Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szamba znikną z posesji?

Alicja Kucharska
Mieszkańcy chcą, by inwestycja została zrealizowana jak najszybciej.
Mieszkańcy chcą, by inwestycja została zrealizowana jak najszybciej. Alicja Kucharska
Przedstawiciele urzędu gminy Szczaniec przymierzają się do unormowania problemu braku kanalizacji i oczyszczalni ścieków na terenie gminy. Na przełomie roku wystąpią o środki do PROW-u w przypadku lokalnej oczyszczalni w Smardzewie i do RPO na przydomowe oczyszczalnie ścieków w innych miejscowościach.

Mamy opracowanie dotyczącej całej gminy, w którym wskazywano kierunki i możliwości zagospodarowania ścieków. Miejscowości są porównywanie ekonomicznie, by ustalić jaki sposób oczyszczania ścieków przyjąć - wyjaśnia Czesław Słodnik, sekretarz gminy. Jeśli budowa kanalizacji zbiorczej jest nieekonomiczna, można przyjąć rozwiązanie przydomowych oczyszczalni ścieków, natomiast tam, gdzie mieszkańców jest więcej, a zabudowa zwarta można wdrożyć lokalny system. – Smardzewo jest idealnym do zrealizowania drugiej propozycji. Lokalna oczyszczalnia rozwiąże problem całej miejscowości – dodaje sekretarz.

Wpływały różne propozycje rozwiązań technologicznych, dlatego przedstawiciele urzędu wybrali się pod Olsztyn, by poznać system, który mógłby się sprawdzić w Smardzewie. Od tradycyjnych różni się tym, że jest to system kanalizacji ciśnieniowej, w którym nie wykorzystuje się grubych rur. Zastępują je cienkie rury i studzienki, które odbierają ściek na każdej z posesji i wtłacza w system ciśnieniowy rur. – Technologia ta pozwoli poprowadzić rury po ogrodach działek w większości metodą przycisków sterowanych. Bez uciążliwych wykopów. Studnia musi być podłączona pod energię. W Smardzewie będzie podłączona pod energię właściciela posesji – zaznacza Cz. Słodnik dodając, że ta koncepcja pozwala uniknąć rozkopywania chodników i jezdni, której w większości w Smardzewie są nowe. Ponadto nie zajmuje się pasa drogowego. System rozciąga się za budynkami.

- Wywóz szamba jest bardzo drogi. Mam nadzieję, że po zbudowaniu kanalizacji będzie taniej. Na pewno będzie wygodniej - mówi nam mieszkanka Smardzewa, Amelia Brzozowska. - Czekamy na tę inwestycję jak na zbawienie. Już widziałam pracowników, którzy wykonywali pomiary. Mam nadzieję, że kanalizacja powstanie bardzo szybko - mówi pani Teresa.

Podpisano już umowę z projektantem, który do końca listopada wykonać ma projekt techniczny i zdobyć niezbędne pozwolenia. Na przełomie grudnia i stycznia ogłoszony zostanie nabór wniosków w ramach PROW, gdzie przewidywane są środki na działania związane z oczyszczaniem ścieków. Program może być realizowany na terenach, których nie obejmuje aglomeracja – Szczaniec, Myszęcin, Ojerzyce. – Z pewnością konkurencja będzie duża, a środków w PROW na te działania jest mało – podkreśla.

Jednym z kryteriów wyboru oferty było wskazanie szacunkowego kosztu realizacji inwestycji. Wybrany projektant przedstawił kosztorys opiewający na około 2 mln zł. Co ważne, mieszkańcy nie poniosą żadnych kosztów związanych z budową systemu. Gmina zbuduje to za środki własne oraz pozyskane z zewnątrz. W PROW-u można uzyskać 66,3% kosztów realizacji inwestycji. – Mieszkańcy będą musieli wykonać jedynie przyłącze. Od budynku do studni odprowadzającej – zapewnia sekretarz. Oczyszczalnia odbierająca ścieki ulokowana zostanie za wioską, przy wyjedzie w stronę Lubinicka.

- Wystąpimy z dokumentacją i mamy nadzieję złożyć skuteczny wniosek. Nie uda nam się rozpocząć tej inwestycji bez dofinansowania. Myślę, że rozstrzygnięcia naboru można spodziewać się w połowie 2017. Po ogłoszeniu przetargu, wyłonieniu wykonawcy możemy rozpocząć realizację – mówi sekretarz.

Mieszkańcy pozostałych miejscowości mają możliwość wykonania przydomowych oczyszczalni. Obecnie gotowych jest około 110 takich dokumentacji. I w tym przypadku w zamiarze jest złożenie wniosku o dofinansowanie. W grę wchodzi odpłatność osób zainteresowanych. – Po pięciu latach gmina może przekazać wykonaną oczyszczalnię na własność – zaznacza Słodnik.
Do dokończenia jest jeszcze kanalizacja w Szczańcu. W tym przypadku gmina chce postarać się o środki w RPO Lubuskie 2020. Nabór także powinien został ogłoszony na przełomie roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska