Kulturalny początek jesieni. Tydzień seniora, organy, noc bibliotek, jazzujące muzeum, Osiecka na big band, breakout, dzieje się

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W Sulęcinie, w sobotę (1.10) o godz. 19 w sali widowiskowej Sulęcińskiego Domu Kultury wystąpią muzycy legendarnej grupy „Breakout” w programie „Tribute to Nalepa”. Założycielem zespołu, w 1968 roku, był Franciszek Walicki. Pierwszy skład zespołu to: Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Krzysztof Dłutowski, Janusz Zieliński i Józef Hajdasz.
W Sulęcinie, w sobotę (1.10) o godz. 19 w sali widowiskowej Sulęcińskiego Domu Kultury wystąpią muzycy legendarnej grupy „Breakout” w programie „Tribute to Nalepa”. Założycielem zespołu, w 1968 roku, był Franciszek Walicki. Pierwszy skład zespołu to: Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Krzysztof Dłutowski, Janusz Zieliński i Józef Hajdasz. CKA Kozienice
W ten weekend oraz w nadchodzącym tygodniu wiele ciekawych wydarzeń oferują lubuskie placówki kultury. Jest ich sporo więc, postanowiliśmy opisać niektóre z nich, a jest w czym wybierać.

SULĘCIN

W Sulęcinie, w sobotę (1.10) o godz. 19 w sali widowiskowej Sulęcińskiego Domu Kultury wystąpią muzycy legendarnej grupy „Breakout” w programie „Tribute to Nalepa”. Założycielem zespołu, w 1968 roku, był Franciszek Walicki. Pierwszy skład zespołu to: Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Krzysztof Dłutowski, Janusz Zieliński i Józef Hajdasz. W tym składzie zespół zagrał swój pierwszy koncert w klubie „Stodoła” w Warszawie a oficjalny debiut nastąpił na Festiwalu „Musicorama” w Warszawie. Następnie grupa wystąpiła w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki, gdzie zaprezentowała m.in. swój pierwszy przebój pt. „Gdybyś kochał, hej”. W styczniu i lutym roku 1969 ta piosenka dotarła do pierwszego miejsca radiowej listy przebojów, dzięki czemu wkrótce ukazała się pierwsza płyta zespołu „”Na drugim brzegu tęczy". W 1970 r. do zespołu dołączył Tadeusz Trzciński (harmonijka ustna). Powstają wtedy kolejne płyty zespołu: "Blues", "Mira", "Karate", "Ogień". Do roku 1980 zespół nagrał łącznie 10 albumów, z których najsłynniejszym stał się album ”Blues”. Breakout oficjalnie istniał do 1982r., kiedy to Tadeusz Nalepa rozpoczął karierę solową. Wstęp płatny.

SULECHÓW

W środę, 5.10 o godz. 18, w ramach Dnia Seniora, w sali widowiskowej Sulechowskiego Domu Kultury odbędzie się widowisko pt. „Śląska Biesiada” z gwiazdami śląskiej telewizji. Humor z tego regionu zaprezentuje Grzegorz Stasiak oraz grupa kabaretowa „Fest”. Stasiak w latach 2000-2002 był członkiem Kabaretu Śląskiego. Brał udział w Telefonie Szczęścia, emitowanym przez lokalną telewizję Elsat oraz w programie „Na Wesoło i po śląsku”, prowadzonym na falach Radia Piekary. W Radiu eM prowadził program „Obrazki śląskie”, natomiast w Radiu Vanessa prowadził „Biesiadę Śląską”. Publikował też felietony pisane w gwarze śląskiej na łamach miesięcznika "Wieści Gliwickie". Grupa Fest powstała w 2008r a założycielem jest Jakub Tomaszewski. W swoim dorobku muzycznym artyści mogą się pochwalić pięcioma wydanymi autorskimi płytami. Wstęp biletowany.

SANTOK

W poniedziałek, 3.10 o godz. 13.30, w Muzeum Grodu Santok (filia Muzeum Lubuskiego) nastąpi uroczyste otwarcie wystawy pt. „Okruchy świętości. Relikwie Drzewa Krzyża Świętego — stauroteka z Ostrowa Lednickiego”. Stauroteki to relikwiarze przeznaczone do przechowywania cząstek Krzyża Świętego. Relikwiarz odnaleziony na Ostrowie Lednickim to najstarsza spośród znanych w Polsce staurotek – pochodząca z przełomu X i XI wieku. Dokumentuje ona najwcześniejszą falę chrystianizacji Polski oraz początki państwa Piastów. Wcześniej bo o godz. 13 w kościele pw. św. Józefa w Santoku odbędzie się msza św. przy relikwiach św. Ottona pod przewodnictwem księdza biskupa Adriana Puta. Po mszy uroczysty orszak powędruje do muzeum, gdzie przewidziano także występ muzyczny w wykonaniu zespołu „U Źródła” i drobny poczęstunek. Wstęp wolny także na pozostałe ekspozycje.

ZIELONA GÓRA-OCHLA

W ten weekend (30.09-2.10), na terenie Muzeum Etnograficznego odbędą się „Piwowaria Lubuskie”. To święto „złotego trunku”, podczas którego będzie się można kupić lokalne piwa, dobrze zjeść (będą food trucki), ale również posłuchać programu artystycznego. W sobotę wieczorem przewidziano pokaz laserowy. Wstęp bezpłatny tylko w niedzielę.

Więcej >>>>>

ZIELONA GÓRA

Noc Bibliotek w Norwidzie

Z kolei, Biblioteka Norwida w Zielonej Górze zaprasza w sobotę 1.10 w godz. 19-21, na „Noc Bibliotek”. Odbędzie się ona w Centrum Bibliotecznym dla Dzieci i Młodzieży. Będzie można bawić się, wypożyczać, rozwiązywać labirynty i wykonać kolorowanki.

Więcej >>>>>

Babie Lato w Malarstwie

Muzeum Ziemi Lubuskiej, zaprasza natomiast w niedzielę 2.10 na godz. 12 do swojej sali witrażowej. Odbędzie się tam spotkanie z przedstawicielami grupy plastycznej „Babie Lato”. Swoje prace zaprezentuje siedem pań (Bożena Czerwoniec, Anna Blacha, Barbara Cap, Mirosława Sokołowska, Małgorzata Stankiewicz, Stanisława Sidorkiewicz, Barbara Dzięcielewska, Zofia Tumielewicz), które pokrótce opowiedzą o swoich inspiracjach, a także o tym, czym jest dla nich malowanie. Tego dnia wstęp do Muzeum dla seniorów jest bezpłatny.

Big Band i Osiecka

W poniedziałek, 3 października o godz.19, Instytut Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego zaprasza na koncert pt. „Osiecka”, który odbędzie się w auli UZ przy ul. Podgórnej 50, w ramach inauguracji nowego roku akademickiego. Wystąpią muzycy Big Band UZ pod dyrekcją Jerzego Szymaniuka oraz studenci, absolwenci i wykładowcy Instytutu Muzyki. Agnieszka Osiecka to wybitna poetka, dziennikarka oraz autorka paru tysięcy tekstów „z mądrym przesłaniem” do znanych polskich piosenek wielu najlepszych wokalistów takich jak: Maryla Rodowicz, Seweryn Krajewski Violetta Villas, Kalina Jędrusik, Sława Przybylska czy Andrzej Zaucha. Znane są choćby takie hity jak m.in. „Bosanova do poduszki, „Walc z filmu Szpicbródka”, „Uciekaj moje serce”, „Nie żałuję”, „Okularnicy” czy kultowy już „Niech żyje bal”. Podczas zielonogórskiego koncertu, utwory z jej tekstami zaśpiewają m.in.: Kornelia Pulchna, Lech Popławski, Maja Kaczyńska, Aleksandra Paszek, Aleksander Nowak, Mateusz Dombrowicz, Karolina Ambroziak, Martyna Białko, Roksana Czerniec, Janusz Grzywacz, Kinga Ostrowska, Iga Kałążna, Paweł Sznajder, Ewelina Mech, Wiktoria Kalarus, Alicja Stefańczyk, Katarzyna Kucharz, Aleksandra Paszek, Yana Shashok, Adrianna Stoga, ale również i znany z telewizji kwartet wokalny „Lepiej późno niż wcale”. Całość słowem okrasi Andrzej Winiszewski. Wstęp wolny.

Grechuta dla seniorów

W sobotę 1.10 o godz. 17 i 19.30, w ramach „Weekendu seniora” Filharmonia Zielonogórska zaprasza na wieczór z piosenkami Marka Grechuty. Artysta zadebiutował w 1967 r. Zdobywał liczne nagrody w Krakowie czy w Opolu. Pierwsze dwie płyty nagrał z zespołem Anawa, w tym krążek pt. Marek Grechuta & Anawa, z którego pochodzą przeboje „Będziesz moją panią” i „Nie dokazuj”. Jego twórczość przybliży zespół w składzie: Marcin Januszkiewicz – wokal, Jakub Kotowski i Mateusz Makuch – skrzypce, Magda Jabłońska-Zembik – kontrabas oraz Ryszard Zimnicki – fortepian. Wstęp odpłatny.

Jazzujące muzeum

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza 6 października 2022 roku (czwartek) o godz. 19.00 na kolejną odsłonę cyklu Jazzujące Muzeum. Tym razem naszym gościem będzie formacja Sebastian Zawadzki Polish Trio w składzie: Sebastian Zawadzki, Maciej Kitajewski oraz Kacper Skolik.

Program wieczoru:

 • wprowadzenie – Leszek Kania, Jerzy Nowak, prezentacja obrazu Henryka Stażewskiego (1894-1988) „Martwa natura”, ok. 1954, ze zbiorów MZL – Leszek Kania
 • Trio bazuje na autorskich kompozycjach, które łączą ze sobą skandynawską muzykę jazzową oraz muzykę klasyczną. Połączenie tych dwóch gatunków skutkuje dojrzałą narracją muzyczną, głęboką harmonią oraz przepięknymi melodiami, które przenoszą słuchacza w świat nostalgii, zadumy i refleksji.
 • Sebastian Zawadzki, ur. 1991 w Toruniu. Pianista jazzowy, aranżer, producent muzyczny, kompozytor muzyki fortepianowej, klasycznej i filmowej, jeden z bardziej oryginalnych talentów międzynarodowej sceny jazzowej. Od 2010 roku mieszka, pracuje i naucza w Kopenhadze. Intensywnie koncertuje w całej Skandynawii, nie tylko ze swoim trio, ale także w różnych ciekawych kolaboracjach.
 • Maciej Kitajewski, ur. 1993. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach
  w klasie gitary basowej i kontrabasu Michała Barańskiego. Członek wielu zespołów jazzowych. W lipcu 2021 premierę miał jego debiutancki album „Longing Miniatures”, który powstał dzięki wygranej w konkursie „Jazzowy Debiut Fonograficzny” Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami sceny jazzowej i rozrywkowej, takimi jak: Mike Moreno, Ed Cherry, Rhonda L. Adams, Piotr Wojtasik, Piotr Wyleżoł, Arek Skolik, Kasia Moś.
 • Kacper Skolik, ur. w 1997 roku. Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Perkusista jazzowy młodego pokolenia, syn polskiej legendy perkusji Arka Skolika. Jako jeden z dziesięciu perkusistów biorących udział w projekcie wykonywał dzieło J. A. P. Kaczmarka „Emigra – Symfonia bez końca”. Finalista konkursu „Jazz Drummers Competition 2018”. Jeden z dwudziestu perkusistów wydarzenia „Rapsodia Śląska 2019” prowadzonego przez J. A. P. Kaczmarka. Obecnie student Duńskiej Akademii Muzycznej SDMK w Odense. W latach 2020/21 uczestniczył w warsztatach muzycznych z takimi Muzykami, jak Alvin Queen, Lenny White Billy Cobham, Greg Hutchinson, Billy Hart i wielu innych.

Weekend w teatrze

 • 30.09.2022 r., g. 19:00 spektakl pt. "Pralnia" reż. Tadeusz Kuta -spektakl grany w ramach projektu II Teatralna Scena Seniora w LT. Spektakl organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Lubuskiego Teatru, finansowany ze środków Województwa Lubuskiego pod honorowym patronatem Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak
 • 1, 2.10.2022 r., g. 16:00 "Marzenie Nataszy" reż. Lech Mackiewicz - promocyjna cena biletu - 25 zł,
 • 1.10.2022 r., g. 19:00 spektakl pt. "Pralnia" reż. Tadeusz Kuta - promocyjna cena biletu 25 zł,
 • 2.10.2022 r., g. 18:00 spektakl pt. "Pralnia" reż. Tadeusz Kuta -spektakl grany w ramach projektu II Teatralna Scena Seniora w LT. Spektakl organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Lubuskiego Teatru, finansowany ze środków Województwa Lubuskiego pod honorowym patronatem Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Z kolei, m.in. w Gorzowie Wielkopolskim, w ramach tygodnia seniora przygotowano wiele atrakcji. Klub MCK Jedynka oferuje 1.10 wykłady oraz warsztaty „Dbajmy o zdrowie”. W niedzielę 2.10 w gorzowskim Amfiteatrze odbędzie się Przegląd Zespołów i Chórów Seniorskich. Do tego dojdą także: nauka tańca belgijka, panele wykładowe w bibliotece, bezpłatne zwiedzanie Muzeum Lubuskiego i jego filii, spotkanie z gorzowską pisarką – Haliną Daszkiewicz, koncert piosenek polskich i ukraińskich oraz prezentacja kultowych miejsc w Gorzowie w latach PRL przy muzyce na żywo. Całość wydarzenia umilą trzy bale seniora. Zabawy te odbędą się 3, 5, 7 października, w MCK.

Szczegóły pod adresem >>>>>

WYDARZY SIĘ

 • 1.10 – Koncert zespołu “For Reasons”, The Droshkoov Theatre, Zielona Góra,
 • 1.10 – Noc Bibliotek, Biblioteka Norwida w Zielonej Górze,
 • 6-9.10 – Sztuka „Człowiek dwóch szefów”, Lubuski Teatr w Zielonej Górze,
 • 7.10 – Koncert „Ballady na dwa serca”, Żarski Dom Kultury,
 • 7.10 – Otwarcie wystawy „Sygnały i Szum”- Diany Fiedler i Ewy Kuleszy – Mosart Gorzów Wlkp.,
 • 7-9.10 – Festiwal muzyczny „Jadwigenis”, CAK Zamek – Krosno Odrzańskie,
 • 8.10 – Recital Marcina Dańca, Szprotawski Dom Kultury,
 • 14-15.10 – Koncert Felicjana Andrzejczaka, Żarski Dom Kultury,
 • 14-30.10 – IV. Jazz Crossing Festival, Piekarnia Cichej Kobiety, Zielona Góra,
 • 15.10 – Koncert Marcina Januszkiewicza (utwory Lady Pank), Sulechowski Dom Kultury,
 • 15-16.10 - Festiwal Filmowy Kozzi Gangsta im. Macieja Kozłowskiego Kargowa 2022,
 • 17.10 – Spektakl „Nerwica natręctw”, Międzyrzecki Ośrodek Kultury,
 • 18.10 – Literackie wtorki, spotkanie z Małgorzatą Lebdą, MCK Jedynka, Gorzów Wlkp.,
 • 19.10 – Koncert „Eleni” z zespołem, Skwierzyński Dom Kultury,
 • 21-22.10 - XIV Ogólnopolski Festiwal Monodramów i Teatrów Małych Form – „Bamberka”, MCK Gorzów Wlkp.,
 • 22.10 – Koncert „Anita Lipnicka – akustycznie”, Świebodzin,
 • 23.10 – Koncert „Pendofsky”, Zielonogórski Ośrodek Kultury,
 • 30.10 – Koncert „Lucia de Carvalho”, Zielonogórski Ośrodek Kultury,
 • 13.11. – Koncert zespołu „Stare Dobre Małżeństwo”, Międzyrzecz,
 • 25-27.11 – XIII Festiwal Muzyki Fryderyka Chopina, Sulechowski Dom Kultury,
 • 11.12. – Występ kabaretu „Nowaki”, Międzyrzecz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie