Jak zmieni się Szosa Kisielińska w Zielonej Górze? Przebudowa ma pomóc rozładować korki, które mogłyby powstawać po wybudowaniu galerii

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Wideo

Na osiedlu Pomorskim powstaje nowa galeria handlowa. W niedalekim sąsiedztwie kolejna. Wszystko to powoduje, że mieszkańcy obawiają się jeszcze większych korków. Pomóc w rozładowaniu ruchu ma przebudowa Szosy Kisielińskiej. – Na czym ona będzie polegać, jakie utrudnienia nas czekają? – pytają mieszkańcy osiedli Pomorskiego, Śląskiego, Mazurskiego…

Na osiedlu Pomorskim, przy Szosie Kisielińskiej, pomiędzy działkami a istniejącym już supermarketem, powstaje park handlowy pod marką STOP SHOP. Nowy park handlowy w Zielonej Górze ma liczyć ponad 6,6 tysiąca metrów kwadratowych na których, powstanie około 14 sklepów. Bezpośrednio przed galerią dostępnych będzie 160 miejsc parkingowych.
Władze miasta zawarły porozumienie z inwestorem, dzięki czemu poszerzony zostanie także fragment szosy aż do ronda.

Przebudowa Szosy Kisielińskiej odbędzie się na odcinku od przystanku MZK do ronda Orląt Lwowskich

Jak zmieni się Szosa Kisielińska w Zielonej Górze? Przebudow...

Na czym ma polegać przebudowa Szosy Kisielińskiej? - pytają mieszkańcy

Mieszkańcy osiedli Pomorskiego i Śląskiego i nie tylko oni mają wiele wątpliwości, z którymi zgłosili się m.in. do radnego Jacka Budzińskiego, który w ich imieniu złożył interpelację. Zielonogórzanie pytają, jaki zakres prac i fragment obejmie przebudowa Szosy Kisielińskiej i ronda Orląt Lwowskich? Jak długo będzie trwała przebudowa i jakie z niej wynikną utrudnienia komunikacyjne dla mieszkańców tych osiedli? Interesuje ich, czy przebudowa obejmie również niebezpieczny wjazd i wyjazd z osiedla Pomorskiego przy Konfinie, a jeżeli tak, to na czym będzie polegała?

Przebudowa Szosy Kisielińskiej odbędzie się na odcinku od przystanku MZK do ronda Orląt Lwowskich
Przebudowa Szosy Kisielińskiej odbędzie się na odcinku od przystanku MZK do ronda Orląt Lwowskich Jacek Katos

Przebudowa Szosy Kisielińskiej od przystanku MZK do ronda Orląt Lwowskich

Prezydent miasta Janusz Kubicki odpowiada, że inwestycja polega na rozbudowie drogi wojewódzkiej nr 282 (Szosa Kisielińska) na odcinku od przystanku autobusowego do ronda Orląt Lwowskich. Zakłada rozbudowę ìstniejącego układu komunikacyjnego o dodatkową jezdnię, ścieżkę pieszo-rowerową, ścieżkę rowerową i chodnik oraz infrastrukturę niezbędną do funkcjonowania rozbudowywanej drogi. Projekt zakłada przebudowę ìstniejącej jezdni oraz budowę nowej po stronie północnej. Obie jezdnie o szerokości 6,50 m wyposażone zostaną po dwa pasy ruchu o szerokości 3,25 m każdy, przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku. Przewiduje sìę także budowę dwóch dodatkowych prawoskrętów przy istniejącym rondzie (na relacji Szosa Kisielińska - Kętrzyńska oraz Kętrzyńska - Szosa Kisielińska) oraz wysp kanalizujących na rondzie Orląt Lwowskich oddzìelających jezdnię ronda od jezdni prawoskrętów. Zaprojektowano również dodatkowe pasy przeznaczone do skrętu w prawo oraz w lewo na zjazdach. Ponadto projektuje się ścieżkę pieszo-rowerową o szerokości 3,00 m zlokalizowaną po północnej stronie jezdni.
Projekt przewiduje także przebudowę istniejącego chodnika usytuowanego wzdłuż południowej jezdni do ronda Orląt Lwowskich. Przebudowa chodnika polegać będzie na jego zastąpieniu chodnìkiem o szerokości 1,5 m oraz przylegającą do chodnika ścieżką rowerową o szerokości 2,00 m.
Dodatkowo zostanie przebudowany zjazd publìczny (przy Konfinie) oraz zostaną skorygowane łuki zjazdu, a na wysokości zjazdu na szosie pojawi się wyspa kanalizująca.
Termin realizacji planowany jest do końca bieżącego roku.
- Mamy nadzieję, że wszystkie te zadania zostaną szybko zrealizowane i nie będziemy długo tu borykać się z utrudnieniami w ruchu. I najważniejsze, że inwestycja ta pomoże rozładować korki, które w godzinach szczytu już teraz się tu tworzą – mówi Grażyna Wencel-Kowalska z osiedla Pomorskiego.

Zobacz też: Niebezpieczna droga Płoty - Zielona Góra Przylep
NIEBEZPIECZNA DROGA, BO BRAKUJE ŚCIEŻKI ROWEROWEJ

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Stasia Zołza
"Ponadto projektuje się ścieżkę pieszo-rowerową o szerokości 3,00 m zlokalizowaną po północnej stronie jezdni." - a po co druga ścieżka rowerowa po północnej stronie jezdni. Przecież dopiero wbudowano tam nową ścieżkę. Coś mi to wygląda na bajki z mchu i paproci!
Dodaj ogłoszenie