Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki jodze możesz poczuć w ciele pozytywny przypływ energii

(ban)
Na zajęciach jogi przybywa mężczyzn, najczęściej są to mężowie kobiet już ćwiczących
Na zajęciach jogi przybywa mężczyzn, najczęściej są to mężowie kobiet już ćwiczących Fot. DiGiTouch
Joga uczy pokonywać własne ograniczenia i słabości, a jednocześnie odnajdywać w sobie mocne punkty osobowości, uczy kontemplować i rozmawiać ze sobą.

Zielonogórzanka Katarzyna Mulczyk od kilku lat jest instruktorką jogi. - Całe życie przetańczyłam. Poznałam taniec współczesny, ale moją największą miłością był balet - wyznaje.

To podczas rozgrzewek na zajęciach tańca Katarzyna poznała podstawowe elementy jogi. W wieku 30 lat przeszła na baletową emeryturę i prowadziła własną działalność, ale brakowało jej rozwoju fizycznego i duchowego. Pojechała więc na warsztaty do Poznania i zapisała się na zajęcia z różnych technik tanecznych. Jedne z nich zamieniła na sesję jogi. Półtora godziny wystarczyło, żeby odkryła swoje powołanie. - Przeżyłam coś niesamowitego. Wyszłam z zajęć pełna energii i czułam się świetnie - opowiada Kasia. Po powrocie do domu, wszystko potoczyło się szybko. Książki, internet, ćwiczenia, kursy, warsztaty i tak stała się instruktorką jogi.

Pokonaj siebie

Joga uczy pokonywać własne ograniczenia i słabości, a jednocześnie odnajdywać w sobie mocne punkty osobowości, uczy kontemplować i rozmawiać ze sobą. Pokazuje, jak w chaosie dnia zachować spokój wewnętrzny, równowagę ducha i ciała. - Pracuję metodą B.K.S. Iyengara, który dostosował jogę do potrzeb ludzi zachodu. Wprowadził pomoce: klocki, paski, wałki, liny itp., żeby było nam łatwiej wykonywać niektóre, trudniejsze pozycje - tłumaczy Katarzyna. W jodze chodzi o kontemplacje, refleksje, zatrzymanie się - dosłowne jako trwanie jakiś czas w jednej pozycji i przenośne, zatrzymanie się w życiu, w ciągu dnia. Ćwiczenia uelastyczniają nasze ciało, doskonalą je, dają moc, kształtują wnętrze, wzbogacają myśli. Nieraz odczuwamy ból wykonując daną pozycję, tym samym przekraczamy naszą nieznaną granicę możliwości.

Po co ten lęk

Wielu ćwiczących jest spiętych wewnętrznie przez różne czynniki i proces otwierania się trwa u nich dłużej. Zauważyłam, że niektórzy z góry przewidują, że czegoś nie zrobią, że ćwiczenie jest dla nich niewykonalne. Szczególny lęk budzą pozycje odwrotne, typu stanie na głowie, czy rękach. Jakże wielkie zdziwienie następuje jak coś wyjdzie czego kiedyś nie potrafili zrobić. To daje wiarę we własne możliwości, siłę i radość wewnętrzną.
- Dla mnie nie jest istotne czy ktoś będzie robił kwiat lotosu czy nie - mówi pani Katarzyna. - Ważne jest, żeby jak najdłużej zachował sprawność, zdrowy fizyczny i psychiczny kręgosłup, spokój oraz poczucie wiary w siebie i harmonię ze światem zewnętrznym. Spokój wzmacnia świadomość.
Niekiedy joga staje się drogą do poszukiwania sensu i radości życia. Jest kierunkowskazem, zwłaszcza dla samotników, ludzi z różnymi niedomaganiami, czy cierpiących na depresję.

Poczuj lekkość

Wykonując daną pozycję, trzeba być skupionym. - Żeby dogłębnie wykonać i poczuć asanę (pozycję) trzeba być skupionym i myśleć o wielu szczegółach w prawidłowym ułożeniu ciała - wyjaśnia instruktorka.
Podczas sesji często padają takie zwroty jak: wyciągnij się w górę, zasklep łopatki do wewnątrz, podciągnij rzepki nad kolanem, poczuj całe podeszwy stóp, rozluźnij niepotrzebnie spięte mięśnie, itp. W jodze, za każdym razem dostrzega się coś innego. Można sto razy wykonywać daną pozycję, a za sto pierwszym dostrzeżemy w niej coś nowego, co pozwoli poczuć łatwość i lekkość. Poszukuje się punktu, w którym można się czegoś o sobie dowiedzieć, nauczyć i wzrosnąć.
Sesja kończy się relaksacją, która jak się okazuje jest dla wielu najtrudniejsza. Blokują się wewnętrznie i nie pozwalają harmonii dojść do głosu.

Panowie mile widziani

- W grupach mam siedmiu panów, ale przewinęło się ich dwa razy więcej. Ostatnio przychodzą mężowie pań już uczestniczących w zajęciach jogi. To cieszy - uważa pani Katarzyna. Kobiety wciąż w większości, więc widać u kogo joga cieszy się większym zainteresowaniem. Najciekawsze, że zazwyczaj najlepszymi nauczycielami jogi są właśnie mężczyźni. Grupy sesyjne są koedukacyjne - bardzo dobre jest połączenie podczas wspólnych sesji dwóch energii kobiecej i męskiej- Yin i Yang. Jogę praktycznie mogą ćwiczyć wszyscy i w każdym wieku. Przy niektórych dolegliwościach czy ciąży stosuje się odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń..

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska