Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Instrumenty dęte i perkusyjne zaprezentują się w Filharmonii Gorzowskiej. W Zielonej Górze zabrzmią utwory Brahmsa i Schumanna

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W ten weekend, programy obu lubuskich filharmonii będą oscylować wokół obszarów niemieckojęzycznych, a dokładnie Niemiec i Austrii.
W ten weekend, programy obu lubuskich filharmonii będą oscylować wokół obszarów niemieckojęzycznych, a dokładnie Niemiec i Austrii. Jarosław Wnorowski
W ten weekend programy obu lubuskich filharmonii będą oscylować wokół obszarów niemieckojęzycznych, a dokładnie Niemiec i Austrii. Usłyszymy dość rzadko wykonywaną „Symfonię koncertującą” Mozarta, ale również i koncert fortepianowy Brahmsa. Będzie mnóstwo dobrej muzyki oraz znakomitych wykonawców.

Dęte i perkusyjne tornado

W piątek (2.02) o godz. 19 w Filharmonii Gorzowskiej, w ramach koncertu „Symfonie wielkich wiedeńczyków” usłyszymy aż dwa dzieła W.A. Mozarta.

Jako pierwsza zabrzmi jego Symfonia B-dur nr 5 KV 22, a następnie (za) rzadko wykonywana Symfonia koncertująca Es-dur na instrumenty dęte i orkiestrę KV 297b. Pierwotnie napisana na flet, obój, fagot i waltornię. Później jednak Mozart, zakochany w dźwięku nowego instrumentu symfonicznego wprowadził klarnet, zniknął zaś flet. Partie solowe wykonają: Eike Schäfer – obój, Maciej Dana – klarnet, Krzysztof Landowski – róg i Bartosz Baran – fagot. Na deser zabrzmi V. Symfonia B-dur D.485 Franza Schuberta ukończona w 1816 roku.

Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Gorzowskiej poprowadzi tego wieczoru Ewa Strusińska. To uznana polsko-brytyjska dyrygentka symfoniczno-operowa, finalistka i laureatka prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Gustava Mahlera w Bambergu.

Z kolei w niedzielę (4.02) o godz. 12, filharmonia zaprasza na koncert familijny „Perkusyjne tornado”. Na scenę zawita mnóstwo instrumentów perkusyjnych m.in.: dzwonki, dzwony rurowe, ksylofon, wibrafon, marimbę, kotły i bongosy. Będzie też okazja poznać rzadsze okazy tej niezwykłej gromady instrumentów - darbukę, djembe, kalimbę i cajon. Nie zabraknie też spotkań z cykli: Muzyczne Raczkowanie (5-7.02) oraz Filharmonia Juniora (6-7.02).

Fortepian i symfonia

Z kolei w Filharmonii Zielonogórskiej w piątek (2.02) usłyszymy Koncert fortepianowy d-moll op. 15 - Johannesa Brahmsa ukończony przez 25-letniego wtedy kompozytora, w 1858 roku. Partię solową na fortepianie wykona Mateusz Zubik.

To aktywny solista i kameralista. Do tej pory koncertował m.in. w Nowym Jorku (Carnegie Hall), Wiedniu, Budapeszcie, Bayreuth, Warszawie czy Krakowie (m. in. Filharmonia Krakowska, Teatr im. J. Słowackiego).

Następnie zabrzmi II. Symfonia C-dur op. 61 Roberta Schumanna. Utwór został napisany w 1845 roku, a roku później zaprezentowany publiczności. Orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej zadyryguje Tadeusz Wojciechowski. To bardzo uznany wiolonczelista, kameralista i dyrygent. Studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie. W latach 1973-74 doskonalił swoje umiejętności w zakresie gry na wiolonczeli w paryskim Konserwatorium Narodowym. Występował w wielu krajach, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Kolumbii i Japonii. Ma w repertuarze wiele dzieł operowych oraz większość światowego repertuaru symfonicznego.

Wstępy płatne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska