Październik obfituje w kulturalne przedsięwzięcia. Warsztaty liturgiczne, Festiwal Jadwigenis, Marcin Daniec, Baciary i nowe wystawy

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W sobotę 8.10 o godz. 19.30, w sali widowiskowej Szprotawskiego Domu Kultury, wystąpi Marcin Daniec, jeden z najpopularniejszych satyryków w Polsce.
W sobotę 8.10 o godz. 19.30, w sali widowiskowej Szprotawskiego Domu Kultury, wystąpi Marcin Daniec, jeden z najpopularniejszych satyryków w Polsce. Karolina Misztal
Ociepliło się trochę i zażywamy nieco Babiego Lata, czyli takiej ciepłej jesieni, kiedy aż chce się wyjść na spacer. Nasze lubuskie placówki kulturalne przygotowały także naprawdę bogatą ofertę kulturalną. Ruszają festiwale, przedstawienia, otwierają się nowe wystawy i występuje cała plejada dobrych artystów. Zobaczcie kilka naszych propozycji na weekend i nadchodzący tydzień.

SZPROTAWA

W sobotę 8.10 o godz. 19.30, w sali widowiskowej Szprotawskiego Domu Kultury, wystąpi Marcin Daniec, jeden z najpopularniejszych satyryków w Polsce. Artysta od ponad 40 lat bawiący Polaków, słynie ze znakomitego kontaktu z publicznością. W trakcie występów dużo improwizuje, a reakcje widzów traktuje często jako część programu, święcąc triumfy na scenach w kraju i za granicą. Na scenie od zawsze wierny jest swoim zasadom: nie przeklina, nie opowiada się po żadnej ze stron politycznego sporu, nie żartuje ze śmierci i poważnych chorób. Wstęp płatny.

KOSTRZYN NAD ODRĄ

W piątek, 14 października o godz. 19, w Kostrzyńskim Centrum Kultury „Kręgielnia” odbędzie się koncert zespołu „Olga Danchenko Trio” w ramach 4. Jazz Crossing Festival.

W programie koncertu znajdują się utwory jazzowe oraz aranżacje ukraińskich pieśni ludowych. Liderka zespołu - Olga Danchenko - jest zawodową ukraińską pianistką jazzową, kompozytorką, nauczycielką i absolwentką akademii muzycznej w Doniecku. W ostatnich latach występowała na różnych festiwalach jazzowych na Ukrainie, w Polsce, Francji i na Litwie. Była także przez kilka lat liderką ukraińskiej grupy „Fusion Quartet”, który brał udział w różnych festiwalach jazzowych i dokonał kilku nagrań studyjnych.

Kolejny członek zespołu to Nikolay Kistenov. Jest zawodowym basistą i absolwentem kijowskiego konserwatorium w klasie akordeonu. Jest zwycięzcą wielu międzynarodowych konkursów. Nad rytmem czuwa perkusista Dmytro Lytvynenko. W 2001 roku wstąpił do Dnipro Music College. Już jako student rozpoczął pracę w big bandzie miasta Dniepr. Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach. Grał i nagrywał z wieloma ukraińskimi i międzynarodowymi muzykami jazzowymi (Yakiv Cvetinskiy, Kyrylo Revkov, Konstantin Ionenko) oraz Goodwinem Louisem, Onitą Boone i Noredą Graves. Wstęp wolny, choć na podstawie wejściówek.

KROSNO ODRZAŃSKIE

W piątek 7.10 o godz. 19.00 w sali widowiskowej CAK „Zamek” w Krośnie Odrzańskim(ul. Szkolna1), w ramach XVI Festiwalu Jadwigenis, odbędzie się koncert inauguracyjny. W programie pt. „Cinema paradiso” znajdzie się polska i światowa muzyka filmowa. Wystąpią: Joanna Trafas – wokal oraz Aleksander Brzeziński- akompaniament i aranżacje.

Natomiast w sobotę 8.10 o godz. 16.00 w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w ramach XVI Festiwalu Jadwigenis, zespół wokalny The Sunday Singers wykona program „Od Bacha do Niemena”.

Zespół powstał w Kaliszu, w 2003r. z inicjatywy Adama Michalaka i Eryka Szolca, wówczas studentów Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuki Muzycznej. Na początku młodzi śpiewacy specjalizowali się w muzyce dawnej, a nieco później, wraz ze zmianami w składzie grupy, skupili się na współczesnej muzyce rozrywkowej jazzująco-popowej. Natomiast w niedzielę 9.10, także o godz. 16 i w tej samej lokalizacji odbędzie się koncert „Modlitwa o pokój- Solidarni z Ukrainą”. Wystąpią: Nazar Tacyszyn – tenor, Mariusz Monczak – skrzypce, Jan Nowicki – kontrabas, Iwona Kowalkowska – sopran, Dawid Kwiatkowski – skrzypce i Alicja Siejka – fortepian. Wstęp wolny.

ŚWIEBODZIN

W piętek (14.10) o godz. 19, w sali widowiskowej Świebodzińskiego Domu Kultury wystąpi pochodzący z Podhala zespół „Baciary”. W swojej muzyce oraz strojach grupa od 2002 roku nawiązuje do tradycji góralskiej. Do najbardziej znanych ich utworów należą: „Żyje się raz”, „Nic do stracenia”, „Jak się bawią ludzie”, „Lubię Śpiewać, Lubię Tańczyć". Wstęp płatny.

SZPROTAWA

W Pałacu Henryków koło Szprotawy, w niedzielę 9.10 o godz. 11, odbędą się warsztaty fotografii w nieco już zapomnianej technice – talbotypii. W jej tajniki wprowadzi Krzysztof Kubasiewicz. Na warsztatach uczestnicy samodzielnie przygotują papier fotograficzny, zrobią zdjęcie i odbitki tak jak robiono to ponad 150 lat temu. Talbotypia charakteryzuje się niezwykłą miękkością i malarskością zdjęć rodem z lat 40-50 XIX w., w kolorach głębokiej sepii, rudości, brązu, które obecnie budzą nostalgię i tęsknotę. Na warsztatach powstaną właśnie takie zdjęcia. Organizatorzy zapewniają wszystkie niezbędnie materiały choć dla ograniczonej ilości osób. Udział odpłatny, należy wcześniej dokonać zgłoszenia

palac-henrykow.pl

.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Nowa wystawa w MOSART

Od piątku, 7.10 w Miejskim Ośrodku Sztuki (ul. Pomorska 73) można oglądać wystawę pt. „Sygnały i szum”, której autorkami są Diana Fiedler i Ewa Kulesza. Jak podają organizatorzy: „Wystawa to przestrzeń konfrontacji z pytaniem o zdolność rozeznawania. Zgromadzone na ekspozycji obiekty odgradzają, izolują, wychwytują dźwięki generowane przez widza, rejestrują jego ruchy w reaktywnej substancji światłoczułej. Angażują zmysł wzroku, dotyku, węchu i słuchu. Potęgują jego obecność, aż do poczucia wyobcowania. Silne wrażenie kontroli, bycia widzianym, słyszanym i rejestrowanym na poziomie pozaludzkim, zabiera pewność siebie, a wręcz obezwładnia. Dzięki przemijaniu i rozpadowi łatwiej ocenić ich wartość. Rzeczy ważne mają to do siebie, że mijają”. Jak jest naprawdę, warto ocenić samemu. Wystawa będzie dostępna do 6.11.2022. Wstęp wolny.

Filharmonia Gorzowska

W piątek (7.10) o godz. 19 Filharmonia Gorzowska zainauguruje IX. Festiwal Muzyki Współczesnej im. W. Kilara „Ślady przeszłości”. Festiwal, który w tym roku potrwa do 21 października, to kontynuacja podjętej przez Filharmonię Gorzowską w 2013 roku inicjatywy artystycznej, będącej pierwszym w regionie lubuskim festiwalem, który kładzie nacisk na propagowanie muzyki XX i XXI wieku wśród szerszego grona odbiorców.

Głównym celem wydarzenia jest propagowanie muzyki współczesnej poprzez różnorodne formy działań artystycznych wśród jak najszerszej rzeszy odbiorców, w tym również wśród młodzieży i dzieci. W tym roku przewidziano liczne koncerty symfoniczne, koncert kameralny i familijny, recital organowy oraz spektakl Polskiego Teatru Tańca. W tym roku pojawi się nie lada gratka dla miłośników kina. Wśród wydarzeń festiwalowych zaplanowano bowiem pokaz filmu Jerzego Zarzyckiego „Miasto nieujarzmione” (1949), poprzedzony prelekcją na temat niezwykłej historii powstawania tego filmu, z którego muzyka wypełni finałowy koncert. Natomiast dla najmłodszych zaplanowano muzyczną grę edukacyjną „Kot Kilara”. Zabawa ta oparta jest na formule gier miejskich, pozwala graczom poruszać się po całym obiekcie.

Koncert inauguracyjny rozpocznie kompozycja Jerzego Kornowicza „Spiętrzenia”. Po niej usłyszymy koncert fortepianowy Pawła Szymańskiego (solo Maciej Piszek) oraz IV koncert skrzypcowy Alfreda Schnittkego (solo Anna Maria Staśkiewicz). Orkiestrę FG poprowadzi Przemysław Fiugajski. Wstęp płatny.

Splin Festival

W sobotę 8.10 w Gorzowie Wielkopolskim, od 19.30 do około 4.00 trwać będzie „VI Gorzowski Splin Festiwal 2022”. W sobotę swoje umiejętności zaprezentują: „ALA|MEDA”, „Nagrobki”, „Michał Wdowikowski”, „Wszy”, „Suche Oczy” oraz „Java”.

Wszystkie koncerty odbędą się w trzech lokalizacjach: w klubie MagnetOffOn i klubie Sejf (ul. Jagiełły 11) oraz w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury (ul. Drzymały 26). Koncerty są poukładane czasowo, tak by można było wszystkie zobaczyć. Celem wydarzenia jest próba przedstawienia najnowszych płyt, najciekawszych zespołów i zjawisk muzycznych, reprezentujących polską – i nie tylko – scenę alternatywną, eksperymentalną, zdecydowanie instrumentalną, ale też DJ-ów ze środowisk artystycznych i studenckich. Organizatorzy tworzą warunki i klimat do spotkań, wymiany i współpracy pomiędzy scenami różnych muzycznych zakątków Polski. Wstępy płatne.

ZIELONA GÓRA

Filharmonia Zielonogórska

W Filharmonii Zielonogórskiej (także 7.10 o godz. 19) będzie miało miejsce prawykonanie utworu Ewy Fabiańskiej- Jelińskiej, który powstał w ramach programu rządowego zamówienia kompozytorskie. Czteroczęściową suitę wykona działający od 2012 roku - TrombQuartet. To kwartet puzonowy, w skład którego wchodzą: Piotr Banyś, Wojciech Jeliński, Marek Kaczor oraz Tomasz Kaczor. Artyści są absolwentami Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie, na co dzień współpracujący z prestiżowymi instytucjami muzycznymi. Autorką suity jest Ewa Fabiańska-Jelińska, która uczyła się kompozycji od najmłodszych lat, początkowo w klasie Magdaleny Cynk w Zespole Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Toruniu. W 2013 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Jest laureatką kilkudziesięciu prestiżowych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Tego wieczoru usłyszymy także uwerturę „Egmont” Ludwiga van Beethovena i składającą się zaledwie z dwóch części VIII. symfonię „Niedokończoną” h-moll Franza Schuberta. Orkiestrę FZ poprowadzi brytyjski dyrygent - Henry Kennedy. Wstęp płatny.

Koncert wokalny

W niedzielę 9.10 o godz. 19, w konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze, koncert da „Capella Viridimontana”, która zaśpiewa wraz z solistami: Joanna Klisowska – sopran, Marcin Gadaliński – kontratenor, Maciej Gocman – tenor i Bogdan Makal – bas, pod dyrekcją Jerzego Markiewicza. W programie znajdą się dzieła C.H. Grauna, V. Hoffmana i F.X. Brixiego. Cappella Viridimontana to kameralny zespół wokalny specjalizujący się w wykonawstwie muzyki renesansu i baroku, stworzony przez Jerzego Markiewicza w 1993 roku. W obecnym kształcie zespół zaistniał w roku 1994, występując oficjalnie po raz pierwszy podczas IV. Zielonogórskiego Festiwalu Muzycznego. Stopniowo zdobywał coraz większe uznanie w środowisku muzyków zajmujących się w wykonawstwem muzyki dawnej, które zaowocowało współpracą z renomowanymi instrumentalistami, śpiewakami i zespołami. Wstęp wolny.

WYDARZY SIĘ

 • 8-9.10 – Sztuka „Człowiek dwóch szefów”, Lubuski Teatr w Zielonej Górze,
 • 14.10 – Koncert The Steepwater Band, Jazz Club Pod Filarami, Gorzów Wlkp.,
 • 14.10 – Spotkanie z Przemkiem Kossakowskim, Lubski Dom Kultury,
 • 14-15.10 – Koncert Felicjana Andrzejczaka, Żarski Dom Kultury,
 • 14-30.10 – IV. Jazz Crossing Festival, Piekarnia Cichej Kobiety, Zielona Góra,
 • 15.10 – Koncert Marcina Januszkiewicza (utwory Lady Pank), Sulechowski Dom Kultury,
 • 15.10 - Filary Jazz Big Band "Powróćmy jak za dawnych lat - Wasowski i Przybora na jazzowo", Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.,
 • 15-16.10 - Festiwal Filmowy Kozzi Gangsta im. Macieja Kozłowskiego Kargowa 2022,
 • 16.10 - Koncert Jesienny „Capella Virdimontana”, Konkatedra pw. św. Jadwigi, Zielona Góra,
 • 17.10 – Spektakl „Nerwica natręctw”, Międzyrzecki Ośrodek Kultury,
 • 18.10 – Literackie wtorki, spotkanie z Małgorzatą Lebdą, MCK Jedynka, Gorzów Wlkp.,
 • 19.10 – Koncert „Eleni” z zespołem, Skwierzyński Dom Kultury,
 • 21-22.10 - XIV Ogólnopolski Festiwal Monodramów i Teatrów Małych Form – „Bamberka”, MCK Gorzów Wlkp.,
 • 22.10 – Koncert „Anita Lipnicka – akustycznie”, Świebodzin,
 • 22.10 – Koncert zespołu „Łydka Grubasa”, Piwnica Artystyczna „Kawon”, Zielona Góra,
 • 22.10 – Koncert Fado projekt SAUDADE, Jazz Club Pod Filarami, Gorzów Wlkp.,
 • 23.10 – Koncert „Pendofsky”, Zielonogórski Ośrodek Kultury,
 • 28.10 – Koncert „Fisz Emade” Tworzywo, Kostrzyńskie Centrum Kultury,
 • 30.10 – Koncert „Lucia de Carvalho”, Zielonogórski Ośrodek Kultury,
 • 2-6.11 – 14. Lubuskie Zaduszki Jazzowe (Soyka & Arek Skolik Trio), Zielona Góra, Żagań, Kostrzyn n. Odrą, Krosno Odrz., Gubin,
 • 13.11. – Koncert zespołu „Stare Dobre Małżeństwo”, Międzyrzecz,
 • 13.11 – Koncert zespołu „Happy Sad”, Piwnica Artystyczna „Kawon”, Zielona Góra,
 • 13.11 (Żagań, Żagański Pałac Kultury) + 21.11 – Naga prawda o klasyce – Waldemar Malicki, sala Filharmonii Zielonogórskiej,
 • 17.11 – Koncert 10 Tenorów, sala Filharmonii Zielonogórskiej,
 • 19.11 – Koncert zespołu „Kult”, Piwnica Artystyczna „Kawon”, Zielona Góra,
 • 25-27.11 – XIII Festiwal Muzyki Fryderyka Chopina, Sulechowski Dom Kultury,
 • 11.12. – Występ kabaretu „Nowaki”, Międzyrzecz,
 • 27.12 – Koncert świąteczny z Adą Rusowowicz, Żarski Dom Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie