Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy noworoczny poradnik kulturalny. Kolędowanie, Człowiek dwóch szefów, Kossakowski, opera buffa, dachy Paryża, Majewska i Korcz

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Filharmonia Gorzowska zaprasza w piątek, 6 stycznia o godz. 19, na pierwszy w nowym roku koncert pt. „Opera Niepoważnie? - Karnawałowa Gala Opery Buffa”. Usłyszymy dzieła włoskich mistrzów tego gatunku - Gioacchino Rossiniego i Gaetano Donizettiego.
Filharmonia Gorzowska zaprasza w piątek, 6 stycznia o godz. 19, na pierwszy w nowym roku koncert pt. „Opera Niepoważnie? - Karnawałowa Gala Opery Buffa”. Usłyszymy dzieła włoskich mistrzów tego gatunku - Gioacchino Rossiniego i Gaetano Donizettiego. Warszawska Opera Kameralna
Noworoczne fajerwerki już za nami, a nadchodzący długi weekend da nam jeden dodatkowy dzień wolny, który możemy spożytkować na udział w wielu wydarzeniach kulturalnych, które na nas czekają. Filharmonia Gorzowska kusi wspaniała ofertą - galą operową, wyłącznie z komiczną odmianą tego gatunku. Na nowo ruszają tradycyjne jam session w Jazz Clubie "Pod Filarami". Teatr Lubuski oferuje m.in. spektakl komediowy "Człowiek dwóch szefów", zaś Centrum Kultury Zamek zaprasza na wspólne kolędowanie z m.in. z Alicją Majewską. To tradycyjny czas kolędowania (np. w Zielonej Górze czy Sulechowie), ale także koncertów noworocznych. Miłego odpoczynku Państwu życzę i dłuższego dnia, którego już przybywa.

SŁUBICE

W sobotę 7 stycznia o 19.30 w auli Collegium Polonicum, Słubickie Towarzystwo Muzyczne i PSM I stopnia zapraszają na XXIV. Koncert Noworoczny. Wystąpią: Orkiestra Symfoników Bydgoskich pod batutą Marka Czekały, solistka Emilia Czekała, Kameralny Chór „Adoramus” (w którym śpiewają m.in. uczniowie, nauczyciele i absolwenci PSM w Słubicach), Chór „Eurythm” oraz Studio Tańca „Bohema”. Wstęp płatny.

KOŻUCHÓW

W sobotę 7.01 o godz. 18 w Centrum Kultury „Zamek” w Kożuchowie odbędzie się koncert „Gwiazdo świeć, kolędo leć!”. Organizatorzy zapraszają do muzycznej podróży do krainy najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek. W role kolędników wcielą się: Alicja Majewska, Olga Bończyk, Łukasz Zagrobelny, a towarzyszyć im będzie kwartet smyczkowy „Warsaw String Qartet” w składzie: Maksymilian Grzesiak – skrzypce, Sławomir Talacha – skrzypce, Elżbieta Porębska – altówka oraz Marta Ziarko - wiolonczela. Gościnnie zagrają także Michał Mogiła – obój i Karolina Maszk-Mogiła - flet. Nad całością będzie czuwał Włodzimierz Korcz - fortepian, który przygotował aranżacje. Usłyszymy tradycyjne polskie kolędy jak: „Dzisiaj w Betlejem”, „Bracia patrzcie jeno”, czy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Zabrzmią ponadto kompozycje Włodzimierza Korcza z tekstami Wojciecha Młynarskiego, Magdy Czapińskiej, Wojciecha Kejne oraz Ernesta Brylla. Wstęp płatny.

SULECHÓW

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie zaprasza w niedzielę o godz. 16 na wspólne kolędowanie chórów, zespołów i solistów. Wstęp wolny.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Jam Pod Filarami

W sobotę 7 stycznia o godz. 19.30 w Klubie Jazowym „Pod Filarami” odbędzie się Jam Session Anno Domini 2023. To już ósmy „jam” organizowany przez znanego gorzowskiego saksofonistę - Marka Konarskiego. W nocy z soboty na niedzielę staną obok siebie przedstawiciele polskiej i europejskich szkół jazzowych; studenci i absolwenci uczelni muzycznych z Poznania, Wrocławia, Bydgoszczy, Katowic, Krakowa, Warszawy, Gdańska oraz z Berlina, Odensy i Kopenhagi. Wśród muzyków są laureaci polskich i zagranicznych konkursów jazzowych. Wszystko to gwarantuje niezłą jazową ucztę na wysokim poziomie wykonawczym. Formuła jam session wywodzi się z USA i została spopularyzowana zwłaszcza przez czarnoskórych muzyków jazzowych. Polega na improwizacji, ma otwarty charakter i zazwyczaj dostarcza znakomitej zabawy uczestnikom. Wstęp płatny.

Podróżnik opowie o swoich przygodach]

W sobotę, 7 stycznia o godz. 18, w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury, odbędzie się spotkanie z Przemysławem Kossakowskim, który jest dziennikarzem, podróżnikiem i autorem książek, a także twórcą kilku cyklów telewizyjnych. Podczas spotkania gość wieczoru opowie w interaktywny sposób o swoich podróżach oraz obyczajach w różnych zakątkach świata. Będzie promował również swoją najnowszą książkę pt. „Drobna nieuważność i inne historie”. Całość odbywa się w ramach cyklu „Antropologiczne poznawane świata”. Wstęp wolny.

Operowo w Filharmonii

Filharmonia Gorzowska zaprasza w piątek, 6 stycznia o godz. 19, na pierwszy w nowym roku koncert pt. „Opera Niepoważnie? - Karnawałowa Gala Opery Buffa”. Usłyszymy dzieła włoskich mistrzów tego gatunku - Gioacchino Rossiniego i Gaetano Donizettiego. Opera buffa (wesoła, komiczna) to jeden z podstawowych gatunków opery (drugi to opera seria). Narodziła się w pierwszej połowie XVIII w., w Kampanii (Neapol). Nazwa pochodzi od włoskiego słowa buffone oznaczającego błazna. Ta forma wykształciła się z tzw. intermediów z ludowymi (wręcz ludycznymi) elementami , granych dla publiczności w przerwach pomiędzy aktami włoskiej opery seria. Z czasem, zapotrzebowanie na komiczne historie było tak duże, że gatunek bardzo się rozwinął. Za pierwszą formę buffa uważa się „Służąca panią” z 1733 roku Giovanniego Battisty Pergolesiego, natomiast za pierwszą pełną operę buffa uważa „Li zite 'ngalera” z 1722 r. - Leonarda Vinciego. Premiera opery odbyła się w „Teatro dei Fiorentini” w Neapolu. Jednak to, spragniona humoru i frywolnych często sytuacji na scenie Francja, szybko stała się mekką dla twórców opery buffa. Najlepsze i najbardziej uznawane opery komiczne stworzyli Wolfgang Amadeus Mozart (mowa o „Weselu Figara” i „Così fan tutte” /Wszystkie tak czynią/, a także Gioacchino Rossini – „Cyrulik sewilski”, „Kopciuszek”, „Włodzka w Algierze” czy „Turek we Włoszech”. Podczas koncertu w Gorzowie Wielkopolskim, soliści: Aleksandra Kubas-Kruk – sopran i Patryk Rymanowski – bas, z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej pod batutą Przemysława Fiugajskiego wykonają wybrane fragmenty czterech znakomitych dzieł autorstwa Rossiniego i Donizettiego. Jako pierwsza zabrzmią: Uwertura do „Cyrulika sewilskiego”, Cavatina Rozyny „Una voce poco fa” i aria Bartola „A un dottor della mia sorte”. To przezabawna historia o perypetiach miłosnych hrabiego Almavivy i pięknej Rozyny, którym pomaga tytułowy cyrulik - Figaro. Po nich na scenie pojawi się „Turek we Wloszech” (uwertura do opery, cavatina Fiorilli „Non si dà follia maggiore” i duet Selima i Fiorilli „Bella Italia alfin ti miro”). Po nich, wszak to karnawał, czas na „Napój miłosny” Donizettiego (Wstęp do I. aktu, cavatina Dulcamary „Udite, o rustici” oraz duet Adiny i Dulcamary „Quanto amore”). To zabawna opowieść o pechowym Nemorinie, pięknej Adinie i sprytnym Dulcamarze, która wyróżnia się muzyczną subtelnością, nastrojowością i urzekającym włoskim „bel canto”. Wisienką na torcie wieczoru będzie operas „Don Pasquale” (uwertura, cavatina Noriny „Quel guardo, il cavaliere” oraz duet Don Pasquale i Noriny „Signorina, in tanta fretta”). O dziełach opowiadać będzie pasjonat i znawca teatru muzycznego, opery i musicalu – Jerzy Snakowski. Wstęp płatny.

ZIELONA GÓRA

Zielonogórskie Kolędowanie

W dzień uroczystości Trzech Króli (06.01) o godz. 18, w kościele pw. MB Częstochowskiej w Zielonej Górze odbędzie się „Zielonogórskie Kolędowanie”. W repertuarze znajdą się kolędy, pastorałki i nie tylko, zarówno w wykonaniu tradycyjnym, w stylu gospel i rozrywkowym. Śpiewać będzie 80-osobowy chór warsztatowy powołany specjalnie na tę okazję z grona wolontariuszy. Dyrygować nim będzie Martyna Dziechciaruk. Zagra także zespół instrumentalny "S.H.E.M.A" w składzie: kierownik zespołu: Katarzyna i Tomasz Leśniak, gitary akustyczne: Olaf Makuchowski i Tomasz Leśniak, gitara basowa: Paweł Słoniowski, instrumenty klawiszowe: Albert Bezdziczek i Jakub Gościniak, saksofon: Dawid Tokłowicz, perkusja: Marek Siwek i perkusjonalia: Stanisław Zimniewicz. Nie zabraknie również solistów. Wystąpią: Justuna Piętosa, Natalia Iwaniec, Martyna Dziechciaruk, Stanisław Zimniewicz i Przemysław Szczotko. Wstęp wolny.

Koncert francuski

W sobotę 7 stycznia o godz. 20, The Droshkoov Theatre zaprasza na koncert piosenki francuskiej „Pod dachami Paryża”. Usłyszymy najbardziej znane przeboje z francuskiego kręgu kulturowego m.in. słynny przebój „La vie en rose” z repertuaru Edith Piaf. Wystąpi zespół „Zdrowy stopień ryzyka” w składzie: Barbara Draczyńska (wokal), Agata Jankiewicz (gitara klasyczna), Wojciech Pruszyński (pianino), Piotr Walorski (perkusja) i Piotr Stepek (kontrabas). Gościnie zaśpiewa także Marta Konaszewska. Całość słowem okrasi Beata Konaszewska. Draczyńska i Jankiewicz swoją muzyczną przygodę rozpoczęły jeszcze w czasach studenckich we Wrocławiu. W dorobku mają liczne występy na scenach: wrocławskich, krakowskich, warszawskich i łódzkich oraz udział w festiwalach studenckich, zdobyte nagrody i liczne wyróżnienia. Śpiewały przed publicznością „Pod Papugami” we Wrocławiu, „Pod Jaszczurami” i „Pod Baranami” w Krakowie oraz w wielu różnych miejscach w Polsce. Ojciec Draczyńskiej urodził się i mieszkał przez ponad 18 lat w Paryżu, tak więc miała ona od dzieciństwa kontakt z językiem francuskim, kinematografią, kuchnią oraz kulturą tego kraju, a koncert jest swoistym hołdem dla ojca artystki. Zabrzmią m.in. takie utwory jak: „Tango Jalousie”, „Mały kwiatek”, "C'est la vie" z repertuaru Andrzeja Zauchy, "Les feuilles mortes" z repertuaru Yves’a Montand’a, "Tombe la neige" z repertuaru Salvatore Adamo, "Non, je ne regrette rien" z repertuaru Edith Piaf, "Qui sait, qui sait" czy słynne „Les Champs Elysées” z repertuaru Joe Dassin’a. Wstęp płatny.

LUBUSKIE TEATRY

Styczeń w obu lubuskich teatrach zapowiada się „na bogato”. W Zielonej Górze, 14.01 szykuje się premiera „Drakuli”, a w Gorzowie Wlkp. będzie można zobaczyć wiele wartościowych przedstawień z bogatą warstwą muzyczną. Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim już w ten weekend zaprasza w sobotę (7.01) i niedzielę (8.01) o godz. 16 (a także w inne dni), na spektakl pt. „Opowieść wigilijna” wg Charlesa Dickensa. To ponadczasowe dzieło zekranizowane wielokrotnie, nawet w formie kreskówki przez wytwórnię Walta Dinsey’a. Dzieło ukazuje przemianę społeczną dusigrosza Ebenezera Scrooge’a, która wydarza się podczas nocy wigilijnej. Na scenie zagoszczą także „Baśnie z Turkmenistanu” wg tekstu Małgorzaty Wower i Romana Garbowskiego "W krainie Peri" czy „Moralność Pani Dulskiej” - fantastyczna komedia z rewelacyjnie napisanymi rolami, utwór z niezwykłym, błyskotliwym poczuciem humoru, to także swoiste zwierciadło , w którym możemy przeglądać się ze swoimi słabościami i przywarami niezwykle trafnie piętnowanymi przez Gabrielę Zapolską. Powrócą również „Piękna i bestia” - na motywach baśni Jeanne-Marie Leprince de Beaumont’a i „Trzy razy Piaf” w reżyserii Artura Barcisia. Pod koniec miesiąca bo w piątek 27.01 o 20 w teatralnym „Art Cafe” odbędzie się wieczór w gorących latynoskich rytmach. Następnego dnia, koncert karnawałowy zagra Gorzowska Orkiestra Dęta. Z kolei Lubuski Teatr im L. Kruczkowskiego , w nadchodzący weekend zaprasza na scenę kameralną (7.01 o godz. 16, a 8.01 o 12 na „W siódmym niebie”. Na scenie głównej zobaczymy natomiast zmagania osoby pracującej na dwa fronty. Główny bohater spektaklu „Człowiek dwóch szefów” w reżyserii i i opracowaniu muzycznym Tomasza Dutkiewicza, ustawicznie myli polecenia swoich mocodawców, co prowadzi do wielu zabawnych nieporozumień i perypetii. (7 i 8.01 godz. 18). Potem przyjdzie czas na „Pralnię” (13-15.01 różne godziny). „Spektakl niesie za sobą przesłanie o wszechogarniającym nas informacyjnym chaosie oraz o niebezpiecznym wpływie mas mediów na nasze zachowania. To podana w zabawnej konwencji gorzka przestroga przed bezmyślnym oddaniem naszego życia i decyzji w cudze ręce.” W sobotę 14.01 czeka nas premiera spektaklu „Drakula” w reżyserii Michała Wnuka. Jak podaje opis przedstawienia: „Drakula marzył o byciu kochanym - chciał mieć żonę. Stracił głowę dla śmiertelniczki, ale wybranka nie potrafiła zaakceptować jego diety. Zakochany wampir postanowił się zmienić.”. To brzmi intrygująco. Na deski teatru wrócą także na kilka dni (18-22.01) - „Gusła” na podstawie II i fragmentów IV części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Będzie też także ściśle coś dla najmłodszych i ich rodziców czyli „Królowa śniegu” na motywach baśni Hansa Christiana Andersena. Bajka, wprowadza w świat zaczarowanych lalek i krainę zimy. Nie zabraknie tu postaci Babci, Gerdy, Kaja Diabła Maestro i jego pomocników, Królowej Śniegu, Wrony, Rozbójniczki oraz Zbójów. Kluczem do magicznego świata staje się zaczarowana szafa wprowadzająca w zupełnie inną baśniową rzeczywistość (21-22, 24-27.01). Wielbiciele melodii sprzed 100 lat będą natomiast zachwyceni spektaklem muzycznym „Słodkie Lata 20..30..”, który przeniesie ich w „Zaczarowanych bajek świat” gdzie „Miłość ci wszystko wybaczy”. Wstępy płatne.

WYDARZY SIĘ

  • 13.01. – Koncert fortepianowy „Laureaci konkursów”, Filharmonia Gorzowska,
  • 13-14.01. – Koncert karnawałowy, Filharmonia Zielonogórska,
    V14.01. – spektakl „Dracula” (premiera), Lubuski Teatr, Zielona Góra,
  • 14.01. – Koncert noworoczny Młodzieżowej Orkiestry Dętej, CKiR Wschowa,
  • 15.01. – Karnawałowy koncert familijny, Filharmonia Gorzowska,
  • 15.01. – Gala noworoczna – Vivat opera, Międzyrzecki Ośrodek Kultury,
  • 16.01. – Spotkanie z spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem, MCK Gorzów Wlkp.,
  • 21.01. - XIV Festiwal Piosenki Harcerskiej „SIORBA”, Międzyrzecki Ośrodek Kultury,
  • 21.01. – Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, CRS, Zielona Góra,
  • 21.01. – Koncert „The Boogie Boys”, The Droshkoov Theatre, Zielona Góra,
  • 27.01. – Koncert zespołu „Stare Dobre Małżeństwo”, Świebodziński Dom Kultury,
  • 27.01. – Wieczór z muzyką latino, Art Cafe, Gorzów Wlkp.,
  • 28.01. - Koncert Karnawałowy w wykonaniu Gorzowskiej Orkiestry Dętej oraz solistów, Teatr im. J. Osterwy, Gorzów Wlkp.,
  • 4.02. – Koncert śpiewającej rodziny Kaczmarek, Świebodziński Dom Kultury,
  • 11.02. – Koncert „Queen symfonicznie”, Sala MCM FZ, Zielona Góra,
  • 16-19.03. –Tango Festiwal, Szkoła Tańca Studio Dance Club, Zielona Góra,
  • 25.03. – Występ kabaretu „Smile”, Żagański Pałac Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska