Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze największe zdziwienia w zielonogórskim budżecie obywatelskim 2019 - komentarz red. Leszka Kalinowskiego

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Red. Leszek Kalinowski
Red. Leszek Kalinowski Mariusz Kapała
W środę poznaliśmy wyniki budżetu obywatelskiego 2019. Od razu mieszkańcy przekazali nam swoje komentarze, bo dla jednych informacje okazały się sukcesem, dla innych porażką.

Okazało się, że najwięcej głosów otrzymała budowa drogi przy ul. Jaśminowej i Kalinowej, bo aż 2.893. I to zadanie obok zakupu sprzętu do diagnostyki zwierząt w Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Zielonej Górze (2.066) - zostało zwycięskim zadaniem wśród projektów ogólnomiejskich.

Wśród zadań okręgowych największą radość Czytelników wywołało m. in. modernizacja okrągłego boiska przy ul. Rydza Śmigłego, Park Braci Gierymskich przyjazny mieszkańcom, ulepszenie Piast-Polany, siłownia pod chmurką w Parku Kolei Szprotawskiej, odwilgocenie Domu Samotnej Matki, budowa placu sportowo-rekreacyjnego przy ul. Łukasiewicza, wyczyszczenie dna kąpieliska Dzikiej Ochli, Wagmostaw - modernizacja wybiegu dla psów, nowoczesny system chłodzący, zapobiegający utracie włosów przy terapii onkologicznej (najwięcej głosów w zadaniach okręgowych, bo aż 2.987), zielone przystanki w centrum miasta, budowa ekranów akustycznych przy ul. Trasa Północna. Warto dodać, że łącznie oddano 36.593 ważnych głosów.

Mieszkańcy dziwią się, że aż 2,2 tysiąca głosów było nieważnych. A jeszcze większym zdziwieniem jest dla nich fakt, że uznania wśród mieszkańców nie zdobył projekt radnych, dotyczący modernizacji kąpieliska Ochla. Choć radni mocno się zaangażowali w jego promocję. Widocznie zielonogórzanie uznali, że to rekreacyjne miejsce się im należy i miasto powinno je wyremontować np. w ramach rewitalizacji zdegradowanych miejsc i nie trzeba wydawać i tak - ich zdaniem - wciąż małych funduszy w ramach budżetu obywatelskiego.

A swoją drogą warto się zastanowić, czy nie zwiększyć tej sumy. Skoro potrzeb w mieście tak dużo i skoro nawet wydawać by się mogło - zadania, którymi zająć się powinno miasto, się w nich znajdują. Ważne jest to, że zielonogórzanie wciąż aktywnie uczestniczą w budowaniu budżetu obywatelskiego. Wciąż wierzą, że i oni mają wpływ na to, w jakim otoczeniu mieszkają. I choć budżet obywatelski wciąż wywołuje wiele emocji, ciągle zmieniane są jego zasady, by były jak najbardziej sprawiedliwie, dobrze, że jest. Bo dziś trudno sobie wyobrazić, że nie mielibyśmy zgłaszać zadań i na nie nie głosować...

Zobacz wideo: Zielonogórscy społecznicy stają w obronie zabytkowego budynku, który znajduje się u zbiegu ulic Wrocławskiej i Konstytucji 3 Maja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska