MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ale się dzieje w Szpitalu Uniwersyteckim. Zobacz, jak się zmieniają różne obiekty

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Termomodernizacja wszystkich budynków szpitalnych, budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, a także Ośrodka Terapii Tlenowej to jeszcze nie wszystkie inwestycje, jakie trwają obecnie na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze
Termomodernizacja wszystkich budynków szpitalnych, budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, a także Ośrodka Terapii Tlenowej to jeszcze nie wszystkie inwestycje, jakie trwają obecnie na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Jacek Katos
Na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze trwają budowy, remonty. Każdego dnia praca wre. Nie tylko w związku z budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, ale także Ośrodkiem Terapii Tlenowej czy termomodernizacją wszystkich szpitalnych budynków.

Wszystkie budynki Szpitala Uniwersyteckiego zmienią swój wygląd. Trwa, albowiem termomodernizacja, która będzie kosztowała 50 mln zł. Wykonuje ją Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A. Plan też jest taki, żeby ostatecznie 10 osobnych budynków połączyć i stworzyć dwa obiekty...

Do renowacji jest 10 tysięcy metrów kwadratowych elewacji, a do wymiany 2 ty. mkw. stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie stropów, wymianę centralnego ogrzewania. Dzięki temu nie tylko zmieni się estetyka budynków, co też nie jest bez znaczenia, ale przede wszystkim termomodernizacja oznacza duże oszczędności dla szpitala.

- Odnotowujemy wzrost opłat za energię elektryczną o 600 tys. zł. Wymiana punktów świetlnych i sieci pozwoli zmniejszyć te koszty. W przypadku sieci ciepłowniczej roczne straty to 200 tys. zł. Wymiana tej sieci trwa - mówił prezes Marek Działoszyński.

Termomodernizacja za 50 mln zł

Wartość projektu to 50 mln zł, w tym unijne dofinansowanie wynosi 39 mln zł, a wkład własny szpitala - 11 mln zł. Zadanie w systemie "zaprojektuj i wybuduj" podzielono na etapy. Pierwszy to wykonanie dokumentacji projektowej oraz złożenie wniosku o pozwolenie na budowę (w ciągu 60 dni od podpisania umowy).

Etap drugi to wykonanie robót w budynkach, w których mieszczą się kliniczne oddziały: neurologii, chirurgii naczyniowej, neurochirurgii, kardiologii, chorób wewnętrznych, hematologii, pediatrii, anestezjologii i intensywnej terapii, nefrologii ze stacją dializ, SOE oraz zakład rehabilitacji. Termin zakończenia prac zaplanowano na 16 listopada 2020 roku. Do tego czasu mają być zmodernizowane także oddziały: płucny i trakochirurgii, a także radioterapia.

Termomodernizacja jest podzielona na etapy

Etap trzeci to wykonanie założeń przedprojektowych i wykonanie dokumentacji projektowej na budowę (do 29 stycznia 2020 roku). Etap czwarty to wykonanie robót budowlanych w budynkach, w których znajdują się oddziały: urologii, chirurgii i urologii dziecięcej, chirurgii urazowo-naczyniowej, chirurgii ogólnej i onkologiczne. Termin realizacji to 15 listopada 2021 roku.
Wreszcie etap piąty oznacza termomodernizacje okulistyki i laryngologii oraz portierni szpitalnej. Termin zakończenia prac do 15 września 2022 roku.

Projekt będzie kontynuowany i zmodernizowane, zostaną także - jako oddzielne już zadania - obecne oddziały onkologii o położniczo-ginekologiczny. Przewidywany termin po oddaniu do użytku budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.
Nowej elewacji na zabytkowych budynkach szpitala nie będzie. Cegły zostaną oczyszczone. Wszelkie prace odbywać się będą pod okiem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Nową elewację zyskają obiekty budowane w latach 60. i 70. ubiegłego wieku.

Trwa budowa Ośrodka Terapii Tlenowej

Rozpoczęła się też budowa Ośrodka Terapii Tlenowej. Budowy podjął się prywatny inwestor. Z terapii będą korzystać pacjenci Szpitala Uniwersyteckiego. Leczenie tlenem o podwyższonym ciśnieniu w komorze hiperbarycznej ratuje życie i zdrowie wielu ludzi. Choćby tych zatrutych czadem, poparzonych, walczących z trudno gojącymi się ranami czy nowotworami.

Umowę z firmą zewnętrzną Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze podpisał w listopadzie 2018 r. W jej ramach szpital wydzierżawił grunt położony pomiędzy budynkiem „U” a budynkiem „L” (za zgodą właściciela, czyli Zarządu Województwa Lubuskiego). Firma została wyłoniona w ramach konkursu ofert. W umowie wydzierżawiający planował wybudować ze środków własnych budynek parterowy - Ośrodek Terapii Hiperbarycznej wraz z konieczną infrastrukturą. Jednocześnie, w okresie realizacji inwestycji, dzierżawca miał wybudować również ze środków własnych, na potrzeby szpitala tzw. łącznik komunikacyjny, który połączy budynek „U” z budynkiem „L”.

Co oznacza takie rozwiązanie dla pacjentów? Stworzenie „ciągu onkologicznego” poprzez połączenie Klinicznego Oddziału Onkologii, Zakładu Radioterapii, Oddziału Dziennej Chemioterapii z diagnostyką dla pacjentów onkologicznych, która mieści się w budynku „U” (dziś najciężej chorzy są przewożeni transportem sanitarnym z budynku do budynku); możliwość wykorzystywania komory hiperbarycznej na potrzeby pacjentów.

Kończy się budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka

Budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka ma się zakończyć jeszcze w tym roku, a pierwsi pacjenci zostaną przyjęci na początku przyszłego roku. Koszt inwestycji to 112 mln zł. Wykonawcą inwestycji jest firma Mostostal z Zabrza.
W nowym szpitalu na oddziałach będą sale jedno i dwuosobowe, z możliwością ustawienia łóżka dla rodzica. Każda sala będzie miała oddzielną łazienkę. Ponadto na każdym oddziale zaplanowano dodatkowe dwa pokoje hotelowe dla rodziców czy opiekunów. W Centrum będą również na każdym oddziale ogólnodostępne pokoje socjalne oraz pomieszczenia dedykowane karmiącym mamom. W holu głównym obok punktu gastronomicznego będzie świetlica dla dzieci, a na oddziałach pokoje zabaw dla małych pacjentów.

Tak budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka wyglądała w marcu:

Galeria Focus Mall zmienia swoje oblicze. Będzie większa, bardziej nowoczesna, z większą liczbą sklepów, restauracji i miejsc parkingowych

Focus Mall się zmienia. Zobacz postępy prac. Kiedy w nowej c...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska