Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Mąkosa, Sobkowiak, Grabias-Banaszewska, Benka i Jeleń z nagrodami. Za nami Gala Literacka "Winnicy" i Związku Literatów Polskich

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Zielonogórską Nagrodę Literacką "WINIARKA" w kategorii indywidualnej otrzymała Zofia Mąkosa.
Zielonogórską Nagrodę Literacką "WINIARKA" w kategorii indywidualnej otrzymała Zofia Mąkosa. Jarosław Wnorowski
W piątek, 24 listopada, w sali koncertowej im. Jana Muszyńskiego w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbyła się doroczna Gala Literacka Towarzystwa Miłośników Zielonej Góry „Winnica”, organizowana wspólnie z oddziałem zielonogórskim Związku Literatów Polskich.

Nagrodzona "Spinka"

W trakcie wieczoru ogłoszono wyniki Konkursu Literackiego o Tematyce Zielonogórskiej. Jury w składzie: Eugeniusz Kurzawa, Marta Ruszczyńska oraz Alfred Siatecki, po zapoznaniu się z nadesłanymi opowiadaniami i utworami poetyckimi, nominowało do głównej nagrody następujących autorów (w kolejności alfabetycznej): Marię Jolantę Fraszewską za opowiadanie „Babcia w błękicie”, Katarzynę Grabias-Banaszewską za opowiadanie „Spinka” i Arkadiusza Stosura za cykl wierszy „Archipelag”. Nagrodę główną otrzymała Katarzyna Grabias-Banaszewska.

Winiarka dla Mąkosy

Odbyło się ponadto wręczenie Zielonogórskiej Nagrody Literackiej „Winiarka”. Towarzystwo od 2015 roku przyznaje „Winiarkę” za twórczość pisarską związaną z Winnym Grodem. Początkowo laur ten był przyznawany zwycięzcom konkursu literackiego o tej tematyce, jednak od roku 2017 nagrodę otrzymują pisarze za całokształt twórczości. Konkurs z kolei jest bytem odrębnym, honorującym premierowe utwory literackie o tematyce zielonogórskiej. Od roku 2020 – Winiarka - przyznawana jest indywidualnie i zespołowo.

Kapituła w składzie: Alicja Błażyńska, Krzysztof Koziołek, Alina Polak-Woźniak, Aldona Reich oraz Robert Rudiak po zapoznaniu się ze zgłoszonymi kandydaturami przyznała Zielonogórską Nagrodę Literacką "WINIARKA" :

  • nagroda indywidualna: Zofia Mąkosa
  • nagroda grupowa: Stowarzyszenie Forum Art

Nagrody od Literatów Polskich

Z kolei Związek Literatów Polskich wręczył po raz 14. Nagrodę Literacką im. Andrzeja K. Waśkiewicza oraz po raz piąty - Laur im. Janusza Koniusza.

  • Laur Literacki im. Janusza Koniusza otrzymali dr Urszula Małgorzata Benka z Wrocławia i Krzysztof Jeleń z Głogowa.
  • Nagrodę Literacką im. Andrzeja K. Waśkiewicza dostał Czesław Sobkowiak za zbiór wierszy "Zanim spadnie śnieg".

    Nominowani do nagrody byli: Maria Jolanta Fraszewska za tom poezji "Posypana wiatrem", Marcin Radwański za powieść "Leila" i Grażyna Rozwadowska-Bar za zbiór poetycki "Obudziłam wiersze".

Spotkanie było również okazją do zaprezentowania najnowszego numeru pisma „Na Winnicy” oraz książki Marcina Mielcarka - „Nad górą wisi zielone słońce”. Swoją premierę będą miały także książki lubuskich autorów oraz kwartalnik „Pasje Literackie”. Galę uświetnił recital oraz wystawa obrazów Danuty Urbańskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska