Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria Biblioteki Uniwersyteckiej w Zielonej Górze ma patrona. Został nim profesor Jan Berdyszak

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Uroczystość nadania imienia prof. Jana Berdyszaka Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej - Zielona Góra - 10 maja 2023 r.
Uroczystość nadania imienia prof. Jana Berdyszaka Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej - Zielona Góra - 10 maja 2023 r. Jacek Katos
W środę, 10 maja, odbyła się uroczystość nadania Galerii Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego imienia Profesora Jana Berdyszaka. Gośćmi honorowymi byli: żona Artysty - Maria Berdyszakowa i jego syn - Marcin Berdyszak. Wydarzeniu towarzyszył pokaz dzieł Artysty.

Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej Ewa Adaszyńska przypomina, że Galerię wymyślił właśnie prof. Jan Berdyszak już na etapie projektowania obiektu. Ma ona dwa przesłania: artystyczne - prezentacja dorobku artystów polskich i z innych krajów, dydaktyczny - galeria nas uczy sztuki i oswaja z nią. Została zaprojektowana przy wejściu do biblioteki, by wprowadzać studentów, naukowców i gości tej instytucji z obszaru sztuki do obszaru wiedzy...

Uroczystość nadania imienia prof. Jana Berdyszaka Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej - Zielona Góra - 10 maja 2023 r.

Galeria Biblioteki Uniwersyteckiej w Zielonej Górze ma patro...

Jan Berdyszak, autorytet, który ciągle poszukiwał

Biblioteka Uniwersytecka istnieje od 10 lat. W tym czasie odbyło się tu 40 wystaw. A ta pierwsza - jak zauważa Ewa Adaszyńska - była wymyślona przez profesora Jana Berdyszaka.

- Po 10 latach chcemy uhonorować wielkiego artystę, cenionego malarza, grafika, rzeźbiarza, scenografa, ale i teoretyka sztuki, pedagoga, związanego z zielonogórską uczelnią - podkreśla pani dyrektor.

Obecny na uroczystości syn profesora, Marcin Berdyszak zauważa, że nadanie imienia galerii jest dla niego osobiście dużym przeżyciem. Wie, jak ojciec był mocno związany z Zieloną Górą. To ukłon w Jego stronę, docenienie tego, co zrobił dla uczelni, studentów. Ale jednocześnie jest to sytuacja pewnego zobowiązania, wyznacznik jakości.

Jak opowiadał syn, ojciec był dla niego najlepszym przyjacielem.

- Razem mieszkaliśmy, ja miałem pracownię na dole, ojciec na górze - wspomina. - To była jedna wielka przygoda, współistnienie. Mieliśmy okazję też pracować wspólnie. Dla mnie był autorytetem i osobą ciągle poszukującą...

Jan Berdyszak był mocno związany z zielonogórską uczelnią

Profesor Jan Berdyszak - jeden z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych: rzeźbiarz, malarz, grafik, autor instalacji, scenograf, teoretyk sztuki, pedagog. Przez wiele lat był związany z życiem zielonogórskiej uczelni. Był profesorem w Instytucie Sztuk Wizualnych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego (1996-2006). Współpracował z Biblioteką Uniwersytecką. Był jej Przyjacielem i Mistrzem, współtworzył Bibliotekę Sztuki, był twórcą idei ARTOTEKI i członkiem jej Rady Programowej. Był także zaangażowany w projekt nowoczesnej Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego, który wspierał swoim autorytetem od 1997 roku.

Artysta zamykał swoje poszukiwania i realizacje w cykle

Jan Berdyszak urodził się 15 czerwca 1934 r. w Zaworach, zmarł 18 września 2014 r. w Poznaniu. Był absolwentem studiów z dziedziny rzeźby w Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (ASP) w Poznaniu, gdzie pracował od 1965 r. W latach 1984–1987 pełnił funkcję prorektora tej uczelni. W latach 1961-1981 zajmował się scenografią w Teatrze Marcinek i Teatrze 5.

Realizacje artystyczne Profesora J. Berdyszaka obejmowały szeroki wachlarz dziedzin i technik. Analityczna postawa, naukowy charakter prac, konsekwentnie realizowana koncepcja stanowiły wyróżniki jego twórczości. Artysta zamykał swoje poszukiwania i realizacje w cykle, w obrębie których rozważał różne warianty danego zagadnienia. Podejmowane wątki niekiedy opracowywał na nowo i znajdował dla nich rozwinięcie w kolejnych seriach.

Jan Berdyszak nagradzany i wyróżniany

Od wczesnego okresu jego twórczość skupiała się na zagadnieniach przestrzeni. Obrazy artysty składały się z dwóch kół, zestawionych pionowo jedno nad drugim, pokrytych poruszonymi, kontrastowymi formami, które tworzyły przestrzeń wewnętrzną w ramach kompozycji. Kolejnym etapem poszukiwań było wprowadzenie do obrazu przestrzeni rzeczywistej w postaci otworu wyciętego w płótnie. Jan Berdyszak nigdy nie wykonywał rzeczy. Jego obiekty przestrzenne nie miały kształtu skończonych przedmiotów ani czegoś, co mogłoby nimi za chwilę być. Od 1990 tworzył cykl „Passe-partout“, realizowany w formie obiektów, instalacji, grafik. W 2014 r. odbyła się jego ostatnia wystawa indywidualna "Horyzonty grafiki" w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Artysta w dowód zasług dla kultury został wyróżniony m.in. Nagrodą im. Jana Cybisa (1978), Krzyżem Kawalerskim (1988) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001) oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2008). Nadano mu także godność doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie (1999).

[polecane]19491075,20263231[/polecane]
POLECAMY TEŻ

Mistrzostwa Polski studentów medycyny w szyciu chirurgicznych. Reprezentacja Uniwersytetu Zielonogórskiego obroniła mistrzowski tytuł

ZIELONA GÓRA: 42 osoby walczą o jedno miejsce na medycynie n...

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pierwsza wielka wymiana książek w Chojnicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska