Lato Muz Wszelakich 2020: dr Grzegorz Biszczanik ze swoją książką „Nieznane twarze Zielonej Góry” w Bibliotece Norwida

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Premiera książki „Nieznane twarze Zielonej Góry” dr. Grzegorza Biszczanika w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze (17 kwietnia 2019 r.), połączona była z otwarciem wystawy fotografii Władysława Czulaka, które wykonał na potrzeby tego wydawnictwa (Stowarzyszenia Forum Art)
Premiera książki „Nieznane twarze Zielonej Góry” dr. Grzegorza Biszczanika w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze (17 kwietnia 2019 r.), połączona była z otwarciem wystawy fotografii Władysława Czulaka, które wykonał na potrzeby tego wydawnictwa (Stowarzyszenia Forum Art) Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
W czwartek, 9 lipca, bohaterem cyklu spotkań „Z książką na leżaku” w Bibliotece Norwida będzie dr Grzegorz Biszczanik – historyk i regionalista.

W czwartek, 9 lipca 2020 r. – kolejne spotkanie z cyklu „Z książką na leżaku”, na które zapraszają Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury.

Dr Grzegorz Biszczanik ujawnia tajemnice twarzy Zielonej Góry

„Nieznane twarze Zielonej Góry” (Stowarzyszenie Forum Art 2019) to kapitalny przewodnik po mieście.
Spacerujesz z książką, odwiedzając około 65 adresów opisanych kamienic. Co rusz zaglądając do zamieszczonego w wydawnictwie słowniczka. Żeby nie mylić naczółka z naszczytnikiem, a sterczyny z wolutą… Dr Grzegorz Biszczanik napisał rzecz godną prawdziwego regionalisty i historyka. Rzecz dla każdego głodnego historii Zielonej Góry będącą lekturą obowiązkową. Gdzie twarz, maska, maszkaron to przyczynek do zapoznania się z „biografią” stuletnich kamienic. A po lekturze głód tylko narasta…

Dr Grzegorz Biszczanik o swojej książce

„Liczne budowle Zielonej Góry cechują się bogatym zdobnictwem architektonicznym. Miasto, powszechnie znane z winorośli i Winobrania, pełne jest urokliwych zaułków i kamienic. To właśnie na fasadach kamienic, powstałych na przełomie XIX i XX wieku, do dziś zachowały się detale architektoniczne, których piękno pozostaje często niezauważone. Naścienne elementy dekoracyjne z przedstawieniami głów i twarzy świadczą o prospericie naszego miasta na przełomie wieków. Są godne, aby ukazać je szerszemu gronu odbiorców (…)”.

Premiera książki dr. Grzegorza Biszczanika „Nieznane twarze Zielonej Góry” w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Dr Grzegorz Biszczanik – rodowity zielonogórzanin, doktor nauk humanistycznych. Historyk, regionalista, filokartysta, znawca dziejów Zielonej Góry. Członek Polskiego Towarzystwa Historycznego – oddział w Zielonej Górze oraz Towarzystwa Miłośników Zielonej Góry „Winnica”. Jako jedyny regionalista zajmujący się filokartystyką jest autorem kilkuset publikacji naukowych, popularnonaukowych dotyczących dziejów Zielonej Góry oraz Ziemi Lubuskiej w świetle dawnej karty pocztowej. Laureat Nagrody Rektora UAM w Poznaniu - za najlepszą książkę popularnonaukową 2019 w XV Lubuskim Wawrzynie Naukowym.

Z książką na leżaku: dr Grzegorz Biszczanik i „Nieznane twarze Zielonej Góry”

Dr Grzegorz Biszczanik będzie bohaterem spotkania z cyklu „Z książką na leżaku”, które już w czwartek, 9 lipca 2020 r. o godz. 18.00 w Sali im. Janusza Koniusza w Bibliotece Norwida.

Obowiązują miejscówki. Rezerwacja: Dział Promocji i Organizacji Wydarzeń WiMBP, nr tel. 68 45 32 635 lub mail: [email protected] Liczba miejsc ograniczona: 50 miejsc!

Transmisja live z wydarzenia – Facebook Biblioteki Norwida.

Lato Muz Wszelakich 2020: Kolejne spotkania „Z książką na leżaku” w Bibliotece Norwida

  • 16 lipca: Czesław Sobkowiak - „Powszednie niebo” – promocja tomiku poetyckiego.
  • 23 lipca: Halinka Bohuta-Stąpel - „Ballady podwórkowe na wesoło” – prezentacja zbioru „Szacun, Panie Jurandot! Ballady podwórkowe na wesoło”. Prowadzenie: red. Elżbieta Wozowczyk-Leszko.
  • 30 lipca: Dariusz Kamys i Łukasz Pietsch - „Hrabi. Duszkiem tak” – rozmowa o książce autorstwa: Jakub Jabłonka, Łukasz Pietsch, Tomasz Majer, Dariusz Kamys, Joanna Kołaczkowska, Paweł Łęczuk.
  • 6 sierpnia: Andriej Kotin - „Ścigać sny" – spotkanie z poetą i bardem.
  • 13 sierpnia: Piotr Bukartyk - „Bukartyk. Fatalny przykład dla młodzieży” – spotkanie z udziałem Piotra Bukartyka, który wspólnie z Jakubem Jabłonką i Pawłem Łęczukiem, napisał własną autobiografię.
  • 20 sierpnia: Marcin Radwański - „Kolekcjoner” – promocja kryminału. Prowadzenie: Agnieszka Sobiak.
  • 27 sierpnia: dr Robert Rudiak - „Fenomen Michała Kaziowa. Monografia” – prezentacja publikacji i filmu. Prowadzenie: Eugeniusz Kurzawa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie