Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kulturalny koniec lutego w niebiesko-żółtej tonacji. Mimo bestialskiego ataku Rosji na Ukrainę starajmy się korzystać z oferty kulturalnej

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W Filharmonii Gorzowskiej, 25.02 o godz. 19, odbędzie się koncert pt. „Francuska bombonierka”, w którego programie znajdą się utwory francuskiego kompozytora epoki baroku - Jeana-Philippe’a Rameau. Usłyszymy jego uwerturę do baletu „Zaïs”, koncert na dwa fortepiany i orkiestrę oraz „Entrée de Polymnie” z opery „Les Boreades”. Na deser, a jakże by inaczej - symfonia „Paryska” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Solistami będą członkowie Lutosławski Piano Duo: Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik.
W Filharmonii Gorzowskiej, 25.02 o godz. 19, odbędzie się koncert pt. „Francuska bombonierka”, w którego programie znajdą się utwory francuskiego kompozytora epoki baroku - Jeana-Philippe’a Rameau. Usłyszymy jego uwerturę do baletu „Zaïs”, koncert na dwa fortepiany i orkiestrę oraz „Entrée de Polymnie” z opery „Les Boreades”. Na deser, a jakże by inaczej - symfonia „Paryska” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Solistami będą członkowie Lutosławski Piano Duo: Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik. K. Zamojski wikipedia
Odwiedzając nasze lubuskie placówki kultury w tym tygodniu i na początku marca, miejmy z tyłu głowy świadomość, że u naszych ukraińskich sąsiadów trwa regularna wojna, wywołana przez putinowską rosję (pisownia celowa), a ludzie tam, po prostu zmierzają się z tym, co im serwują barbarzyńscy najeźdźcy. W lubuskich filharmoniach usłyszymy muzykę francuską w klasycznej (m.in. z Lutosławski Piano Duo) i współczesnej odsłonie. Gwiazdą piątkowego wieczoru w Zielonej Górze będzie maesto Antoni Wit, światowej sławy dyrygent. W Świebodzinie zagości duet: Kirył Keduk – fortepian i Luba Soloduhina – skrzypce, który zagra m.in. utwory Fryderyka Chopina w dniu jego 212. urodzin (28.02). W sobotę 26.02 w Jazz Club „Pod Filarami” odbędzie się arcyciekawy koncert ,,KACZMARSKI”. Na repertuar złożą się wybrane piosenki z płyt duetu Nagórski-Wośko, poświęcone twórczości Jacka Kaczmarskiego. Od piątku 25.02 można oglądać nową wystawę pt. „Znaczenie i mowa rzeczy. Wystawa etnograficzna ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Nowej Soli”. Wiele wartościowych wydarzeń czeka nas.

ŚWIEBODZIN

We wtorek 1.03 o godz. 18, w sali widowiskowej Świebodzińskiego Domu Kultury odbędzie się koncert specjalny muzyki klasycznej, który upamiętnia 212. rocznicę urodzin wielkiego polskiego kompozytora i pianisty epoki romantyzmu – Fryderyka Chopina. I choć data urodzin jest sporna (22.02 lub 1.03), jest to znakomita okazja do posłuchania m.in. jego dzieł w znakomitym wykonaniu duetu: Kirył Keduk – fortepian i Luba Soloduhina – skrzypce. W programie usłyszymy: „Suitę w dawnym stylu” - Alfred Schnittke, „Scherzo z sonaty F-A-E” - Johannesa Brahmsa, „Pieśń, której nauczyła mnie mama” z cyklu „Melodie cygańskie” - Antonina Dvořáka, „Scherzo b-moll op. 31”, „Nokturn Es-dur op. 9” i "Nokturn cis-moll op. posth.”- Fryderyka Chopina oraz “Fratres” Arvo Pärta. Kirył Keduk urodził się w Grodnie na Białorusi, w rodzinie o polskich korzeniach, gdzie też rozpoczął edukację muzyczną. Następnie kształcił się w Gdańsku gdzie ukończył Akademię Muzyczną. Jest zwycięzcą kilkunastu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m. in. Konkursu im. Vladimira Horowitza w Kijowie oraz „James Mottram International Piano Competition” w Manchesterze. W roku 2009 zdobył I nagrodę oraz nagrodę publiczności na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Kissinger KlavierOlymp” w Bad Kissingen. Koncertował w większości krajów europejskich, obu Amerykach oraz w Japonii. Nagrał płytę zatytułowaną „My Polish Diary” dla amerykańskiej wytwórni „Delos”. Skrzypaczka - Luba Soloduhina urodziła się w Grodnie w rodzinie muzyków. Naukę gry rozpoczęła w wieku 6 lat. W 2007 roku, po ukończeniu Liceum przy Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej w Mińsku, rozpoczęła studia w Moskiewskim Konserwatorium Państwowym. Jest laureatką międzynarodowych konkursów w nominacjach solowych i zespołowych. Koncertuje jako solistka z orkiestrami Białorusi, Rosji, Niemiec oraz Francji. Od 2011 roku była artystką Orkiestry GASK Russia pod dyrekcją Valery’ego Polyansky’ego, z którą wielokrotnie koncertowała w Europie, a także w USA i Japonii. Jest również członkiem (również występując jako koncertmistrz) zespołu solistów Konserwatorium Rosyjskie pod dyrekcją Nikołaja Chondzińskiego. Prowadzi działalność koncertową i pedagogiczną. Wstęp bezpłatny lecz obowiązują wejściówki.

NOWA SÓL

Od piątku 25.02 można oglądać nową wystawę pt. „Znaczenie i mowa rzeczy. Wystawa etnograficzna ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Nowej Soli”. Jej celem jest ukazanie znaczenia i wybranej symboliki przedmiotów codziennego użytku oraz poprowadzenie zwiedzających po świecie rzeczy, na co dzień ukrytych w muzealnych magazynach. Ekspozycja znajduje się w pawilonie przyrodniczym tej placówki. Prezentowane artefakty dawniej używane były na terenie historycznego Śląska lub zostały przywiezione na te ziemie przez osadników po 1945 roku. Wiele z nich to pozostałości po przedwojennym nowosolskim Heimatmuseum, dzięki temu opowiadają historię czasów minionych, a także informują o ludzkiej codzienności i odświętności, bez której trudno wyobrazić sobie życie zbiorowości i jednostki. Znaczenie i zastosowanie przedmiotów ulegało ciągłej zmianie. Przykładem mogą być znajdujące się na wystawie łyżwy. Kiedyś służyły głównie do przemieszczania się, a obecnie są przeznaczone są do rozrywki i sportu. Wystawa posiada ponadto część edukacyjną, na której każdy może sprawdzić swoją znajomość przysłów polskich. Grupy zorganizowane, po wcześniejszym zgłoszeniu, mogą dodatkowo skorzystania z oferty etnograficznych lekcji muzealnych i warsztatów. Wstęp płatny, w godzinach pracy muzeum.

SZPROTAWA

W sobotę 26 lutego o godz. 18, w Szprotawskim Domu Kultury odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Tomasza Lipki. To jego dziesiąta wystawa indywidualną, a artysta ma na koncie również udział w kilkunastu zbiorowych. Zajmuje się przede wszystkim malarstwem oraz tworzy sztukę wideo. W galerii zaprezentowany będzie cykl wielkoformatowych obrazów nawiązujących stylistyką do kierunku popularnego w latach 50. ubiegłego wieku - malarstwa materii. Obrazy są efektem własnych eksperymentów z pogranicza kolażu, asamblażu i malarstwa olejnego. Artysta od siedmiu lat mieszka i tworzy w Wiechlicach, jest absolwentem Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w roku 2000). Mówi o sobie, że: „malarstwo traktuje bardzo poważnie ale w swojej pracy sięga również po inne środki wyrazu, takie jak wideo, obiekty, instalacje. Malowanie stawia jednak na pierwszym miejscu, gdyż jest ono dziedziną sztuki, w której wypowiada się najpełniej. Z przyjemnością oddaje się tej pasji na co dzień znajdując ekspresyjne ujście dla przeżywanych w danym momencie emocji”. Wstęp bezpłatny.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Recital z Australią w tle (przeniesiony z wcześniejszego terminu)

W sobotę, 26.02 o 17., w gorzowskim Klubie Kultury MCK „Jedynka”, w recitalu poetycko-muzycznym „Obejmij mój świat” wystąpią Teresa Podemska-Abt i Kamil Abt. Parę artystów połączyła Australia. Kamil jest australijskim gitarzystą o polskich korzeniach To także absolwent australijskiej akademii muzycznej, który na scenie występuje od ponad dwudziestu lat. Karierę muzyczną zaczął w Australii. Od 2014 r. mieszka w Polsce, gdzie współpracuje z takimi wybitnymi muzykami jak Andrzej Michalak, Anna Rejda, Przemysław Michalak czy Piotr Szwec. Teresa to z kolei jest doktor filozofii w zakresie literatury, absolwentką uniwersytetów: Wrocławskiego i Południowej Australii. Jest tłumaczem z literatury aborygeńskiej. Mieszka w Australii od ponad 41 lat, choć często odwiedza swoją ojczyznę. Jej prace i wiersze publikowane są w wielu czasopismach. Cześć z nich zostanie zaprezentowanych w Gorzowie. Moderatorem spotkania będzie Beata Patrycja Klary. Wstęp bezpłatny.

Zodiak Jacka Kaczmarskiego

W sobotę 26.02 o godz. 19.30 Jazz Club „Pod Filarami” zaprasza na koncert ,,KACZMARSKI”. Na repertuar złożą się wybrane piosenki z płyt duetu Nagórski-Wośko, poświęcone twórczości Jacka Kaczmarskiego. Usłyszymy kilkanaście wierszy z jego tomiku „Mój Zodiak”, opracowanych muzycznie jako dialog gitary i fortepianu, w tym trzy kompozycje samego Kaczmarskiego (Baran, Panna, Żegluga) i jedenaście piosenek z muzyką Mateusza Nagórskiego (glos, gitara). Dodatkowo zabrzmią utwory z albumu „Jacek Kaczmarski o wolności”, czyli ponadczasowe pieśni tego wielkiego barda, w wersji płytowej, zaaranżowane przez Miłosza Wośko (fortepian) na zespół kameralny (głos, gitara, piano, akordeon, skrzypce i wiolonczela). Na koncercie będzie można usłyszeć także utwory spoza tych programów oraz zakupić płyty z podpisami obu wykonawców. Obowiązują przepisy sanitarne. Wstęp płatny.

Aurora w Muzeum Lubuskim

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim wraz z Winnicą Folwark Pszczew zaprasza na otwarcie wystawy malarstwa Julii Medyńskiej "Aurora", które odbędzie się 25 lutego 2022 roku (piątek) o godzinie 17.30 w Zespole Willowo-Ogrodowym przy ul. Warszawskiej 35 w Gorzowie Wielkopolskim.

Dzień Świra ponownie u Osterwy

W weekend 26-27.02 (o godz. 18) oraz od wtorku do czwartku (1.03 o 19, 2.03 o 12.15 i 3.03
o 11.30), w Teatrze im. Juliusza Osterwy odbędzie się spektakl „Dzień Świra”. Pełen znakomitej gry aktorskiej, ciekawej scenografii i dobrej muzyki, który po prostu, trzeba zobaczyć. Pamiętamy zapewne kultową już produkcję filmową z 2002 roku pt. „Dzień świra", w reżyserii Marka Koterskiego, z Adasiem Miauczyńskim, granym przez Marka Kondrata, w roli głównej. To dramatyczna w swoim wydźwięku komedia, traktująca o absurdach życia polskiego inteligenta. Być może w głównym bohaterze zobaczymy także cząstkę siebie. Wstęp płatny.

Lutosławski Piano Duo w filharmonii

W Filharmonii Gorzowskiej, 25.02 o godz. 19, odbędzie się koncert pt. „Francuska bombonierka”, w którego programie znajdą się utwory francuskiego kompozytora epoki baroku - Jeana-Philippe’a Rameau. Usłyszymy jego uwerturę do baletu „Zaïs”, koncert na dwa fortepiany i orkiestrę oraz „Entrée de Polymnie” z opery „Les Boreades”. Na deser, a jakże by inaczej - symfonia „Paryska” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Solistami będą członkowie Lutosławski Piano Duo: Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik. Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej zadyryguje Przemysław Fiugajski. Wstęp płatny.

ZIELONA GÓRA

W piątek 25.02. o godz. 19, Orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej zadyryguje maestro Antoni Wit. Pracował niemal we wszystkich ośrodkach muzycznych Europy oraz świata m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Izraelu, Brazylii, Argentynie, Japonii, Hongkongu, Korei Południowej, Australii, Nowej Zelandii, Chinach i na Tajwanie. Pod jego batutą występowały orkiestry m.in. La Scali w Mediolanie, Santa Cecilia w Rzymie, Petrobras (Rio de Janeiro), Berner Symphoniker, China Philharmonic w Pekinie czy New Zealand Symphony Orchestra. W latach 1983–2000 kierował Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach (dawniej Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia). W programie koncertu znajdą się: IV. symfonia d-moll op. 120 Roberta Schumanna i I. symfonia c-moll op. 68 Johannesa Brahmsa. W sobotę 26.02 o godzinie 17 i 19, odbędzie się wieczór piosenki francuskiej pt. „Pocztówka z Paryża”. Swoje umiejętności wokalne przedstawią: Kaja Mianowana i Maciej Pawlak. Towarzyszyć im będzie zespół muzyczny w składzie: Kamila Susłowicz – skrzypce, Magda Jabłońska- Zembik – kontrabas oraz Dawid Rydz – akordeon. Wstępy płatne.

WYDARZY SIĘ

W tej rubryce piszemy krótko o wybranych, w tym - odleglejszych wydarzeniach

  • 25.02. – koncert Grzegorza Turnaua, Nowosolski Dom Kultury,
  • 25.02. – koncert symfoniczny „Francuska bombonierka”, Filharmonia Gorzowska,
  • 25.02. - koncert muzyki filmowej z okazji 10-lecia SKF, Strzelecki Ośrodek Kultury (Strzelce Krajeńskie),
  • 26.02. – koncert Fisz Emade, Piwnica Artystyczna Kawon, Zielona Góra,
  • 26.02. – koncert „Pocztówka z Paryża”, Filharmonia Zielonogórska,
  • 26-27.02.- spektakl „Dzień świra”, Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.,
  • 04.03. – koncert symfoniczny „Dworzaka światy własne, Filharmonia Gorzowska,
  • 04.03. – koncert symfoniczny w ramach „Miesiąca kobiet”, Filharmonia Zielonogórska,
  • 05.03. – koncert Waldemara Malickiego „Naga prawda o klasyce”, Filharmonia Gorzowska,
  • 05.03. – wernisaż wystawy Renaty Tubielewicz „Korzenie i skrzydła”, Międzyrzecki Ośrodek Kultury,
  • 06.03. – imieniny księżnej Doroty, Żagański Pałac Kultury,
  • 06.03. – koncert Elvis Prestley Show, Biblioteka Kultury w Iłowej,
  • 07.03. – koncert „Z miłości do muzyki”, Biblioteka Kultury w Iłowej,
  • 08.03. – koncert galowy „Być kobietą”, Biblioteka Kultury w Iłowej,
  • 08.03. – koncert muzyki z repertuaru zespołu „Blues Brothers” z okazji Dnia Kobiet, Filharmonia Zielonogórska,
  • 08.03. – koncert „Future Folk”, Słubicki Miejski Ośrodek Kultury,
  • 08.03. – koncert Macieja Tachera, CKiR, Wschowa,
  • 11.03. – koncert: Mela Koteluk&Kwadrodrofonik, Sulechowski Dom Kultury,
  • 11.03. – koncert symfoniczny „Mozart i kobiety”, Filharmonia Gorzowska,
  • 11.03. – koncert z okazji Dnia Kobiet, Krzysztof Kiljański i Witold Cisło, Zielonogórski Ośrodek Kultury
  • 11.03. – stand-up – Tomasz Jachimek, Nowosolski Dom Kultury,
  • 12.03. – koncert symfoniczny (Mała msza uroczysta – Rossiniego), Filharmonia Zielonogórska,
  • 12.03. – występ kabaretu Skeczów Męczących, Żagań,
  • 12.03. - Koncert zespołu BOKKA, Piwnica Artystyczna Kawon, Zielona Góra,
  • 12.03. – recital Pauliny Gołębiowskiej, Miejski Ośrodek Kultury w Łęknicy,
  • 12.03.- występ Kabaretu Nowaki, Skwierzyński Ośrodek Kultury,
  • 14.03. – koncert zespołu „Raz, dwa, trzy”, sala Filharmonii Gorzowskiej, Gorzów Wlkp.,
  • 18.03. – koncert Grzegorza Turnaua - Znów wędrujemy LIVE, Teatr im. J. Osterwy, Gorzów Wlkp.,
  • 18.03. - koncert symfoniczny w ramach „Miesiąca kobiet”, Filharmonia Zielonogórska,
  • 18.03. – koncert symfoniczny (Czajkowski, Ravel), Filharmonia Zielonogórska,
  • 18.03. - koncert „Zespołu 9”, Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie,
  • 18.03. – koncert „Bach i klawesyny”, Filharmonia Gorzowska,
  • 19.03. – koncert barokowy z okazji Dnia Muzyki Dawnej, Filharmonia Zielonogórska,
  • 19.03. – Golden hits of Queen z orkiestrą symfoniczną, Żagań,
  • 19.03. – koncert EDyty Geppert, Świebodziński Dom Kultury,
  • 20.03. – występ Ralpha Kamińskiego, Planetarium Wenus, Zielona Góra,
  • 25.03. – koncert Directions In Music: Jan Jarczyk, Filary Jazz Club, Gorzów Wlkp.,
  • 25.03. – koncert symfoniczny “Nastrój nieposkromiony” m.in. słynny na gitarę i orkiestrę „De Aranjuez” - J. Rodrigo,
  • 25.03. – koncert symfoniczny (m.in. koncert wiolonczelowy Dworzaka), Filharmonia Zielonogórska,
  • 26.03. – koncert Kathrine Windfeld Sextet (DK/PL/SE), Filary Jazz Club, Gorzów Wlkp.,
  • 26.03. – koncert “Dawid Kwiatkowski on tour”, Piwnica Artystyczna Kawon, Zielona Góra,
  • 02.04 – koncert Natalii Przybysz, Planetarium Wenus, Zielona Góra,
  • 03.04. – wydarzenie plenerowe Kaziuki, Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli,
  • 06.04. – występ Korteza, Świebodziński Dom Kultury,
  • 09.04. – Jarmark wielkanocny, Żagański Pałac Kultury
  • 09.04. - koncert Nagórski/Wośko - „Kaczmarski”, Café Noir, Zielona Góra,
  • 22.05. – koncert Michała Bajora „Kolor Cafe”, Świebodziński Dom Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska