnie wpływa na ich komfort życia. -Miejsce mimo szybkiej rozbudowy w domy jednorodzinne nie jest odpowiednio zabezpieczane — tłumaczy mieszkaniec. Przejście dla pieszych jest nieoświetlone. Niebezpieczny jest również wjazd/wyjazd na osiedle...dużo by tu narzekać — dodaje.

Są plany, jednak odległe

Pomimo planów dotyczących budowy obwodnicy południowej w sąsiedztwie osiedla, mieszkańcy narzekają na aktualne zaniedbanie stanu drogi DW276. Jak informuje ZDW na budowę obwodnicy o szacunkowej wartości 21,18 mln zł, z terminem realizacji w latach 2024-2025 opracowana została dopiero dokumentacja projektowa. Zadanie faktycznie będzie obejmowało rozbudowę drogi woj. nr 276 w ciągu ul. Słowiańskiej oraz budowę obwodnicy od skrzyżowania ul. Słowiańskiej z ul. Sulechowską z włączeniem do węzła S3 Świebodzin Południe. Rozpoczęcie realizacji zadania uzależnione jest jednak od pojawienia się możliwości złożenia wniosku o dofinansowanie. Czy da się więc zrealizować tymczasowe rozwiązanie, które zwiększy bezpieczeństwo pieszych?

Dla bezpieczeństwa dzieci

Mieszkańcy pozostają sceptyczni wobec długoterminowych obietnic i planów. Podkreślają również potrzebę natychmiastowych działań w celu poprawy bezpieczeństwa dzieci uczęszczających do pobliskiej szkoły.

- To lokalizacja, gdzie niebezpieczne zdarzenia często mają miejsce. Ruch jest tu bardzo wzmożony, wiem, bo codziennie prowadzam dzieci do szkoły tym przejściem. Niestety, w wielu przypadkach auta się nie zatrzymują, jest słaba widoczność, lekceważą pieszych — tłumaczy mieszkaniec osiedla.

W obrębie skrzyżowania ul. Słowiańskiej i Sulechowskiej planowane jest wyznaczenie oświetlonego przejścia dla pieszych, jednak nie są udzielane żadne konkretne informacje oraz daty. ZDW wyjaśnia, że sieć dróg wojewódzkich województwa lubuskiego wynosi ok. 1500 km, przy jednocześnie ograniczonym budżecie na utrzymanie dróg, co uniemożliwia realizację wszystkich wnioskowanych remontów. Konieczne jest dokonywanie wyborów.

Slalomem między dziurami

Społeczność przyznaje, że liczy na to, że obwodnica w przyszłości faktycznie zwiększy bezpieczeństwo, odciążając ruch na pobliskich drogach gminnych, dzięki temu też zmniejszając hałas z dziś wyjątkowo ruchliwej i złej jakości drogi. - W tej chwili wygląda to jak slalom dla samochodów osobowych, bo każdy omija dziury.

Dziś jednak ZDW przekazuje, że inwestycja związana z budową obwodnicy zaangażuje znaczne środki finansowe, w związku z powyższym, nie posiada dodatkowych środków finansowych na przeprowadzenie remontu odcinka drogi woj. nr 276 pomiędzy ul. Słowiańską i Sadową, który poprawiłby bezpieczeństwo do realizacji inwestycji. W ramach bieżącego utrzymania wykonywane są tylko niezbędne naprawy. Ubytki zagrażające bezpieczeństwu ruchu drogowego uzupełniane są przy użyciu masy na zimno. Ciągłe opady deszczu powodują, że działania te są krótkotrwałe. - Naprawa drogi emulsją i grysami będzie możliwa do wykonania, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, w okresie wiosennym — dodaje Zarząd.

Czytaj też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska