Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piątkowy wieczór w Filharmonii Zielonogórskiej pełen wspaniałej muzyki. Na jego zakończenie zabrzmi majestatyczna "Eroica" Beethovena

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Wieczór w filharmonii zakończy III. Symfonia Es-dur op. 55 „Eroica” Ludwika van Beethovena. To jedna z bardziej znanych symfonii tego kompozytora.
Wieczór w filharmonii zakończy III. Symfonia Es-dur op. 55 „Eroica” Ludwika van Beethovena. To jedna z bardziej znanych symfonii tego kompozytora. wikipedia commons
W Filharmonii Gorzowskiej po zakończonym festiwalu im. W. Kilara - odrobina dni wolnych od koncertów, zaś w Zielonej Górze nadal trwa 32. Festiwal Smyczkowy. Tym razem bohaterką tej grupy instrumentalnej, wraz z klarnetem, będzie altówka.

Zimowa bajka Moniuszki

W piątek (27.10), w sali kameralnej Filharmonii Zielonogórskiej o godz. 19, usłyszymy „Uwerturę koncertową Bajka” Stanisława Moniuszki. Dzieło zostało po raz pierwszy wykonane 1 maja 1848 roku w Wilnie (w tym czasie był m.in. organistą w kościele św. Jana w tym mieście) i jest jednym z nielicznych dzieł instrumentalnych kompozytora, a jednocześnie jednym z najbardziej znanych i rozpowszechnionych. Równolegle egzystuje także inna nazwa dzieła „Opowieść zimowa”. Otwiera ją temat wprowadzony przez kwintet, który przejmuje następnie flet z towarzyszeniem oboju, fanfary trąbek zapowiadają następnie wolniejszą część z pizzicato i kolejnym tematem w I. skrzypcach, wiolonczelach. Solo klarnetu i odpowiedź fletu i fanfary waltorni otwierają kolejny rozdział bajki. Reszty posłuchajcie Państwo sami.

Większe skrzypce i kij solo

Kolejnym utworem wieczoru będzie koncert podwójny na klarnet (żartobliwie przez muzyków zwany "kijem") i altówkę - e-moll op. 88 Maxa Brucha, w wykonaniu Katarzyny Budnik (altówka) oraz Andrzeja Cieplińskiego (klarnet). Utwór został skomponowany w 1911 r. a jego prawykonanie odbyło się 5 marca 1912 roku w Wilhelmshaven z udziałem altowiolisty Willy'ego Hessa oraz syna kompozytora Maxa Felixa Brucha. Jako ciekawostkę można dodać, że wszystkie trzy części koncertu zawierają szwedzką pieśń ludową „Ach piękny Värmelandzie”.

Symfonia bohaterska

Wieczór w filharmonii zakończy III. Symfonia Es-dur op. 55 „Eroica” Ludwika van Beethovena. To jedna z bardziej znanych symfonii tego kompozytora. Utwór powstawał w latach 1803–1804 i jest uważany za „punkt zwrotny” w przejściu między epoką klasyczną, a romantyzmem, dlatego często uważana jest za pierwszą symfonię romantyczną. Beethoven dyrygował prywatnym prawykonaniem 9 czerwca 1804 r., a później pierwszym publicznym 7 kwietnia 1805 r. Najbardziej znana jest druga część symfonii mająca formę wolnego i wyjątkowo ekspresyjnego marsza żałobnego. Na ożywienie charakteru zabrzmi po nim szybka część trzecia (Scherzo) oraz czwarta z licznymi wariacjami i zmiennym tempem. Pole do popisu będzie miał ulubiony przez Beethovena – obój. Całością zadyryguje Mirian Khukhunaishvili. To pochodzący z Gruzji współzałożyciel i dyrektor muzyczny Tbilisi Youth Orchestra. Prowadził takie zespoły jak: Tonhalle-Orchester Zürich, Royal Concertgebouw Orchestra, Konzerthausorchester Berlin, NFM Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz najważniejsze gruzińskie orkiestry i chóry. W 2020 roku uzyskał stopień doktora dyrygentury w Akademii Muzycznej w Krakowie. Wstęp płatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska