Nie tylko Mikołajki w lubuskiej kulturze. Musical "Piotruś Pan", Festiwal Telemanowski, La Scala Night, Łobaszewska, wystawa w Spichlerzu

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W niedzielę 4.12 Zielonogórski Ośrodek Kultury wraz ze swoimi filiami zaprasza do wzięcia udziału w tradycyjnych Mikołajkach pod hasłem „Pędzą, pędzą sanie”. W każdej filii przygotowane będą inne zabawy i upominki. Dzieci otrzymają również mapy, na których zbierać będą pieczątki na kolejnych przystankach akcji.
W niedzielę 4.12 Zielonogórski Ośrodek Kultury wraz ze swoimi filiami zaprasza do wzięcia udziału w tradycyjnych Mikołajkach pod hasłem „Pędzą, pędzą sanie”. W każdej filii przygotowane będą inne zabawy i upominki. Dzieci otrzymają również mapy, na których zbierać będą pieczątki na kolejnych przystankach akcji. Paweł Stawarz ZOK
Wspaniałą ofertę na początek grudnia przygotowały nam lubuskie placówki kultury. W Filharmonii Gorzowskiej można zobaczyć długo oczekiwany musical "Piotruś Pan", w Zielonej Górze zaś, Zielonogórski Ośrodek Kultury przygotował program mikołajkowy i to aż w czterech odsłonach. Muzykę w wykonaniu rodem z mediolańskiej "La scali" będziemy mogli posłuchać w Żarach oraz w Zielonej Górze. Zawita w Lubuskie, po przerwie, także Festiwal Telemanna. We Wschowie, z kolei, odbędzie się recital gwiazdy estrady - Grażyny Łobaczewskiej. Korzystajmy, bo już wkrótce pochłonie nas wir sprzątania i świątecznych przygotowań oraz zakupów.

WSCHOWA

We wtorek, 6 grudnia o godz. 19, we Wschowskim Centrum Kultury i Rekreacji, zaśpiewa Grażyna Łobaczewska. Artystka od lat zachwyca publiczność nie tylko wykonaniem piosenek napisanych specjalnie dla niej przez najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki rozrywkowej, ale także jej własnymi interpretacjami standardów jazzowych czy gospel. W tym roku, „wielka dama polskiej estrady” świętuje 50-lecie działalności. W trakcie koncertu zabrzmią hity jak: „Czas nas uczy pogody”, „Brzydcy”, „Ludzie z duszą”, ale także i piosenki Czesława Niemena, Andrzeja Zauchy czy Marka Grechuty. Wstęp płatny.

ŻARY

Muzyka Telemanna

Po blisko 4 letniej przerwie Festiwal Telemanowski powraca na scenę PSM w Żarach. Już 2.12 w piątek o godzinie 18.00 odbędzie się wspaniały koncert na instrumentach historycznych , a w sobotę 3.12 o 17.00 wystąpią uczniowie i nauczyciele PSM oraz polsko - niemiecka orkiestra kameralna z kompozycjami Georga Philipppa Telemanna i Thomasa Stapela.

Noc niczym w La Scali

Żarski Dom Kultury zaprasza w sobotę 3.12 o godz. 17 do sali widowiskowej „Luna” na koncert poświęcony mistrzom opery, operetki, ale również dzieł z najpiękniejszych musicali i evergreenów piosenki amerykańskiej. Na naszej scenie wystąpią: Patryk Adamkiewicz - śpiewak operowy (tenor, który od lat współpracuje z Teatrem Muzycznym „Broadway” w Szczecinie) oraz Marek Kwarta-fortepian. W programie między innymi: „E Lucevan Le Stelle” z opery „Tosca” G. Pucciniego, „Non Ti Scordar Di Me” - D. Curtisa, „Granada”- A. Lary, „O Sole Mio” - G. Capurro oraz słynne utwory musicalowe „New York New York”, czy „All I ask of you” ze słynnego „Upiora w Operze”, fragmenty z „Kotów” A.L. Webera czy „West Side Story” L. Bernsteina. Obaj artyści wykonają także podobny program w niedzielę 4.12 o godz. 19 w Zielonej Górze, w Teatrze Muzycznym „The Droshkoov Theatre”. Wstępy płatne.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Musical w filharmonii

W sobotę 4 grudnia o godz. 12, w sali koncertowej Filharmonii Gorzowskiej odbędzie się przedstawienie musicalowe „Piotruś Pan”, do którego muzykę skomponował Szymon Godziemba-Trytek, zaś libretto stworzyła Małgorzata Szwajlik. Projekt pn. musical „Piotruś Pan” jest kontynuacją działań zainicjowanych przez filharmonię już w 2014 r. Ich ideą była współpraca młodych wykonawców – amatorów z profesjonalistami, gdyż zaproszeni do udziału instruktorzy - zajmujący się zawodowo śpiewem, tańcem oraz grą aktorską - przygotowują młodych wykonawców-amatorów do występów scenicznych. Jednocześnie zadanie miało na celu wspieranie młodych polskich kompozytorów, którzy na zamówienie Filharmonii Gorzowskiej przygotowują muzykę. Tak też było w przypadku Szymona Godziemby-Trytka. Kompozytor w 2013 roku ukończył studia kompozytorskie II stopnia oraz studia w specjalności teoria muzyki w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W roku 2019 uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych w specjalności „kompozycja” w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie Szymon Godziemba-Trytek sprawuje funkcję dziekana Wydziału Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a w sezonie artystycznym 2016/2017 był kompozytorem-rezydentem w Chórze Polskiego Radia w Krakowie. Jest laureatem nagród i wyróżnień w ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach kompozytorskich. Jego twórczość była rejestrowana oraz emitowana min. przez Drugi Program Polskiego Radia oraz BBC Radio 3, a jego kompozycje zostały opublikowane przez wydawnictwa krajowe (Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Wydawnictwo Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego) i zagraniczne. Twórca uhonorowany został licznymi nagrodami i stypendiami artystycznymi. Jednym z jego dzieł scenicznych jest „Piotruś Pan”. Postać ta, podobnie jak Pinokio, Kubuś Puchatek czy Pippi, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych w historii całej literatury dziecięcej. Stworzył ją szkocki pisarz James Matthew Barrie. Piotruś Pan, żył w Nibylandii i nigdy nie chciał dorosnąć, a wraz z innymi dziećmi prowadził wojnę z piratem Kapitanem Hakiem. Sztuka została po raz pierwszy wystawiona w Duke of York’s Theatre w Londynie 27 grudnia 1904 roku. To opowieść dla dzieci, ale także i dorosłych, mówiąca o marzeniach, wolności, tęsknocie, miłości, szczęściu, rodzinie, ale również o tym, z czym musimy się mierzyć jako dorośli – o rolach społecznych, stereotypach i systemach wartości. To także wielkie widowisko sceniczne w reżyserii Natalii Babińskiej z ciekawą choreografią autorstwa Agnieszki Krawczyk-Oziewicz oraz scenografią i barwnymi kostiumami dobranymi przez Joannę Sapkowską. Orkiestrę Filharmonii Gorzowskiej, solistów, chór i tancerzy poprowadzi Kazimierz Dąbrowski. Całość trwa około 80 minut, więcej informacji na stronie internetowej filharmonii. Wstęp płatny.

Piękna i Bestia w Teatrze

W ramach „Mikołajkowych Spotkań Baśniowych” Teatr im. J. Osterwy zaprasza m.in. 3,4,6,7,8 i 9 grudnia (różne godziny) na baśnie z Turkmenistanu pt. „Tajemniczy turban” oraz klasykę gatunku czyli przedstawienie „Piękna i bestia” (w reżyserii Andrzeja Ozgi i z muzyką Marka Zalewskiego). To opowieść o walce dobra ze złem, pokorze oraz tryumfie prawdziwej miłości. Wstępy płatne.

Znalezione podczas przebudowy

W czwartek 8.12 o godz. 13, w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta – Spichlerzu Nadwarciańskim, zostanie otwarta nowa wystawa „Kolejny wiek z archeologią”. Początek XXI wieku, a szczególnie jego druga dekada, to czas realizacji wielu inwestycji budowlanych na terenie Gorzowa. Podczas prac odkopano znaczną ilość przedmiotów, szczególnie cennych pod względem historycznym. Skarby, które przez lata były skrywane pod ziemią, można będzie zobaczyć odwiedzając nową ekspozycję ukazującą odkryte zabytki po ich konserwacji. Towarzyszą im liczne plansze informacyjne, a uzupełnieniem wystawy są fotogramy ukazujące przebieg prac budowlanych i archeologicznych. Podkreślają one również znaczenie inwestycji budowlanych w odkrywaniu i poznawaniu dziejów Gorzowa Wlkp. – zarówno tych starszych, jak i młodszych, aż po czasy współczesne. Wystawa zagości w spichlerzu do 19 marca 2023 r.

ZIELONA GÓRA

Cztery odsłony mikołajek

W niedzielę 4.12 Zielonogórski Ośrodek Kultury wraz ze swoimi filiami zaprasza do wzięcia udziału w tradycyjnych Mikołajkach pod hasłem „Pędzą, pędzą sanie”. W każdej filii przygotowane będą inne zabawy i upominki. Dzieci otrzymają również mapy, na których zbierać będą pieczątki na kolejnych przystankach akcji. Wydarzenie zostanie zainaugurowane o godz. 10.00 w pałacu w Starym Kisielinie. Mikołaj odpowie tam na pytanie „Dlaczego jest taki święty i po co mu te wszystkie prezenty”? Kolejnym jego przystankiem, będzie siedziba główna ZOK przy ulicy Festiwalowej. O godz. 12.00 rozpocznie się tam akcja pt. „Budujemy sanie Mikołaja”. Uczestnicy, wspólnie z elfami, przygotują sanie Świętego Mikołaja. Nie zabraknie również zadań plastycznych i ruchowych. Będą ponadto śpiewy, tańce i praca zespołowa, czyli wszystko to co dzieci kochają najbardziej. Trzecim przystankiem dobrej zabawy będzie o godz. 14 Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze. Tam, odbędą się warsztaty „Zimowa kraina dźwięków i eksperymentów” oraz nastąpi otwarcie nowej wystawy „Autostrada dźwięku”. Oprócz tego, pracownicy centrum przygotowali specjalne zimowe pokazy eksperymentów fizycznych i chemicznych oraz stanowiska tematyczne poświęcone akustyce dźwiękom i zimie jako porze roku. Należą do nich m.in. „Wszystko gra”, „Dzwony rurowe”, „Życie na biegunach” czy „Mikołajkowe koło fortuny”. Nie zabraknie ścianki, gdzie będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Na koniec, o godz. 17 cała zabawa przeniesie się do Planetarium Wenus. Tam odbędzie się zabawa pod hasłem „Niech lecą sanie”. Podczas spotkania w planetarium będzie można obejrzeć okolicznościowe przedstawienie teatralne. Na scenie pojawią się elfy, kapitana Kepler. Szczegóły na stronie ZOK-u. Wstępy płatne.

Koncert z kolędami UZ

Studenci Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego, kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, z klasy śpiewu dr Marzanny Rudnickiej i dra hab. Macieja Strabużyńskiego, prof. UZ zapraszają na Koncert z kolędami i piosenkami świątecznymi, który odbędzie się we wtorek, 6 grudnia br. na godz. 18.30 do Piekarni Cichej Kobiet
Będzie też niespodzianka w postaci obecności Świętego Mikołaja. Wstęp wolny!

WYDARZY SIĘ

 • 3.12 – II. Festiwal Tańca Mażoretkowego na Ziemi Lubuskiej, Wschowa,
 • 3.12 – Familijna Etnorytmika, MCK Zodiak, Gorzów Wlkp.,
 • 5.12 – wernisaż wystawy "Tu były... Domy Kultury i Kluby Osiedlowe", WiMBP-Mediateka Góra Mediów, Zielona Góra,
 • 6.12 – Jarmark mikołajowy przy ratuszu, Międzyrzecz,
 • 8.12 – X. Powiatowy Konkurs Wokalny „Kaczmarski & Gintrowski”, Szprotawski Dom Kultury,
 • 10.12 – Jarmark Bożonarodzeniowy, Krosno Odrzańskie,
 • 10.12 – Jarmark Bożonarodzeniowy, Solniki,
 • 10.12 – Konkurs kolęd i pastorałek, GOK w Nowym Miasteczku,
 • 10.12 – Teatr Ognia, Rynek, Szprotawa,
 • 10-11.12 –Szprotawski Jarmark Bożonarodzeniowy,
 • 11.12. – Występ kabaretu „Nowaki”, Międzyrzecz,
 • 13.12 – Gala Literacka „Przyjaciel Zielonej Góry”, Muzeum Ziemi Lubuskiej,
 • 14.11 – Koncert świąteczny, ZOK-CNK-Planetarium Wenus, Zielona Góra,
 • 14-18.12 – Jarmark Bożonarodzeniowy, Zielona Góra,
 • 16.12 – Spotkanie z podróżnikiem - Markiem Kamińskim, Biblioteka Publiczna, Wschowa,
 • 16.12 – I Gala Stand-upu „Szprotawska Śmiechawa”, Szprotawski Dom Kultury,
 • 17.12 – Jarmark Bożonarodzeniowy, Sulechów,
 • 17.12 – XVIII. Gala „Warto jest pomagać”, Zielona Góra,
 • 17-18. Jarmark Bożonarodzeniowy, Muzeum Etnograficzne, Zielona Góra-Ochla,
 • 18.12 – Jarmark Bożonarodzeniowy, Żagań,
 • 18.12 – Jarmark Świąteczny, Strzelce Krajeńskie,
 • 27.12 – Koncert świąteczny z Adą Rusowicz, Żarski Dom Kultury,
 • 31.12 – Koncert sylwestrowy „Tre voci”, Żagański Pałac Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie