Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosenny lubuski kulturalny rozkład jazdy. Edyta Geppert, Glass Marcano, Jadwiga Macewicz, Ralph Kaminsky, jazzowo "Pod Filarami"

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W sobotę 19.03 o godz. 18, w sali widowiskowej Świebodzińskiego Domu Kultury z recitalem wystąpi Edyta Geppert. Artystka jest znana z tego, że z wielką starannością buduje swój repertuar. Ze strony matki ma korzenie węgierskie (stąd nazwisko).
W sobotę 19.03 o godz. 18, w sali widowiskowej Świebodzińskiego Domu Kultury z recitalem wystąpi Edyta Geppert. Artystka jest znana z tego, że z wielką starannością buduje swój repertuar. Ze strony matki ma korzenie węgierskie (stąd nazwisko). kadr z YT
Wiosna, wiosna, w piątek dzień i noc potrwają równe 12 godzin i ode tej pory dnia nam będzie przybywało. To oznacza, że będzie w nas więcej energii i więcej czasu na udział w wydarzeniach kulturalnych, także tych plenerowych (choć na te jeszcze trochę poczekamy). Wiele się dzieje w filharmoniach (muzyka Bacha na klawesyny, muzyka elektroniczna), teatrach, ale także w placówkach kultury. W Świebodzinie wystąpi Edyta Geppert, w gorzowskim kultowym klubie "Pod Filarami" zabrzmi projekt muzyczny poświęcony znakomitemu pianiście jazowemu - Janowi Jarczykowi, w Zielonej Górze wystąpi Ralph Kaminsky. Warty zauważenia jest również koncert Jadwigi Macewicz w Kożuchowie. A w Drezdenku koncert muzyki filmowej zagra miejska orkiestra dęta. Moja rekomendacja to wystawa plakatów z filmów w reżyserii Andrzeja Wajdy w Spichlerzu (filia Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim). Jak zwykle wiele się dzieje!

DREZDENKO

W niedzielę 20.03 o godz. 17, w sali widowiskowej Centrum Promocji Kultury, w programie pełnym muzyki filmowej wystąpi Drezdenecka Orkiestra Dęta. Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Drezdenku wykonuje utwory marszowe, rozrywkowe oraz klasyczne. Obecnie liczy 40-stu muzyków w wieku 10-25 lat. Aktualnie zespół tworzą uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich. Orkiestra koncertuje w kraju i za granicą. Reprezentowała Polskę na znaczących imprezach w Hanowerze, Hamburgu i Frankfurcie, a także uświetniała ważniejsze wydarzenia kulturalne w Polsce. W 2005 r., na bazie muzykującej młodzieży szkolnej, przekształciła się w „Reprezentującą Młodzieżową Orkiestrę Dętą m. Drezdenka". Podczas koncertu zespół zagra znane tematy oraz utwory z filmów i bajek m.in.: „Piraci z Karaibów”, „Król lew”, „James Bond”, „The muppet show”, a także utwory z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego: „Rzuć to wszystko co złe”, „Zacznij od Bacha”. Wstęp bezpłatny.

KOŻUCHÓW

W sobotę, 19.03 o godz. 18, w sali widowiskowej Centrum Kultury „Zamek” będzie można posłuchać Jadwigi Macewicz w repertuarze piosenki Sanah. Wokalistka zaśpiewa piosenki z repertuaru Sanah, gwiazdy, która podbija obecnie listy przebojów. To będzie także świetna okazja, by zobaczyć instruktorkę sekcji wokalnej CK Zamek w roli solistki. Jadwiga Macewicz ma na swoim koncie wiele sukcesów muzycznych. Artystka ukończyła studia na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Jest również absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Zielonej Górze na wydziale instrumentalnym. Na scenie zadebiutowała w 2006 r. Od tamtej pory regularnie koncertuje i angażuje się w różne projekty. Brała też udział w telewizyjnym show "Bitwa na Głosy". Wstęp płatny.

ŚWIEBODZIN

W sobotę 19.03 o godz. 18, w sali widowiskowej Świebodzińskiego Domu Kultury z recitalem wystąpi Edyta Geppert. Artystka jest znana z tego, że z wielką starannością buduje swój repertuar. Ze strony matki ma korzenie węgierskie (stąd nazwisko). Ukończyła Wydział Piosenki w Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Zadebiutowała w 1984 roku, zdobywając I nagrodę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz Grand Prix XXI Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Sukcesy na opolskim festiwalu odnosiła jeszcze kilkukrotnie: w 1986, 1995 i 2014 roku. Jest jedyną polską piosenkarką, która do tej pory otrzymała aż czterokrotne Grand Prix na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Została odznaczona w 2007 srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Do jej największych przebojów należą „Jaka róża taki cierń”, „Och, życie kocham cię nad życie” czy „Nie żałuję”. Geppert prezentuje nie tylko spokojne i nastrojowe piosenki, jest gwiazdą wszechstronną, która wykonuje także piosenki dramatyczne, refleksyjne, liryczne i kabaretowe. Jej precyzyjnie wyreżyserowane recitale są rzadką okazją usłyszenia prawdziwych perełek polskiej piosenki literackiej. W 2014 roku Edyta Geppert rozpoczęła współpracę z zespołem „Vasie”. W jego składzie znajdziemy akordeon i gitary, co umożliwia wykonywanie na estradzie piosenek znanych jedynie z nagrań płytowych, które cieszą się wielką popularnością wśród słuchaczy. Wśród autorów tekstów odnajdujemy: Magdę Czapińską, Agnieszkę Osiecką, Jacka Cygana, Marka Dagnana, Jerzego Ficowskiego, Jonasza Koftę, Wojciecha Młynarskiego, Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Kazimierza Siwka, a wśród kompozytorów: Henryka Albera, Włodzimierza Korcza, Seweryna Krajewskiego, Andrzeja Rybińskiego. Artystka do tej pory wydała 12 płyt, ostatnia - „The Best of” pochodzi z 2017 roku, zawiera największe hity piosenkarki i posiada złoty certyfikat Związek Producentów Audio-Video. Edyta Geppert to znakomita interpretatorka tekstów, potrafiąca przy tym budować mocno skontrastowane nastroje. W jej wykonaniu piosenki liryczne zderzone są z dramatycznymi, a dramatyczne z zabawnymi, często kabaretowym. Te ostatnie z tekstami klasyka gatunku - Mariana Hemara. Koncert to także niezwykła okazja przeżycia emocji, jakich mogą dostarczyć publiczności tylko nieliczni, obdarzeni prawdziwą charyzmą artyści. Wstęp płatny.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Bach, klawesyny i elektroniczny Moniuszko

W piątek 18.03 o godz. 19 w Filharmonii Gorzowskiej w ramach programu „Bach i klawesyny” kwintet smyczkowy wraz solistami (Elżbieta Stefańska i Mariko Kato-Shioya – klawesyn, Gaëlle Dohen – flet, Maciej Grygiel – skrzypce) wykonają: koncert na dwa klawesyny i smyczki c-moll, V. koncert brandenburski D-dur na skrzypce, flet, klawesyn i smyczki oraz koncert na dwa klawesyny i smyczki C-dur. Natomiast w niedzielę 20.03 o godz. 18, w Filharmonii Gorzowskiej odbędzie się koncert pt. „Steve Nash & Turntable Orchestra X Rodziewicz”. Tym razem, na scenie, w ramach twórczej współpracy muzyków, Steve Nash połączy muzyczne światy klasyki i jazzu. Wykorzystane zostaną, często jednocześnie, palety barw orkiestry symfonicznej, improwizacji jazzowej i gramofonów. Obok Steve’a Nasha i DJ-ów, wystąpią także znakomici artyści jazzowi, m.in. legenda muzycznej sceny jazzowej, saksofonista tenorowy – Maciej Sikała. W programie, oprócz autorskich kompozycji z najnowszej płyty zespołu Steve Nash & Turntable Orchestra oraz płyty Rojazzvitch, znajdą się również elektroniczne wersje dzieł twórców muzyki klasycznej (Moniuszki i Beethovena). To może być wieczór pełen niespodziewanych, ale jakże pozytywnych zaskoczeń. Wstępy płatne.

O Żydach w Bibliotece

We wtorek 22.03 o godz. 17, w sali Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp. odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu “Nowa Marchia – Prowincja Zapomniana – Ziemia Lubuska – Wspólne Korzenie”. Zgromadzeni wysłuchają wykładu Andrzeja Kirmiela (dyrektora Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej), pt. “Żydzi na Ziemi Międzyrzeckiej”. Kirmiel wcześniej pracował jako nauczyciel historii w liceach ogólnokształcących w Skwierzynie i Zielonej Górze. Swoje zainteresowania naukowe koncentruje na historii regionu lubuskiego, historii sztuki i problematyce narodowościowo-religijnej, głównie z zakresu stosunków polsko-niemieckich i polsko-żydowskich. Spotkanie będzie połączone z promocją książki. Po spotknaiu o godz. 18, odbędzie się koncert pieśni żydowskich w wykonaniu Aleksandry Idkowskiej. Wstęp wolny.

Filmy Wajdy na plakatach

Wystawa plakatów filmowych (wernisaż w czwartek - 24.03 o godz. 18.30 w Spichlerzu - filia Muzeum Lubuskiego im. J. Dekerta) pt. „Wajda na nowo” to projekt, który powstał z myślą o uczczeniu Wielkiego Mistrza kina, Andrzeja Wajdy. Praca nad wystawą zakończyły się w 2021 roku, w którym to przypadła 95. rocznica urodzin i jednocześnie 5. rocznica śmierci reżysera. Wówczas Andrzej Pągowski postanowił podjąć próbę zaprezentowania całej twórczości Wajdy w kolekcji nowych plakatów – po jednym dla każdego filmu. W ten sposób powstała seria 60 graficznych interpretacji bardziej i mniej znanych dzieł, zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych. "Chyba każdy miłośnik kina zna takie klasyki jak „Człowiek z żelaza”, „Popiół i diament” czy „Ziemia obiecana”, ale okazuje się, że wiele osób nie wie, iż Andrzej Wajda tworzył również etiudy i filmy dokumentalne. Cała jego twórczość zamyka się w okrągłej liczbie 60 dzieł. Pomyślałem, że warto zinterpretować je graficznie, jako mój osobisty ukłon w stronę wybitnego reżysera i jako swoista biblioteka, czy może raczej katalog jego filmów" tłumaczy Andrzej Pągowski, pomysłodawca wystawy „Wajda na nowo”.

Jazzowo pod Filarami

W piątek 25.03 o godz. 19.30, w kultowym gorzowskim Jazz Clubie „Pod Filarami”, odbędzie się koncert „Directions in Music - Jan Jarczyk”. Tym razem do tria Pawła Kaczmarczyka dołączy kanadyjski trębacz Jacques Kuba Seguin, a tematem przewodnim koncertu będzie muzyka z repertuaru, nieżyjącego już, legendarnego polskiego i kanadyjskiego pianisty - Jana Jarczyka. To muzyk jazzowy, pianista, kompozytor, aranżer, muzyk sesyjny, pedagog. Profesjonalną karierę muzyczną rozpoczynał na początku lat 60. XX w. w krakowskim klubie jazzowym „Helikon”, gdzie współpracował z zespołami Tomasza Stańki i Leszka Żądło. Nagrywał także muzykę dla Telewizji Polskiej. Cykl „Directions in Music”, prezentowany od 2010 roku przez Pawła Kaczmarczyka wciąż rośnie i nabiera nowego znaczenia. Pianista zaprasza czołowych muzyków młodego pokolenia oraz muzycznych weteranów, by wspólnie uczcić pamięć o ikonach sceny. Wstęp płatny.

ZIELONA GÓRA

Wenezuelska energia dyrygentury oraz Perez Prado na dwa saksofony

W Filharmonii Zielonogórskiej, w piątek 18.03 o godz. 19, orkiestrą FZ zadyryguje pochodząca z Wenezueli, wyjątkowo energetyczna artystka – Glass Marcano. Pod jej batutą orkiestra wykona „Pawanę na śmierć infantki” i „Le Tombeau de Couperin” – Ravela, „Kujawiaka TOS” - Małgorzaty Cynk oraz w miejsce wcześniej zaplanowanej symfonii Piotra Czajkowskego – „Wariacje na temat Haydna na orkiestrę” – J. Brahmsa. Na koniec tego koncertu nie zabraknie akcentu latynoskiego. Iga Drąg (sax alt) i Karol Denkiewicz (sax tenor) z orkiestrą FZ zagrają wiązankę utworów Pereza Prado (kubańskiego kompozytora od Mambo nr 5, który karierę zrobił w Meksyku). Wstęp płatny.

Bach, klawesyny także w Zielonej Górze

W sobotę 19.03 o 19.00 w Filharmonii Zielonogórskiej z okazji Święta Muzyki Dawnej, kwintet smyczkowy wraz solistami (Elżbieta Stefańska i Mariko Kato-Shioya – klawesyn, Gaëlle Dohen – flet, Maciej Grygiel – skrzypce) wykonają: koncert na dwa klawesyny i smyczki c-moll, V. koncert brandenburski D-dur na skrzypce, flet, klawesyn i smyczki oraz koncert na dwa klawesyny i smyczki C-dur.

Ralph w Planetarium

W niedzielę 20.03 o godz. 19. w Planetarium Wenus w Zielonej Górze, odbędzie się koncert Ralpha Kaminskiego w programie „Kora”. To polski wokalista młodszego pokolenia, autor tekstów, kompozytor, producent muzyczny oraz reżyser teledysków. Uczył się w szkole muzycznej w klasie skrzypiec. Ukończył wokalistykę na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Studiował też na Wydziale Popu na Codarts University for the Arts w Rotterdamie. Tworzy autorską muzykę z pogranicza popu alternatywnego. Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, takich jak Grand Prix międzynarodowego festiwalu Carpathia 2011, czy Grand Prix Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki Złotego Tukana oraz Tukana Publiczności podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2019 r. W 2020 roku otrzymał „Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego”. W październiku 2021 ukazała się nowa płyta Kamińskiego zatytułowana „Kora”. Artysta sięgnął w nim po ponadczasową twórczość Kory i grupy Maanam. Utwory zyskały nie tylko nowe aranżacje, ale także dzięki swoistej dekonstrukcji dokonanej przez artystę, udało się z nich wydobyć nowe znaczenia. Na krążku znajdziemy zarówno wielkie przeboje, jak choćby „Wyjątkowo zimny maj” czy „Po prostu bądź”, jak i piosenki mniej znane. Główną inspiracją powstania albumu był koncert-spektakl „Kora”, który Kaminski zaprezentował w 2021 r. na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Wstęp płatny.

Sztuka ponownie w Lubuskim Teatrze

Ten weekend to kolejna okazja do obejrzenia spektaklu "Sztuka" autorstwa francuskiej autorki Yasminy Rezy. Głównych bohaterów - trzech mężczyzn: Serge’a, Marca i Yvana – poznajemy w momencie, gdy pierwszy z nich chwali się, że wydał pokaźną sumkę (bo go „było stać”) na zakup pewnego obrazu. Dzieło, autorstwa bardzo „modnego” artysty, znanego jako Atrios, to płótno w całości pomalowane na biało. Jeśli obserwator bardzo się wysili, z trudem, choć jednak, dostrzeże na nim lekko wypukłe ukośne białe paski. Obraz wystawia na ciężką próbę wieloletnią przyjaźń między mężczyznami. Dyskusja na temat sztuki współczesnej oraz znaczenia, jakie snobizm i kierowanie się zdaniem innych, m.in. przy zakupie dzieł „sztuki”, odgrywają przy jej odbiorze, nieubłaganie staje się pretekstem do weryfikacji relacji łączących bohaterów. Bohaterowie pokazują swoje prawdziwe, często głęboko skrywane oblicza. Okazuje się także jak silne są relacje między nimi i na jakich wartościach się opierają. Pozorna dyskusja o guście (a jak wiadomo: „O gustach się nie dyskutuje”), zamienia się w konflikt charakterów i często zupełne odmiennych postaw życiowych. Pomimo swojej miejscami gorzkiej wymowy, akcja obfituje w dobry humor. W reżyserskim ujęciu Roberta Czechowskiego „Sztuka” jest mimo wszystko komedią o naturze stosunków międzyludzkich. Scenografię przygotował Adam Łucki. Główne role grają: Robert Kuraś (Marc), James Malcolm (Yvan) oraz Wojciech Romańczyk (Serge). Wstęp płatny. 18-19.03 godz. 19, 20.03 godz. 18,

WYDARZY SIĘ

  • 18.03. – koncert Grzegorza Turnaua - Znów wędrujemy LIVE, Teatr im. J. Osterwy, Gorzów Wlkp.,
  • 18.03. – koncert symfoniczny z Glas Marcano (Czajkowski, Ravel), Filharmonia Zielonogórska,
  • 18.03. – koncert „Strefa Dobrej Muzyki – Kaśka Sochacka”, Kostrzyńskie Centrum Kultury,
  • 18.03. - koncert „Zespołu 9”, Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie,
  • 18.03. – koncert „Bach i klawesyny”, Filharmonia Gorzowska,
  • 18.03. – otwarcie wystawy „Niesamowite lubuskie w malarstwie Sylwestra Janickiego”, Muzeum Miejskie w Nowej Soli,
  • 19.03. – koncert barokowy z okazji Dnia Muzyki Dawnej, Filharmonia Zielonogórska,
  • 19.03. – koncert „Czesław Mozill solo”, The Droshkoov Theatre, Zielona Góra,
  • 19.03. – Golden hits of Queen z orkiestrą symfoniczną, Żagań,
  • 20.03. – koncert „Steve Nash & Turntable Orchestra X Rodziewicz”, Filharmonia Gorzowska,
  • 20.03. – Kobiece Popołudnie, kawiarnia Delicjusz, Sulechów,
  • 24.03. – koncert „Lokalnych artystów”, ZOK, Zielona Góra,
  • 24.03. – wernisaż wystawy plakatów Andrzeja Pągowskiego „Wajda na nowo”, Muzeum Lubuskie, Gorzów Wlkp.
  • 25.03. – koncert symfoniczny “Nastrój nieposkromiony” m.in. słynny na gitarę i orkiestrę
    „De Aranjuez” - J. Rodrigo,
  • 25.03. – koncert symfoniczny (m.in. koncert wiolonczelowy Dworzaka), Filharmonia Zielonogórska,
  • 26.03. – koncert Kathrine Windfeld Sextet (DK/PL/SE), Filary Jazz Club, Gorzów Wlkp.,
  • 26.03. – premiera przedstawienia „Balladyna”, Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.,
  • 26.03. – premiera przedstawienia „Kanadyjskie sukienki”, Lubuski Teatr w Zielonej Górze,
  • 26.03. – koncert “Dawid Kwiatkowski on tour”, Piwnica Artystyczna Kawon, Zielona Góra,
  • 31.03. – otwarcie wystawy Ekateriny Lisovenko - Ogrody smutku, BWA Zielona Góra,
  • 02.04 – koncert Natalii Przybysz, Planetarium Wenus, Zielona Góra,
  • 03.04. – wydarzenie plenerowe Kaziuki, Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli,
  • 03.04. – monodram - Dorota Landowska - STRYJEŃSKA. Let's dance, Zofia!, Zielonogórski
    Ośrodek Kultury,
  • 06.04. – występ Korteza, Świebodziński Dom Kultury,
  • 07-13.04. – Wielkanocny Festiwal Kameralny, ZOK filia Stary Kisielin oraz FZ, Zielona Góra,
  • 08.04. – otwarcie wystawy Yuriya Bileya - Przybyłem, zobaczyłem, zapłakałem, BWA Zielona Góra,
  • 09.04. – jarmark wielkanocny, Żagański Pałac Kultury
  • 09.04. – jarmark „Stoły wielkanocne”, Sulechów,
  • 09.04. - koncert Nagórski/Wośko - „Kaczmarski”, Café Noir, Zielona Góra,
  • 10.04. – koncert „Osiecka orientalnie”, Sulechowski Dom Kultury,
  • 24.04. – koncert zespołu „Meek, oh why ?”, Kawon, Zielona Góra
  • 22.05. – koncert Michała Bajora „Kolor Cafe”, Świebodziński Dom Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska