Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W nastrój zadumy Filharmonia Zielonogórska wprowadziła słuchaczy w okresie zadusznym. Za nami wspaniałe wykonanie III symfonii Góreckiego

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
III. Symfonia „Pieśni Żałosnych” op. 36 - Henryka Mikołaja Góreckiego powstawała od października do grudnia 1976 r., a premiera odbyła się w 1977 we francuskim Royan. Jak podaje broszura MON: „Symfonia powstała pod wpływem słów wyrytych na ścianie więziennej celi numer 3 pensjonatu „Palace” przez Helenę Błażusiak: „Mamo, nie płacz, nie. Niebios Przeczysta Królowo, Ty zawsze wspieraj mnie. Zdrowaś Mario”.
III. Symfonia „Pieśni Żałosnych” op. 36 - Henryka Mikołaja Góreckiego powstawała od października do grudnia 1976 r., a premiera odbyła się w 1977 we francuskim Royan. Jak podaje broszura MON: „Symfonia powstała pod wpływem słów wyrytych na ścianie więziennej celi numer 3 pensjonatu „Palace” przez Helenę Błażusiak: „Mamo, nie płacz, nie. Niebios Przeczysta Królowo, Ty zawsze wspieraj mnie. Zdrowaś Mario”. Jarosław Wnorowski
W piątek (3.11) w sali Międzynarodowego Centrum Muzycznego (MCM) Filharmonii Zielonogórskiej usłyszeliśmy trzyczęściową III. Symfonię „Pieśni Żałosnych” op. 36 - Henryka Mikołaja Góreckiego.

Dzieło powstawało od października do grudnia 1976 r., a premiera odbyła się w 1977 we francuskim Royan. Jak podaje broszura MON: „Symfonia powstała pod wpływem słów wyrytych na ścianie więziennej celi numer 3 pensjonatu „Palace” przez Helenę Błażusiak: „Mamo, nie płacz, nie. Niebios Przeczysta Królowo, Ty zawsze wspieraj mnie. Zdrowaś Mario”. Dziewczyna została schwytana 25 września 1944 roku przez Niemców w Schronisku na Lubaniu (Gorce) i więziona przez gestapo w Zakopanem”.

Kariera poza Polską

Dzieło w Polsce przez lata było zupełnie nie znane i mało popularne. W końcu, w 1992 roku, amerykańskie wydawnictwo Elektra Records opublikowało symfonię w wykonaniu London Sinfonietta pod dyrekcją Davida Zinmana. Album sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy na całym świecie, zapewniając kompozytorowi należną mu całkowicie sławę oraz dochody. Teksty śpiewane do polskich tekstów wykonuje w dziele sopranistka. Pierwszym, jest XV-wieczny polski lament maryjny, drugim wiadomość napisana na ścianie celi w kwaterze Gestapo podczas II wojny światowej, a trzecim - piosenka ludowa o matce szukającej syna, poległego w powstaniach śląskich. Tematami dominującymi w tej symfonii są utracone macierzyństwo i okrucieństwa wojen.

Fenomenalni artyści

Podczas koncertu w Zielonej Górze, partie solowe wykonała Monika Sendrowska - obdarzona pełnym sopranem, o delikatnym lecz jakże kolorystycznym brzmieniu. Orkiestrę Symfoniczną FZ poprowadził tego wieczoru doświadczony dyrygent - Rafał Jacek Delekta.

Monika Sendrowska (ur. 1989) jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na wydziale instrumentalnym w klasie fortepianu prof . Bogdana Kułakowskiego oraz absolwentką z wyróżnieniem w klasie śpiewu dr hab. Alicji Rumianowskiej. W roku 2013 otrzymała stypendium rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku . W 2008 roku ukończyła PSM I i II st. im. Fryderyka Chopina w Olsztynie w klasie fortepianu pani Marzeny Bieńkuńskiej i klasie śpiewu pani Izabeli Stefańskiej . Ukończyła również I st. w klasie skrzypiec Anny Mrachacz. Jako śpiewaczka doskonaliła swoje umiejętności w mistrzowskich kursach wokalnych, m.in . u prof. Henryki Januszewskiej, prof. Ryszarda Minkiewicza, prof. Izabeli Kłosińskiej, prof. Jadwigi Rappe, prof. Anny Radziejewskiej, Agaty Zubel, Aleksandry Chacińskiej, Teresy Żylis – Gary, prof . Heleny Łazarskiej, prof. Urszuli Kryger, dr Jacka Szymańskiego, Urszuli Borzdyńskiej oraz czynnie brała udział w Seminariach Barokowych u prof. P. Esswooda. W 2015 roku ukończyła dwusemestralne Podyplomowe Międzywydziałowe Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska