Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanocne i nie tylko oferty kulturalne w Lubuskiem. Błekitna rapsodia, Daniel Olbrychski, pisanki, cyrk, nie będziemy się nudzić

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W Spichlerzu - filii Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. można już obejrzeć wystawę pokonkursową 49. Ogólnopolskiego Konkursu Pisanek. Na wystawie zaprezentowano aż 251 pisanek, które nadesłano z całej Polski. Pisanka to zwyczajowa nazwa jaja (zwykle kurzego, choć również gęsiego lub kaczego) zdobionego różnymi metodami.
W Spichlerzu - filii Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. można już obejrzeć wystawę pokonkursową 49. Ogólnopolskiego Konkursu Pisanek. Na wystawie zaprezentowano aż 251 pisanek, które nadesłano z całej Polski. Pisanka to zwyczajowa nazwa jaja (zwykle kurzego, choć również gęsiego lub kaczego) zdobionego różnymi metodami. mat. organizatora
Święta Zmartwychwstania Pańskiego to zwykle czas zadumy, ale także przede wszystkim rodzinnych spotkań zwykle przy suto zastawionych stołach. Bedzie zatem okazja do spalenia kalorii, ale także skorzystania z wielkanocnych ofert kulturalnych Pojawiają nam się coraz liczniej, jak budząca się wokół nas przyroda. Niektóre miasta lubuskie nawiedzi słynny Cyrk Zalewski. Będzie także okazja do zobaczenia i wysłuchania w Zielonej Górze i to na żywo wielu sław sceny i kina m.in. Daniela Olbrychskiego. Ja zachęcam osobiście do odwiedzenia gorzowskiego Spichlerza, gdzie czeka na Państwa wystawa finałowa z pięknymi pisankami. Pod koniec nadchodzącego tygodnia Filharmonię Gorzowską odwiedzi Leszek Możdżer, który tym razem wykona nieco bardziej klasyczny (choć jakże jazzowy) repertuar - słynną "Błękitną rapsodię" Georga Gershwina. Życzę radości, pokoju (także dla naszych sąsiadów walczących z rosyjskimi barbarzyńcami).

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Muzeum Lubuskie

W Spichlerzu - filii Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. można już obejrzeć wystawę pokonkursową 49. Ogólnopolskiego Konkursu Pisanek. Na wystawie zaprezentowano aż 251 pisanek, które nadesłano z całej Polski. Pisanka to zwyczajowa nazwa jaja (zwykle kurzego, choć również gęsiego lub kaczego) zdobionego różnymi metodami. Prace na wystawie zostały wykonane w technikach: batikowo-pisakowej, batikowo-szpilkowej, drapanej i mieszanej. W Polsce najstarsze odnalezione pisanki pochodzą z końca X wieku. Wzór rysowano na nich roztopionym woskiem, a następnie wkładano do barwnika - zwykle łupin cebuli tak jak obecnie. Nabywały wtedy one brunatnoczerwony kolor. W procesie chrystianizacji pisankę włączono do elementów symboliki wielkanocnej. Symbolizują rodzącą się do życia przyrodę i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wystawa będzie czynna do 9 maja 2022 roku. Można ją zobaczyć od środy do niedzieli w godzinach 10:00 – 18:00. Niestety w okresie wielkanocnym (16-18.04) nie będzie to możliwe. Wstęp płatny.

Filharmonia Gorzowska

W piątek 22 kwietnia o godz. 19, salę Filharmonii Gorzowskiej wypełnią boskie dźwięki „Błękitnej rapsodii” Georga Gershwina i to w jakim wykonaniu! W rolę solisty wcieli się Leszek Możdżer. To może być jeden z historycznych koncertów w gorzowskich murach świątyni Dziewięciu Muz. Usłyszymy także kompozycje własne artysty oraz jego interpretację Preludium e-moll F. Chopina. Orkiestrę poprowadzi Przemysław Fiugajski. Możdżer to jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. Artysta naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku. Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej. Pierwsze doświadczenia zdobywał w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego, a pierwszą próbę z zespołem „Miłość” odbył na swoje 20 urodziny. We wczesnych latach działalności muzycznej był również członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. W roku 1992 otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors. Od tamtego czasu zwyciężał we wszystkich kolejnych ankietach czytelników "Jazz Forum" w kategorii Fortepian i został też wielokrotnie uznany Muzykiem Roku. Artysta nagrywał płyty z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi: Tomaszem Stańką, Januszem Muniakiem, Michałem Urbaniakiem i wieloma innymi. Możdżer koncertował i nagrywał też z międzynarodowymi gwiazdami takimi jak: David Friesen, Pat Metheny, Arthur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Archi Shepp, David Liebman, Charles Fox, Lester Bowie, David Gilmour, Marcus Miller, John Scofield, Steve Swallow, Eddi Daniels, Tan Dun. Pianista najpełniej odnajduje się w projektach solowych i autorskiego trio z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco. Z kolei „Błękitna rapsodia” to utwór napisany na zamówienie znanego muzyka jazzowego Paula Whitemana, który razem ze swoją orkiestrą po raz pierwszy wykonał go 12 lutego 1924. Otwiera ją jedno z najbardziej rozpoznawalnych solo klarnetu tzw. glissando, które jest swoistą wizytówką dzieła. Popularna wersja orkiestrowa została opracowana przez amerykańskiego kompozytora Ferda Grofé. Na premierowe wykonanie przybyli najznamienitsi ówcześni przedstawiciele świata muzycznego: Strawiński, Rachmaninow, skrzypek Jasha Heifetz i dyrygent Leopold Stokowski, którego entuzjastyczna wypowiedź przypieczętowała sukces utworu. Ostatnia, majestatyczna i spokojna część rapsodii na stałę zapada w pamięci słuchaczy. Wstęp płatny.

GORZÓW WIELKOPOLSKI, ŚWIEBODZIN, SŁUBICE, KOSTRZYN NAD ODRĄ

W poniedziałek wielkanocny 18 kwietnia o godz. 14 i 17, w namiocie przy ul. Górczyńskiej, show dadzą artyści „Cyrku Zalewski”, który w tym roku, świętuje jubileusz 30-lecia. Został on założony przez Ewę oraz Stanisława Zalewskich i jest kontynuacją wielopokoleniowej tradycji rodzinnej. Odrobina scenicznych przeżyć oraz emocji - to może być znakomita alternatywa wobec suto zastawionych wielkanocnych stołów. W przedstawieniu nie zabraknie uwielbianych przez widzów słynnych motorów w kuli śmierci. Jak podają organizatorzy: „tym razem w ekstremalnie niebezpiecznej wersji z aż czterema jeźdźcami”. W jubileuszowym programie znajdą się ponadto: ekstremalne ewolucje na „wahadle śmierci”, podniebny pokaz akrobatyczny na rowerze, gimnastyka napowietrzna, pokaz na trampolinie na wesoło, wielka iluzja i zupełnie niesamowity pokaz Laser Mana. Widownię naładuje energetycznie pochodząca z Kenii - grupa akrobatyczna. Na arenie nie zabraknie klownów. Widzów będzie bawić tym razem wyjątkowy hiszpański duet komiczny „Rivelino”. Inne przedstawienia: 19.04 o godz. 17 w Świebodzinie, 20.04 o 17 w Słubicach, 21.04 o 17 w Kostrzynie nad Odrą. Wstęp płatny.

ZIELONA GÓRA

Spektakl wielkanocny

Grupa teatralna działająca przy parafii św. Urbana I w Zielonej Górze (os. Braniborskie) zaprasza na spektakl pt. "Aby żyć siebie samego trzeba dać", który odbędzie się w dniu 18 kwietnia ( Poniedziałek Wielkanocny) o godz. 11.00 w kościele parafialnym.

Każdy z nas jest darem, który możemy ofiarować innym i w ten właśnie sposób doświadczyć szczęścia i radości- dlatego czujcie się zaproszeni do udziału w tej przygodzie.

- mówią organizatorzy.

Po mszy będzie możliwość wsparcia braci i sióstr z Ukrainy. Spektakl przedstawiany jest przez osoby działające przy parafii w wieku 25-55 lat.

Spotkania artystyczne

Od 21.04 do 23.04 w Zielonej Górze odbywać się będą I. Zielonogórskie Spotkania Artystyczne. Nawiązują one do obchodów 800-lecia pierwszej wzmianki o Zielonej Górze oraz 700-lecia nadania praw miejskich i prezentują dorobek artystyczny rodziny Machaliców. Przewidziano udział znanych postaci kultury polskiej: K. Janda, K. Żak, N. Stankiewicz, D. Olbrychski, J. Wołek, J. Strobel. Nie zabraknie spektakli, spotkań oraz występów lubuskich wokalistów i muzyków w Lubuskim Teatrze, Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz w Piekarni Cichej Kobiety. Niektóre wstępy płatne.

Zagra orkiestra dęta

W czwartek 21.04 o godz. 19., w Filharmonii Zielonogórskiej, koncert wiosenny zagra zielonogórska Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Budowlanych. Pod batutą Janusza Zająca wykona ona m.in. suitę z „Alladyna”, „Kopciuszka”, „Señoritę”, utwory Beatlesów, „Sea of hope” czy „Sbandiamo”. Wstęp bezpłatny.

Muzeum Ziemi Lubuskiej

W czwartek, 21 kwietnia 2022 r. o godz. 17, w Muzeum Ziemi Lubuskiej nastąpi otwarcie wystawy pt. „Mój pejzaż powszedni” Jana Wołka. Bezpośrednio po wernisażu odbędzie się spotkanie z publicznością. Jan Wołek studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Od siedemnastego roku życia żywo uczestniczył w działaniach ruchu studenckiego, w ramach którego zakładał m.in. zespoły oraz kabarety. Wygrywał także konkursy piosenki, w tym trzykrotnie Ogólnopolski Festiwal Piosenki i Piosenkarzy Studenckich. To zawodowy artysta estradowy i członek wielu organizacji branżowych. To artysta wszechstronny: malarz, poeta, autor książek i około trzech tysięcy piosenek m.in. z nurtu poezji śpiewanej, wykonywanych przez polskie sławy estradowe. Jego piosenki zdobywały główne nagrody na festiwalach w Polsce i za granicą. Ma za sobą ponadto około stu wystaw malarstwa, szereg wydanych płyt, zagranych koncertów estradowych. Jest autorem cyklicznych programów telewizyjnych (m.in. „Rozmowy Po-szczególne”, „Gość w dom” czy „Szept prowincjonalny”, które przygotowywał lub prowadził. Do dwóch filmów dokumentalnych, Wołek skomponował muzykę. Była to „Próba materii” – film zrealizowany w 1981 roku przez Kazimierza Karabasza, poświęcony trzem generacjom mieszkańców warszawskiej Woli oraz „Rynek”, nakręcony w 1982 r przez Danutę Halladin, opowiadający z kolei o bydgoskim rynku i wydarzeniach mających tam miejsce w ciągu ostatnich stu lat. W 1997 roku powstał film animowany pt. „Dobranocka” zrealizowany przez Daniela Szczechurę. Tekst do tej bajkowej opowieści, napisał właśnie Jan Wołek a muzykę - Jerzy Satanowski. Projekty plastyczne wykonał Stasys Eidrigevicius – artysta z Litwy. Film nagrodzono podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie w 1997 r. Jako twórca na niwie plastyki debiutował w połowie lat 80-tych ubiegłego wieku, jako autor rysunków satyrycznych i ilustracji książkowych. Uczestniczył w kilkunastu plenerach krajowych i zagranicznych oraz wielu wystawach zbiorowych. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą także Japonii, Kanadzie i USA. Artysta został odznaczony krzyżem Polonia Restituta za wybitne osiągnięcia w sztuce, a także medalem Gloria Artis, wielkim medalem ZAiKS i innymi wyróżnieniami. Na wernisaż i spotkanie wstęp wolny. Z kolei w piątek, 22 kwietnia 2022 roku o godz. 16, odbędzie się spotkanie z aktorem Danielem Olbrychskim, znanym choćby z roli Kmicica w „Potopie” czy Karola Borowieckiego w „Ziemi obiecanej”. W trakcie pracował z najwybitniejszymi reżyserami polskimi: Andrzejem Wajdą, Jerzym Hoffmanem, Krzysztofem Zanussim, Krzysztofem Kieślowskim i znanymi reżyserami innych narodowości: Claudem Lelouchem, Volkerem Schlöndorffem, Miklósem Jancsó, Margarettą von Trotta i innymi. Pięć filmów z jego udziałem było nominowanych do Oscara, z których dwa tj. „Blaszany bębenek” i „Przekątna gońca”, zostały uhonorowane tą nagrodą. Olbrychski to wielokrotny uczestnik „Lubuskiego Lata Filmowego” w Łagowie. Z reżyserem Andrzejem Żuławskim był inicjatorem utworzenia tego najstarszego w Polsce festiwalu filmowego. Na to spotkanie także wstęp wolny.

ZOK - Hydrozagadka

W piątek 22.04 o godz. 19, w ZOK – Hydrozagadce, wystąpi zespół „Gra Sów”. Grupa powstała w 2017 r. Jej muzycy: Kamil Meler (wokal oraz gitary), Marta Wołczecka (gitara elektryczna), Tomasz Dopierała (gitara basowa) i Max Wolff (perkusja) są już laureatami Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej im. Jacka Kaczmarskiego w Poznaniu (2018). Zajęli ponadto pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu dla Młodych Zespołów „GettingOut” w Gorzowie Wlkp (2018), a w 2022 zostali zaliczeni do 15-tu najlepszych projektów muzycznych z Poznania. W lipcu 2018 r. pojawiła się ich debiutancka epka, zaś w lutym 2020 r. wyszła ich pierwsza płyta długogrająca zatytułowana „Wolne Tańce”. Muzyka „Gry Sów” to piosenki poruszające tematy ucieczki od przeszłości, poszukiwania przyszłości, wszelkiej innej refleksji. Udział w koncercie jest swoistą podróżą do świata zbudowanego z pragnień i chęci działania. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska