Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skrzypek na dachu, Oye como va, Augustowskie nocy takie przeboje zagrała Orkiestra Dęta Zastal. Koncert odbył się w Starym Kisielinie

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Najmłodszym muzykiem w sezonie 2021/2022 jest flecistka – Maja Fedor-Szczerek (16 lat) - widoczna w fletem na zdjęciu.
Najmłodszym muzykiem w sezonie 2021/2022 jest flecistka – Maja Fedor-Szczerek (16 lat) - widoczna w fletem na zdjęciu. arch. orkiestry
Muzycy Orkiestry Dętej Zastal obchodzą w tym roku jubileusz 75-lecia. Koncert galowy zaplanowano na 24 września 2022 r. i odbędzie się on w Planetarium Wenus. Czas jednak na koncerty promenadowe tej orkiestry cieszące się zawsze sporym zainteresowaniem. Orkiestra pierwszy letni koncert, w iście tropikalnych temperaturach, zagrała w niedzielę (26.06) w parku pałacu w Starym Kisielinie.

Orkiestra z tradycjami

Historia zespołu jest ściśle związana z historią powojennej Polski, a przede wszystkim z dziejami miasta Zielona Góra. Orkiestra powstała m.in. dzięki zaangażowaniu inż. Kazimierza Szwabowicza - dyrektora Zaodrzańskiego Zakładu Budowy Mostów i Wagonów „Wagmo", który 23 lutego 1947 roku zaangażował Michała Kobaka – zawodowego kapelmistrza wojskowego i zlecił mu utworzenie orkiestry. Próby rozpoczęły się w kwietniu, a orkiestra „Wagmo" składająca się wtedy z 18 członków i po raz pierwszy przemaszerowała ulicami Zielonej Góry we wtorek 22 lipca 1947 roku. Obecnie zespół liczy prawie 40 osób w różnym wieku. Przeważa „młodzież starsza", zwykle są to osoby w wieku 30 – 50 lat, często byli muzycy orkiestry „Budowlanki", których jednoczy wspólna pasja do grania. Najmłodszym muzykiem w sezonie 2021/2022 była flecistka – Maja Fedor-Szczerek (16 lat), zaś najstarszym - trębacz - Zdzisław Jackowski (79 lat). Wielu członków ma staż liczący ponad 45 lat. Muzycy spotykają się raz w tygodniu, we wtorki, aby ćwiczyć i doskonalić swoje umiejętności podczas dwugodzinnych prób. Sala ćwiczeń, od lat znajduje się na terenie historycznej części dawnego Zastalu. Orkiestrą dyryguje p. Leszek Gąd.

Granie po kotlecie

Orkiestra zorganizowała niedzielny koncert pod intrygującym tytułem "Parkowe granie po kotlecie". A może właśnie do kotleta? Być może te koncerty będą się częściej w tak pięknej scenerii odbywać i może będzie to okazja do zorganizowania w parku pikników z własnym jedzeniem? do muzyki instrumentów dętych? Jak powszechnie wiadomo, niedzielne kotlety lepiej smakują w plenerze.

Myślę, a właściwie jestem pewien, że to nie nasze ostatnie spotkanie z orkiestrą zastalowską w parku pałacu w Starym Kisielinie.

powiedział na zakończenie koncertu Leszek Jenek, kierownik filii ZOK.

Więcej koncertów

Dyrygent orkiestry - Leszek Gąd, poinformował również o zaplanowanych na lipiec i sierpień dodatkowych koncertach promenadowych. Te odbędą się już o godzinie 17, na scenie przed Filharmonią Zielonogórską. Będzie ich cztery: 10 i 24 lipca oraz 7 i 28 sierpnia. Wstępy są wolne, a koncerty trwają godzinę.

Plan koncertowy OD Zastal

Szukają muzyków

Orkiestra szuka muzyków w kilku sekcjach. Działają amatorsko, więc nie można liczyć na wynagrodzenie, ale za to na pewno można rozwijać swoje talenty i pasje.

Aktualnie szukamy muzyków grających na saksofonie barytonowym (zapewniamy instrument), trąbce, klarnecie oraz tubie. Mile widziany gitarzysta basowy (z własnym instrumentem). Trzeba umieć czytać nuty gdyż zespół gra z przygotowanych aranży.

mówi Tadeusz Piotrowski - prezes stowarzyszenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska