Ochotnicza Straż Pożarna „Jarogniewice” w Zielonej Górze ma się czym chwalić. Nie tylko podejmuje działania ratowniczo-gaśnicze, ale także od 2016 roku zajmuje się poszukiwaniem ludzi.
- Decyzją zarządu podjęliśmy wtedy uchwałę o utworzeniu grupy poszukiwawczo-ratowniczej – mówi prezes OSP Jarogniewice Grzegorz Buda. – To strażacy, przewodnicy psów, operatorzy dronów, quada, programu komputerowego… wszyscy oni angażują się, gdy trzeba odnaleźć zagubionego człowieka. Często pracujemy, gdy wszyscy już śpią. Teraz jest gorący okres, bo wiele osób wychodzi do lasu na grzyby i nie zawsze potrafi z niego wyjść. Powodem zagubieni często bywają też różne choroby…
Strażakom z OSP Jarogniewice pomagają psy
Tylko przez pięć lat strażacy z Zielonej Góry Jarogniewic wzięli udział w ponad stu akcjach. W poszukiwaniach, zwłaszcza tam, gdzie trudno dotrzeć człowiekowi, pomagają wyszkolone psy, drony, a także specjalny program komputerowy.
Tadeusz Fudalin, przewodnik psa, tłumaczy, że szkolił go od szóstego miesiąca życia.
- To jest suczka, 3,5-letni labrador, nikt jej nie użyje do poszukiwań oprócz mnie – wyjaśnia. – Musiała zaliczyć odpowiedni test i działamy od 1,5 roku w grupie.
Psy muszą mieć ukończone 18 miesięcy, aby przystąpić do pierwszego egzaminu weryfikacyjnego. Szkolenie musi trwać minimum dwa lata. Ale to nie koniec, psy tak naprawdę szkolą się aż do emerytury. A pracują nosem, tzw. górnym wiatrem. Szukają najintensywniejszego zapachu człowieka.
Psy mają za zadanie znaleźć zaginionego człowieka w terenie lub pod gruzami. Czasem pracują na lince, czasem bez. Jeśli znajdą poszukiwaną osobę, muszą ten fakt jakoś zakomunikować przewodnikowi, który przecież często traci psy z pola widzenia.
OSP Jarogniewice - drony, aplikacja w poszukiwaniu zaginionych
OSP Jarogniewice w trakcie akcji poszukiwawczych wykorzystuje nie tylko świetnie wyszkolone psy, ale i drony, a także aplikację, która stała się kolejnym sposobem na jeszcze szybsze i skuteczniejsze dotarcie do zaginionych.
Jak tłumaczą przedstawiciele OSP Jarogniewice, aplikacja opiera się na automatycznej detekcji (wykrywaniu) zaginionych ludzi w wyniku przetwarzania zdjęć lotniczych pozyskiwanych przez bezzałogowe statki powietrzne (np. drony).
Na przeszukiwanym terenie robione są zdjęcia, te zrzuca się do odpowiedniego programu, on w bardzo krótkim czasie je obrabia i „wyrzuca” zdjęcia z poszukiwanymi ludźmi bądź przedmiotami zaginionej osoby.
- Podziwiam ich pracę, chociaż to złe słowo, raczej służbę, bo przecież to społecznicy, to ochotnicza straż pożarna – mówi mieszkanka Zielonej Góry Aldona Mokrzycka. – Powinniśmy częściej dziękować ludziom, na których zawsze można liczyć. W każdej sytuacji, przekonała się o tym moja rodzina.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?